کاهش ۳۵ درصدی خرید مواد غذایی به دلیل کم شدن قدرت خرید مردم

قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران، اعلام کرد که به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، تقاضای خرید مواد غذایی در حال حاضر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۳۵ درصد کاهش یافته است.

او روز شنبه ۲۳ اسفند به خبرگزاری ایلنا گفت حتی بازار برنج و چای «با رکود شدیدی» مواجه است، «یعنی کالا وجود دارد اما مشتری نیست». 

این مقام صنفی با اشاره به کمبود روغن هم گفت:‌ « در مورد تزریق روغن به بازار چیزی به ما ابلاغ نشده و ما اطلاع نداریم، تنها راه حل روغن این است که اجازه داده شود بنکداران روغن وارد کنند.»

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران پیش از این گفته بود که خرید مواد غذایی در بهمن ماه نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد و نسبت به شش ماه پیش ۵۰ درصد کاهش یافته است.

حسنی اعلام کرده بود که از ابتدای سال تا بهمن ماه ۲۰۰ درصد بر قیمت برنج، ۷۵ درصد بر نرخ شکر و ۴۵ درصد بر قیمت چای افزوده شده است.

در همین حال، نمایندگان گروهی از اصناف نیز از کاهش قدرت خرید مردم سخن گفته‌اند.

از جمله محسن جلیلی‌پور، رییس اتحادیه آجیل‌فروشان یزد، گفت که مشکلی در تامین و توزیع آجیل شب عید وجود ندارد، اما توان اقتصادی مردم بسیار کاهش یافته است.

حسین مشرف، رییس اتحادیه میوه و تره‌بار یزد، اعلام کرد که خرید مردم کاهش یافته‌ و بار بسیاری از خودروهای حامل میوه ساعت‌ها در میادین باقی می‌مانند.

محمدرضا ناصری، رییس اتحادیه قنادان کرمانشاه نیز روز ۲۰ اسفند گفت که به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و شیوع کرونا، تولید انواع شیرینی در قنادی‌ها تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

خبرگزاری ایسنا روز هفتم آذر در گزارشی از شیراز نوشته بود که کاهش خرید مردم منجر به نابودی کسبه خرد خواهد شد.

مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن را ۴۸/۲ درصد و تورم گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» را ۶۶/۸ درصد اعلام کرده است. نرخ تورم سالانه در این ماه ۳۴/۱ درصد اعلام شده است.

در ماه‌های اخیر همچنین برخی از کالاهای اساسی از جمله روغن و مرغ کمیاب شده است.

Share: