علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، همزمان با بیست و هفتمین نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد در شرم‌الشیخ مصر، از اعمال «تحریم‌های اقتصادی علیه ایران» بعنوان عاملی در جهت محدود کردن دسترسی (این کشور) به فناوری و تجهیزات لازم در جهت بهبود کیفیت هوا و توسعه جهانی پایدار جهانی یاد کرد. هیاتی از ایران به سرپرستی علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، در نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد در شرم‌الشیخ مصر حضور یافته است. این نشست جهانی با هدف یافتن راه‌حل‌ برای کاهش تغییرات اقلیمی در جهان تا روز جمعه ۱۸ نوامبر در شرم‌الشیخ مصر ادامه خواهد یافت.

علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران، در سخنرانی خود همزمان با برگزاری بیست و هفتمین نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد، با بیان اینکه تغییرات اقلیمی چالشی با پیامدهای جدی برای تمامی کشورهای جهان به دنبال دارد، گفت: جهان باید برای کشورهای در حال توسعه انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد و برای کشوری که به ظرفیت‌های بین‌المللی دسترسی کمتری دارد، مسئولیت کمتری نیز قائل شود.

رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران، در بخشی از سخنان خود به آخرین پیش‌بینی‌ها در زمینه تغییرات اقلیمی اشاره کرده و گفت: بر پایه آخرین پایش‌ها، تا سال ٢١٠٠ کشورهای آسیای غربی و مرکزی شاهد باران‌های شدید و أمواج گرما خواهند بود.

معاون رئیس جمهوری ایران و سرپرست هیات ایرانی در نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد در شرم‌الشیخ، با بیان اینکه چالش تغییرات آب و هوایی، سلامت انسان و محیط زیست را تهدید می‌کند، به «تروریسم اقتصادی» اشاره کرده و تصریح کرد: استفاده از «اهرم تروریسم اقتصادی»، «تهدیدی نوظهور برای توسعه پایدار» است.

علی سلاجقه، با اشاره به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، «اقدامات قهری اقتصادی» را «غیرقابل توجیه» ارزیابی کرده و تاکیدکرد: این اقدامات قهری، به شیوه‌ای «ناعادلانه» بر ایران تحمیل شده است و «سلامت و رفاه شهروندان ایران» را هدف قرار داده است.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، «محدودیت» در تهیه فناوری و تجهیزات لازم در راستای اهداف زیست‌محیطی را در «تضاد با دستور کار توسعه پایدار جهانی و موافقت‌نامه‌های چندجانبه» در راستای کاهش گرمایش زمین عنوان نمود.

ایران در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای قرار دارد. برآورد انتشار گازهای گلخانه‌ای در ایران از سال ١٣٨٢ آغاز شده است. جایگاه ایران، در فهرست رده‌بندی تولید آلاینده‌ها در محدوده‌ی رتبه‌های ٩ تا ١٢ در مقایسه با سایر کشورهای جهان برآورد می‌شود. با این وجود، این کشور همانند دیگر کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه، تلاش چندانی برای ورود به عرصه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نداشته است. مقامات جمهوری اسلامی ایران، اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را عامل مهم محدودکننده برای ایران در راستای ورود به عرصه کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌دانند.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران، سال گذشته، همزمان با برگزاری نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو بریتانیا، اعلام کرد: تا زمانی که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برداشته نشده است، این کشور پیمان آب و هوایی پاریس را امضا نمی‌کند.

دویست کشور جهان، در سال ٢٠١۵ بر سر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از گرمایش زمین تا ١.۵ درجه سانتیگراد به توافق رسیدند. این توافق برای اجرایی شدن باید به امضا این کشورها برسد. علاوه بر ایران، شماری از کشورهای حوزه خاورمیانه از جمله ترکیه، عراق، لیبی، اریتره و یمن تاکنون پیمان آب و هوایی پاریس را به امضا نرسانده‌اند.