کره شمالی روز شنبه ششم اوت/۱۵ مرداد ماه، ضمن انتقاد شدید از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا به یکی از روستا‌های مرز بین دو کره، وی را «بدترین ویرانگر صلح بین‌المللی» خواند. پیونگ‌یانگ همچنین نانسی پلوسی را به تحریک احساسات ضد کره شمالی متهم کرد.

به گزارش واشنگتن پست، در پی بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از روستای «پانمونجوم» در مرز بین دو کره، جو یونگ سام، مدیر کل بخش مطبوعات و اطلاع رسانی وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای نانسی پلوسی را «بدترین ویرانگر صلح بین‌المللی» خواند.

جو یونگ سام در این بیانیه که روز شنبه ششم اوت/۱۵ مرداد ماه، از سوی رسانه‌های دولتی کره شمالی منتشر شد ضمن انتقاد شدید از سفر نانسی پلوسی به «پانمونجوم» و همچنین انتقاد از اتحاد واشنگتن و سئول بر سر «بازدارندگی» در مقابل پیونگ‌یانگ، وی را به تحریک احساسات ضد کره شمالی متهم کرد.    

مدیر کل بخش مطبوعات و اطلاع رسانی وزارت امور خارجه کره شمالی با مورد انتقاد قرار دادن سفر نانسی پلوسی به کره جنوبی و دیدار وی با مقامات این کشور تاکید کرد که این دیدار نشان‌دهنده سیاست خصمانه دولت ایالات متحده آمریکا در قبال پیونگ‌یانگ است.

این مقام کره شمالی همچنین هشدار داد: «نانسی پلوسی سخت در اشتباه است اگر فکر می‌کند که می تواند بدون عواقب در شبه‌جزیره کره تردد کند. ایالات متحده آمریکا باید بهای سنگینی را برای تمام مشکلاتی که در هر نقطه ایجاد کرده است، بپردازد.»

منطقه غیرنظامی در مرز دو کره یکی از حساس‌ترین مرزهای جهان به شمار می‌رود. نانسی پلوسی روز پنج‌شنبه از این منطقه که به صورت مشترک توسط فرماندهی سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده آمریکا و کره شمالی کنترل می‌شود، بازدید کرد. 

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا همچنین روز پنج‌شنبه با یون سوک-یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی دقیقه‌ تلفنی گفت‌وگو کرد. مقامات واشنگتن و سئول در این گفت‌وگوی تلفنی ۴۰ دقیقه‌ای در مورد مسائل منطقه، بویژه در خصوص اتحاد مشترک خود در «بازدارندگی» در مقابل کره شمالی صحبت کردند.

افزون بر واکنش کره شمالی در مورد بازید نانسی پلوسی از «پانمونجوم» در مرز بین دو کره، سفر وی به تایوان نیز خشم پونگ‌یانگ و چین را بر انگیخت. چین نیز که حاکمیت جزیره ۲۳ میلیونی تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند، به شدت از سفر پلوسی به این جزیره ابراز خشم کرد. 

پس از ورود نانسی پلوسی به تایوان، وزارت امور خارجه چین این اقدام را «نقض جدی تعهدات آمریکا در قبال چین» خواند و آن را محکوم کرد. دولت پکن همچنین با احضار سفیر آمریکا مراتب اعتراض شدید خود را به نماینده واشنگتن اعلام کرد و نسبت به «پیامدهای بسیار جدی» این اقدام «بسیار شوک‌آور» هشدار داد.

جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با چین، روسیه و کره شمالی، سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را محکوم کرد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران برنامه سفر پلوسی را رفتاری «تنش‌زا» از جانب ایالات متحده و «نقض تمامیت ارضی» چین خواند.

rfi