کرونا بزرگ‌ترین بازار مواد غذایی آسیا را تعطیل کرد

در حالی که کشورهای اروپایی یک گام دیگر به زندگی عادی نزدیک شدند، چین با عملیات ضربتی و سختگیرانه می‌کوشد تا کانون‌های جدید ابتلا به ویروس کرونا را مهار کند. گذشته از آمریکای لاتین که همچنان شاهد شدت اپیدمی است، در کشورهایی چون ایران، پاکستان و هند نیز نشانه‌هایی از فعالیت فزایندۀ اپیدمی دیده می‌شود اما با توجه به ضعف ابزارهای تشخیص و عدم شفافیت، وضعیت دقیق اپیدمی کووید١٩ در این کشورها چندان روشن نیست. 

روز دوشنبه ١۵ ژوئن/٢۶ خرداد، بورس‌های آسیایی، به ویژه بورس هنگ‌کنگ و توکیو در وضعیت بدی قرار گرفتند. علت اصلی، نگرانی‌هایی است که بابت موج دوم کرونا افزایش یافته است. به گفتۀ دست‌اندرکاران بورس توکیو، “همه نگرانند که روند بازگشایی و به‌راه‌اندازی اقتصاد آنطور که انتظار می‌رفت صورت نگیرد”.

روز گذشته – یکشنبه – دولت چین بازار عظیم “تسین‌فادی” (Xinfadi) را تعطیل کرد. طی چهار روز اخیر ٧٩ مورد ابتلا در پکن شناسایی شد و مسئولان را سخت نگران کرد. ظاهراً منشأ همۀ این موارد جدید، همین بازار “تسین‌فادی” است که به عنوان بزرگترین بازار مواد غذایی آسیا شهرت دارد. این بازار که معادل ١۶٠ زمین فوتبال وسعت دارد، حدود ٨٠درصد محصولات کشاورزی غذایی را برای پایتخت چین تأمین می‌کند.

ده‌ها هزار نفر از ساکنان اطراف این بازار تحت آزمایش کرونا قرار گرفته‌اند. سخنگوی شهرداری پکن اعلام کرد که “خطر شیوع اپیدمی بسیار زیاد است، بنابراین باید اقدامات قاطعانه و سریع انجام دهیم”. مقامات چینی همچنین از مردم خواسته‌اند که از سفرهای غیرضروری به پایتخت اجتناب کنند. در هفتۀ اخیر، بیش از ده محلۀ مسکونی پکن در قرنطینه قرار گرفته است.

اروپایی‌ها در فکر تعطیلات تابستان

هم‌زمان با فرانسه که تقریباً تمامی محدویت‌ها را لغو کرد، آلمان، بلژیک و یونان هم مسافرت بین کشورهای اتحادیۀ اروپا را آزاد کردند. اسپانیا که می‌خواست تا اول ژوئیه صبر کند، بالاخره اعلام کرد که از روز ٢١ ژوئن – شش روز دیگر – مرزهای خود را به روی ساکنان اتحادیۀ اروپا می‌گشاید. فقط مرز زمینی اسپانیا با پرتغال بسته خواهد ماند. بدین ترتیب احتمال داده می‌شود که امسال هم مثل تابستان‌های گذشته، توریست‌های آلمانی و اروپای شمالی به جزایر آفتابی اسپانیا (ایبیزا، مایورکا…) هجوم بیاورند. دولت یونان که حتی بیشتر از اسپانیا چشم‌به‌راه جهانگردان تابستانی است از محدودۀ اتحادیۀ اروپا فراتر رفت و اعلام کرد که شهروندان استرالیا، زلاند نو، ژاپن، کرۀ جنوبی و چین نیز می‌توانند از همین هفته به یونان سفر کنند.

در پاریس، یک روز بعد از سخنان رئیس‌جمهوری، وزیر بهداشت نیز گفت که “اصل کار اپیدمی را پشت سر گذاشته‌ایم”. در عین حال الیویه وِران تأکید کرد که “ویروس کرونا هنوز نمرده و باید به دقت تمامی کانون‌های موجود را زیر نظر داشته باشیم”. فرانسه در حال حاضر کمی بیش از ١٠هزار بیمار کرونایی بستری‌شده دارد. حدود دو ماه پیش، نزدیک به ٣٢هزار نفر در سراسر کشور بستری بودند. در آن روزها، بسیاری از مسئولان دولتی و درمانگران نگران بودند که ساختار بهداشتی و درمانی کشور دچار از هم‌پاشیدگی شود. تاکنون فرانسه با نزدیک به ٣٠هزار تلفات، بعد از ایتالیا و اسپانیا مصیبت‌زده‌ترین کشور اروپایی محسوب می‌شود.

اما ایتالیا که از اوائل ژوئن مرزهای خود را باز کرده است، دو کانون جدید کرونا را در پایتخت شناسایی کرد. تنها در یک بیمارستان رُم، ١٠٩ مورد ابتلا و ۵ مرگ ثبت شده است.

ناهمگونی وضعیت در قارۀ آمریکا

در آمریکای لاتین، به غیر از برزیل که بیشترین شمار مرگ و میر و ابتلا را داشته، کشور شیلی نیز طی شبانه‌روز اخیر ٧هزار مورد ابتلای جدید را گزارش کرده است. وزیر بهداشت شیلی به مردم هشدار داد که “سخت‌ترین روزها در راه است”. او گفت: “اگر خدا بخواهد و مردم نیز موازین بهداشتی را رعایت کنند، احتمالا از ماه اوت (مرداد) به نتایج مثبت قرنطینه خواهیم رسید”.

دریافت رایگان خبرنامه

با خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اما در آمریکای جنوبی، کشور پاراگوئه از عقب‌نشینی اپیدمی ابراز رضایت کرد. در این کشور از یک ماه قبل حتی یک مرگ هم به علت کووید١٩ ثبت نشده است.

ایالات متحد آمریکا که شاهد کاهش نسبتاً منظم شمار تلفات است، روز گذشته – یکشنبه – این رقم را ٣٨٢ نفر اعلام کرد. با اینحال تعداد مبتلایان به ویروس به سختی پایین می‌آید. در روزهای اخیر، حدود ٢٠هزار مورد ابتلای روزانه گزارش شده است.

منطقۀ خطر: ایران، پاکستان، هند

به موازات افزایش مجدد شمار قربانیان در ایران، هند نیز با شدت گرفتن اپیدمی مواجه است. در شهرهای بزرگ هند بیمارستان‌ها به حد اشباع رسیده و در نتیجه بسیاری از بیماران پذیرفته نمی‌شوند. در شهر دهلی نو، روزانه هزار مورد ابتلا شناسایی می‌شود، اما هیچکس از وضعیت روستاهای فقیر کشور اطلاع دقیقی ندارد. در حال حاضر، نگاهداری اجساد و کفن و دفن در هند به مشکل بزرگی تبدیل شده است.

وضعیت کشور همسایه، پاکستان نیز بهتر نیست. مسئولان بهداشتی کشور گفته‌اند که احتمالاً تا پایان ماه ژوئن – پانزده روز دیگر – موارد ابتلا دو برابر خواهد شد. پاکستان تاکنون ٢٧٠٠ مرگ و ١۴٠هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده است. مقامات پاکستانی – شاید برای اینکه مردم را به مراعات بیشتر وادارند – گفته‌اند که اگر روال کنونی ادامه یابد، تا یک ماه و نیم دیگر تعداد مبتلایان در کشور از مرز یک میلیون نفر خواهد گذشت.

Share: