کرونا در ایران؛ صعود بی‌سابقه مرگ‌ومیر در دو هفته اخیر

یک استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید ۱۲ درصد میزان فوتی‌های کرونا در ایران طی دو هفته اخیر اتفاق افتاده است؛ هم‌زمان رییس بیمارستان «امام خمینی» درباره فوت بیماران کرونا در اورژانس هشدار داد و آن را بی‌سابقه خواند.

خسرو صادق‌نیت، رییس مجتمع بیمارستانی «خمینی»، روز دوشنبه پنجم آبان‌ماه گفت: «اکنون مشکل درباره بیماران کرونا شدت بیماری و بدحالی بیماران است که در هشت ماه گذشته چنین اتفاقی نیفتاده بود که بیماران کرونا در اورژانس جان خود را از دست بدهند.»

او همچنین هشدار داد در صورت اختصاص تخت‌های بیماران سرطان این بیمارستان به بیماران کرونا، خطر مرگ بیماران سرطان و قلبی و عروقی به دلیل محدود شدن خدمات و تاخیر در درمان، افزایش می‌یابد.

صادق‌نیت در ادامه اشاره کرد بسیاری از بیماران به دلیل «ترس از مراجعه به بیمارستان» در منزل به صورت «غیرعلمی» درمان می‌کنند که منجر به مراجعه آن‌ها با حال بد به بیمارستان و نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه می‌شود.

رییس این بیمارستان ضمن ابراز نگرانی از مراجعه «دیرهنگام» بیماران به بیمارستان گفت: «در برخی روزها، یک یا دو مرگ در اورژانس بیمارستان امام اتفاق می‌افتد.»

از سوی دیگر مسعود یونسیان،‌ استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اشاره کرد «از نظر تعداد مرگ‌ومیر بیماران کرونا در کشور، ۱۲ درصد تلفات مربوط به دو هفته اخیر است.»

یونسیان این میزان برای مدت مشابه در جهان را ۶/۵ درصد دانست.

او در زمینه آمار شیوع افزود:‌ «در تعداد موارد بیماری رتبه ۱۳، مرگ‌ومیر رتبه ۱۰ و در تست ابتلا به کرونا رتبه ۱۸ جهان را داریم.»

به گفته این استاد دانشگاه، ایران از نظر تست نسبت به جمعیت رتبه ۱۱۸ جهان را دارد که «بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی» است.

روند صعودی در ۱۵ استان

کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارشی اعلام کرده در هفته منتهی به دوم آبان‌ماه، موارد ابتلا و مرگ‌ومیر در کشور بالا بوده و در ۱۵ استان این روند صعودی بوده یا پیک جدیدی آغاز شده است.

این کمیته همچنین درباره «نتایج منفی کاذب» آزمایش‌های تشخیص ابتلا هشدار داده و اعلام کرده این مساله «پیامد‌های نامطلوبی» به بار می‌آورد.

بر اساس این گزارش، حساسیت تشخیصی بسیاری از کیت‌های موجود «بسیار پایین» است.

پیشتر حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری ایران، گفته بود ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و کیت‌های جدیدی توزیع شود.

گزارش کمیته اپیدمیولوژی اشاره می‌کند اگر احتمال ابتلا در جامعه خیلی افزایش یابد،‌ تست‌های تشخیصی ارزش تشخیصی خود را از دست می‌دهند.

ابتلای یک عضو دیگر شورای تهران

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه گزارش داد مجید فراهانی، رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران، نیز به کرونا مبتلا شده است.

پیش از این شماری دیگر از اعضای این شورا از جمله زهرا نژادبهرام و صدراعظم نوری ابتلای خود را تایید کرده بودند. آن‌ها پس از پایان دوره درمان و قرنطینه مجددا در جلسات شورا حاضر شدند.

همزمان سازمان هواشناسی اعلام کرده در پایتخت کشور، آلودگی هوا همچنان ادامه داشته و برای گروه‌های حساس در شرایط «ناسالم» قرار گرفته است.

پیشتر رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت اعلام کرده بود مواجهه طولانی‌مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده موجب افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی در بیماران کرونا می‌شود.

INTR

Share: