کرونا در ایران: آمار رسمی جان باختگان از مرز ۲۰ هزار نفر گذشت

سخنگوی وزارت بهداشت، روز چهارشنبه ۲۹ مرداد، اعلام کرد که قدرت سرایت ویروس کرونا ۱۰ برابر شده است و موارد ابتلا در سنین ۳۵ تا ۴۵ سال افزایش یافته است. او با اشاره به مجازات متخلفان پروتکل های کرونا، از ممنوعیت ارائه خدمات به افراد بدون ماسک در ادارات و اصناف خبر داد. علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز نسبت به شیوع نگران کنندۀ کرونا در پاییز هشدار داد و تأکید کرد که ۲۷ درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی رخ می دهد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۲۹ مرداد، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۴۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۱۱۳۲ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۳۸۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٣۵۰ هزار و ۲۷۹ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱٥۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۲۰ هزار و ۱۲۵ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «١٥ استان مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین ١١ استان فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

قدرت سرایت کرونا ۱۰ برابر شده است؛ افزایش ابتلا در سنین ۳۵ تا ۴۵ سال

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «قدرت سرایت بیماری کووید-۱۹ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است، اما علایم بیماری خیلی تغییر نکرده است».

وی تصریح کرد: «به طور محسوسی در سنین ۳۵ تا ۴۵ سال، نمودار دو موج یک برآمدگی اختصاصی داشت و در موج دوم نسبت به موج اول یک افزایش نسبتاً محسوسی داریم که مرگ و میر هم در آنها وجود داشته است. در نوزادان هم بیماری را داریم که البته تفاوت محسوسی با قبل نکرده است بنابراین هیچکس در امان نیست و همۀ گروه‌های سنی درگیری و ابتلا را داشته اند».

علیرضا زالی: پاییز نگران کننده ای در پیش داریم

علیرضا زالی فرماندۀ عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، دربارۀ نگرانی‌ها از موج سوم بیماری در پاییز، گفت: «برخی از محدودیت‌ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و ممکن است حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، زیرا یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای مؤثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیت‌های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است».

وی با بیان اینکه طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت، افزود: «پاییز امسال سخت‌ترین پاییز معاصر خواهد بود و این موضوع صرفاً مربوط به کشور ما نیست؛ چرا که همزمانی کرونا با بیماری‌های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضاهای سرپوشیده،  ایجاد علائم تنفسی و آلرژی در این فصل، بسیار نگران کننده است.

وی افزود: « ۲۷ درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می‌افتد و کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی هاست».

به مازندران سفر نکنید؛ وضعیت نگران کنندۀ بیماری در گیلان، قم و فارس

سخنگوی وزارت بهداشت در تشریح وضعیت مازندران گفت: «این استان در اسفندماه خیز بیماری را در اغلب شهرستانها تجربه کرد و از تیر ماه شاهد افزایش ابتلا و بستری در کلیه شهرستانهای این استان هستیم به طوریکه هم اکنون کلیۀ شهرستان های این استان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند و نمودار ابتلا و بستری در شهرستان هایی نظیر رامسر، آمل، ساری و قائم شهر نگران کننده است». وی افزود: «وضعیت بیماری همچنان در این استان حساس و شکننده است».

وی تأکید کرد: «اکنون مازندران بدترین وضعیت را دارد و مسافرت‌ها به این استان نیز این وضعیت را تشدید می کند. درخواست ما از هموطنان این است که از هرگونه سفر غیر ضروری به مازندران جداً خودداری کنند».

 سخنگوی وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از وضعیت برخی استان ها گفت: «وضعیت استان فارس که هنوز پیک خیلی شدیدی را تجربه نکرده است و همچنین استان سیستان و بلوچستان و یزد برایمان بسیار مهم است؛ همچنین وضعیت گیلان و قم که موج شدیدی را تجربه کرده بودند و اکنون نیز روند صعودی دارند، نگران کننده است».

نزدیک به ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های اصفهان بستری هستند

بهروز کلیدری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز چهارشنبه گفت: «اکنون در این استان از هر صد نفری که آزمایش کرونا داده اند، نتیجۀ آزمایش ۵۰ تا ۶۰ نفر مثبت می شود و تعداد بیماران بدحال رو به افزایش است». وی افزود: «روزانه حدود ۵۰۰ بیمار جدید در داخل استان شناسایی و حدود ۱۵۰ نفر بستری می‌شوند».

وی تصریح کرد: «در زمان حاضر، تعداد بیماران بستری در داخل بیمارستان‌ها حدود ۹۳۵ بیمار است که از این تعداد نزدیک ۲۰۰ نفر در آی سی یو و ۱۰۰ نفر تحت حمایت تنفس مصنوعی به زندگی خود ادامه می‌دهند». وی افزود: «۳ مادر باردار را بر اثر کرونا از دست دادیم و حدود ۷ مادر باردار درگیر کرونا در بیمارستان امین بستری هستند که سه نفر آن‌ها بدحال هستند».

وی با اشاره به سیر صعودی تعداد بیماران بستری در استان، گفت: «برآورد ما این است که این روند با سرعت ادامه دارد و به تدریج افزایش بستری را در شهر اصفهان و در شهرهای بزرگ استان مانند خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شهرضا و فلاورجان داریم تا ببینیم دورهمی‌های شهریورماه چه وضعیتی برای ما به وجود خواهد آورد».

وی تصریح کرد: «تاکنون نزدیک به ۲۶ هزار و ۷۹۷ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری شده اند که متاسفانه طی این مدت حدود ۹۷۱ بیمار که تست قطعی کرونا مثبت داشتند جان باخته اند». وی افزود: «تاکنون ۲۵۰۰ مرگ شامل مشکوک و قطعی داشتیم که ۹۷۱ نفر کرونا مثبت و ۱۵۳۰ نفر تست منفی داشتند که احتمالاً تعدادی مبتلا به کرونا بوده اند».

وضعیت قرمز در بیمارستان رازی اهواز

رئیس بیمارستان رازی اهواز از اشغال ۹۰ درصدی تخت‌های ICU این بیمارستان برای بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: «در حال حاضر بیماران مبتلا به کرونای اهواز و شهرهای اطراف، در بیمارستان رازی اهواز پذیرش می‌شوند بنابراین وضعیت بیمارستان برای ما قرمز محسوب می‌شود».

وی افزود: «هر چه تعداد بیمار بدحال بیشتر باشد، شانس مرگ و میر نیز افزایش می‌یابد؛ در حال حاضر هنوز روند مرگ و میر ادامه دارد».

رئیس بیمارستان رازی اهواز در خصوص وضعیت بستری بیماران در این بیمارستان نیز گفت: «از هر چهار تا پنج مراجعه ‌کننده، یک بیمار بستری می‌شود».

بستری ۱۱۲۱ بیمار کرونایی با علائم حاد تنفسی در استان مازندران

سیدعباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در این استان، گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۴ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند و هم اکنون ۸۷۷ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند که از این تعداد ۲۱۷ نفر با علائم حاد تنفسی در بخش های ویژه بستری هستند».

همچنین بر اساس اعلام روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، در حال حاضر ۲۴۴ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بستری هستند که در مجموع در حال حاضر، ۱۱۲۱ بیمار کرونایی در در مراکز درمانی دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، این ویروس می‌تواند کودکان را نیز مبتلا کند و کودکان می‌توانند از بهترین ناقل‌های کرونا باشند و خانواده و اطرافیان را به شدت درگیر کنند.

پیش بینی وضعیت وخیم کرونا طی ماه های آبان و آذر در کهگیلویه و بویراحمد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: «پیش بینی می شود که وضعیت کرونا در ماه‌های آبان و آذر که آنفلوآنزا بیشتر است، در این استان وخیم تر شود». وی افزود: «تشخیص این دو بیماری با توجه به شباهتی که به هم دارند، از همدیگر سخت است و مردم نیز با توجه به سرد شدن هوا بیشتر در فضاهای سر بسته قرار می گیرند که با این وضعیت انتقال بیماری بیشتر خواهد شد».

وی تصریح کرد: «از ابتدای شیوع کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون، ۷۱ مورد فوت ناشی از این بیماری داشته ایم و بیش از ۴۰۰۰ نفر نیز در این استان به کرونا ویروس مبتلا شده اند».

وی افزود: «با توجه به عروسی های متعددی که طی دو هفته اخیر در استان برگزار شد، به نظر می آید تا دو سه هفتۀ آینده باید سیر افزایشی کرونا را در استان داشته باشیم؛ همچنین تاکسی های دورن شهری دستورالعمل‌ها را رعایت نمی کنند و چهار نفر و گاهی پنج نفر سوار می کنند، از ماسک هم استفاده نمی کنند و در رابطه با ضدعفونی مشکل دارند».

Share: