کرونا در ایران: افزایش آمار قربانیان با مرگ ۶۹۴ نفر در یک روز

 محموله ای برای تزریق دوز دوم واکسن روسی اسپوتنیک وارد نشده است

وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه ۴ شهریور اعلام کرد که با جان باختن ۶۹۴ نفر دیگر بر اثر کرونا در شبانه‌روز گذشته، آمار مرگ‌ و میر ناشی از این بیماری در کشور دوباره صعودی شده است. از سوی دیگر، شماری از مقامات بهداشتی، نسبت به خطر بروز موج ششم با شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «لامبدا» هشدار داده اند. این در حالیست که تخت های بیمارستانی در اکثر استان های کشور اشباع شده و اتمام موجودی واکسن در بسیاری از مراکز، کشور را در وضعیتی بحرانی قرار داده است.

مسعود یونسیان: فقط ۴ درصد جمعیت ایران دو دوز واکسن زده اند

دکتر مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اعلام کرد: «افرادی که در ایران دو دُوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند هنوز به ۴ درصد جمعیت نرسیده است.

وی افزود: «بیش از پنجاه کشور جهان توانسته‌اند به بیش از نیمی از جمعیت خود دو دُز واکسن کرونا تزریق کنند ولی در ایران روند واکسیناسیون بسیار کند است و دست‌کم صد کشور جهان در میزان واکسیناسیون، بالاتر از ایران قرار دارند و فقط پنجاه کشور که اکثر آنها از آفریقا و کشورهای ضعیف اقتصادی هستند، واکسیناسیون کمتری نسبت به ایران داشته اند».

این کارشناس اپیدمیولوژی، در مورد خطر شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به لامبدا هشدار داده و واکسیناسیون سریع و گسترده جمعیت را تنها راه کاهش تلفات آن دانسته و تأکید کرد: «اگر به سرعت ۵۰ تا ۷۰ درصد جمعیت کشورمان را واکسینه نکنیم نگران موج ششم کرونا هستیم». وی افزود «در حالیکه فقط چهار درصد از جمعیت ایران دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند، سخن گفتن از دوز سوم مورد ندارد و فقط زمانی که ۷۰ درصد جمعیت کشور دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند، باید دوز سوم را در نظر گرفت».

هشدار دربارۀ موج ششم با ورود ویروس لامبدا

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: با توجه به مشاهده چند مورد ابتلا به لامبدا در کشورهای همسایه از جمله ترکیه، پاکستان و قطر و نبود پایش ژنتیکی مناسب و مدون در خصوص کووید در ایران احتمال ورود این واریانت به کشور زیاد است.

در همین حال نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای تهران نیز هشدار داده است که در پیک پنجم اگر ورودی مرزهای کشور کنترل نشود، این گونه جدید ویروس کرونا به راحتی وارد کشور می‌شود.

او با پیش‌بینی بحرانی‌تر شدن شرایط در صورت شیوع ویروس لامبدا در کشور گفته است که این سویه جدید، مرگ‌ و میر زیادی را در بین دوره سنی ۱۰ تا ۲۰ ساله و در واقع بین نوجوانان خواهد داشت.

محموله ای برای تزریق دوز دوم واکسن اسپوتنیک وارد کشور نشده است

عبدالرسول همتی معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از اتمام دوز دوم واکسن روسی «اسپوتنیک» در ایران خبر داد و گفت امکان دارد اصلا دُوز دوم وارد نشود و باید جایگزین این واکسن را مشخص کرد.

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نیز گفت: «محموله‌ای برای تزریق دوز دوم واکسن اسپوتنیک وارد کشور نشده است و تا آخر هفته بعد زمان آن مشخص می‌شود». وی افزود: «زمان فاصله تقریبی میان دوز اول و دوم واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنکا از ۴ هفته تا نهایتاً ۱۲ هفته می‌تواند متغیر باشد و امیدواریم با وارد شدن محموله واکسن اسپوتنیک به کشور و هرمزگان، روند تزریق دوز دوم این واکسن سرعت یابد».

وی تصریح کرد: « شمار کل جانباختگان این بیماری در استان به ۲٠۹۲ نفر رسید. همچنین با بستری شدن ۱۹۱ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار کل بستری‌ها به ١۰۲۶ نفر رسیده است و اکنون ۱۲۸ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال ۳۷ نفر از آن‌ها وخیم است».

تشکیل ستاد ویژۀ تسریع در تأمین واکسن کرونا در وزارت خارجه

در حالیکه روند واکسیناسیون کرونا در ایران به کندی دنبال می شود و آمار قربانیان به طور بی سابقه ای افزایش یافته است، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، روز پنجشنبه از تشکیل ستاد ویژه تسریع در تامین واکسن کرونا در وزارت خارجه خبر داد و اعلام کرد: «تمام ظرفیت های دولتی و خصوصی ممکن را در سطح همه سفارت خانه ها  به کار می گیریم تا در واردات واکسن تسریع شود».

وی افزود: «هدف این است که تمام سفارتخانه‌ها در خارج از کشور چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی در این کار تسریع مشارکت داشته باشند . تمام توانمان را به کار خواهیم گرفت تا از هر کشوری که امکان انتقال واکسن به داخل باشد و از نظر استانداردهای علمی نیز وزارت بهداشت آن را تایید کند بدون هیچ محدودیتی واکسن وارد کنیم».

بیمارستان های اصفهان اشباع شده است؛ اتمام موجودی واکسن برای تزریق

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: «بیمارستان‌های استان اشباع شده و استفاده از ظرفیت بیمارستان‌های صحرایی در دستور کار قرار داده‌ای». وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که شمار بیماران کرونای بستری‌شده در این استان به ۴٠٠٠ نفر برسد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین از کاهش واکسیناسیون روزانه به ۲۰ هزار نفر خبر داده و گفته است: «برای همه کسانی که باید در مرحله دوم واکسینه شوند، واکسن نداریم و تنها به کسانی که برای آنها پیامک ارسال می‌شود واکسن تزریق خواهد شد».

در همین حال رضا فدایی مسئول بیماری‌های واگیر استان اصفهان نیز با اشاره به «صفر شدن موجودی واکسن آسترازنکا در این استان» گفته است که تنها واکسیناسیون نوبت دوم آن هم فقط با واکسن چینی سینوفارم و واکسن ایرانی برکت در حال انجام است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از ٣۶۲۰ بیمار بستری در بیمارستان های استان اصفهان، هم اکنون ۲۲۹ بیمار وضعیت حاد و وخیمی دارند و در بخش آی سی یو بیمارستان ها بستری هستند.

کمبود تخت آی سی یو در خراسان رضوی؛ تعداد بیماران بستری در خراسان شمالی از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت

مهدی قلیان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، روز پنجشنبه با بیان اینکه روزانه ۴۰ بیمار به مجموع بیماران بستری در بخش‌های مراقبت ویژه افزوده می‌شود، اظهار کرد: «رسوب بیمار و بیماران بدحال کرونایی در بیمارستان‌ها افزایش یافته است؛ مشکل احتمالی هفته آینده کمبود تخت‌های مراقبت‌های ویژه با توجه به افزایش بیماران بدحال کرونایی خواهد بود که طبق قول وزیر بهداشت در سفر اخیر خود به مشهد ، تجهیز ۱۰۰ تخت آی.سی.یو باید تحقق یابد».

احمد هاشمی رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز روز پنجشنبه گفت: «تعداد بیماران مبتلا به کرونای بستری در بیمارستان های استان از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت و طی ۲۴ ساعته گذشته ، ۱۴ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در استان فوت شدند.»  وی افزود: با بستری ۱۷۵ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون ۱۰۱۹ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند».

 وی بیان کرد: «متاسفانه تعداد موارد ابتلا و بستری بقدری افزایش یافته که دیگر تخت خالی وجود ندارد و بیمارستان ها در حالت بحرانی قرار دارند. شدت بیماری زایی همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش میزان بستری و مرگ و میر شده است».

ورود هفدهمین محموله واکسن کرونای چینی از سوی هلال احمر

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه اعلام کرد: هفدهمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال‌احمر حاوی دو میلیون و ۲۲۰ هزار دُوز واکسن، در فرودگاه امام خمینی به وزارت بهداشت تحویل داده شد.

رئیس جمعیت هلال احمر با تأکید بر اینکه این جمعیت روند واردات هفته‌ای دوبار واکسن کرونا را همچنان ادامه می‌دهد، گفت: «هلال‌احمر واکسن‌های کرونا را از کشور چین به ایران وارد می‌کند و طبق وعده‌ای که داده بودیم میزان واردات واکسن را در شهریور به دو برابر افزایش داده‌ایم».

وی با اشاره به اقدامات هلال احمر از جمله برپایی بیمارستان‌های صحرایی در استان‌های مختلف ایران و کنترل بهداشتی مسافران ورودی در ۱۶ مرز زمینی، دریایی و هوایی کشور،  افزود: «در مجموع تاکنون ۱۷ محموله شامل ۲۰ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن کرونا توسط ۱۹ پرواز به کشور منتقل شده است.»

آمار رسمی کرونا در ایران؛ مرگ ۶۹۴ بیمار در یک روز

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی  وزارت بهداشت، تا کنون ۱۷ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۲۵۲ نفر دُوز اول واکسن کرونا و ۷ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۳۰۳ نفر نیز دُوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲۴ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۵۵۵ دُوز رسید.

از دیروز تا امروز ۴ شهریور و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۶ هزار و ۷۵۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۹۴۰ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۱۳۵ نفر رسیده است.

همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۹۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰۴ هزار و ۷۱۶ نفر رسیده است و ۷۷۸۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۸ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۷۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

rfi

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *