کرونا در ایران: با مرگ ۶۸۴ نفر رکورد آمار روزانۀ قربانیان شکسته شد

وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۳۱ مرداد، از شکسته شدن رکورد آمار روزانۀ قربانیان با مرگ ۶۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و اعلام کرد که در هفتۀ آخر مرداد در مقایسه با هفتۀ پیش از آن، آمار جان‌باختگان ۱۲.۵ درصد و شمار موارد بستری ۵ درصد افزایش یافته است. همچنین روند ابتلا به بیماری در تمام استان‌ها صعودی است و کرونای دلتا همچنان با قدرت می‌تازد به طوریکه روسای دانشگاه علوم پزشکی اهواز و آبادان، از افزایش بیش از پنجاه درصدی شمار جان‌باختگان کرونا در استان خوزستان طی چند روز اخیر خبر داده‌اند.

افزایش ۱۲٫۵ درصدی مرگ های کرونایی در کشور؛ روند صعودی بیماری در اغلب استان ها

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، پیک پنجم کووید ۱۹ با سویه دلتا همچنان می‌تازد و روند ابتلا در اغلب استانهای ایران صعودی است به طوریکه همچنان آمار قربانیان در مرز ۵۰۰ و ۶۰۰ نفر در روز نوسان دارد که نشان از فاجعه ای بزرگ در روند اپیدمی در کشور است و جان‌های زیادی را به کام مرگ می‌کشاند.

وزارت بهداشت اعلام کرد که در هفته ۷۸ اپیدمی در کشور، یعنی از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ مرداد ماه، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۲۳۳ هزار و ۵۳۲ مورد، تعداد موارد بستری جدید ۳۳ هزار و ۳۲۳ نفر و تعداد موارد فوتی جدید در کشور طی این مدت ۴۰۳۲ نفر بوده است. بر این اساس در هفته اخیر، نسبت به هفته ماقبل شاهد افزایش ۱.۲ درصدی در موارد سرپایی مثبت، افزایش ۵ درصدی در موارد بستری مثبت و افزایش ۱۲.۵ درصدی در تعداد فوت شدگان بیماری در کشور بوده ایم.

در تهران نیز در هفته اخیر یعنی از ۲۲ تا ۲۸ مرداد ماه، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ۹۷۶۴ نفر، تعداد موارد بستری جدید ۴۲۹۵ نفر و تعداد فوتی ها ۴۱۵ نفر بوده است.  بر این اساس در تهران در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل، افزایش ۷ درصدی در موارد بستری مثبت را شاهد بوده ایم. علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران گفت :«سراسر کشور از جمله تهران در خیز پنجم، همچنان در تب و تاب بیماری کرونا است».

علیرضا رئیسی: اتمام واکسیناسیون ۳٠ ساله ها تا پایان آبان؛ مذاکره برای واردات واکسن فایزر و مدرنا از اروپا

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره واردات واکسن کرونا، با اشاره به تماس تلفنی رئیس جمهوری ایران با رئیس جمهوری چین، گفت: «ما تا پایان شهریور قطعاً حدود ۳۰ میلیون دُوز واکسن وارداتی خواهیم داشت و با یک تفاهم‌نامه دیگر از مهرماه، ۱۵ میلیون دوز واکسن وارداتی دیگر و در آبان‌ نیز ۱۵ میلیون دوز دیگر به دستمان می‌رسد که در تماس تلفنی با رئیس جمهوری چین، قرار شد میزان واکسن آبان ماه در همان مهرماه به دستمان برسد بنابراین اگر از الان تا پایان مهر ۶۰ میلیون دز واکسن داشته باشیم می‌توانیم تا اول آبان به واکسیناسیون تا سن ۳۰ سال برسیم».

وی با اشاره به اینکه اولویت اول دولت بحث کروناست، گفت: «در ارتباط با تامین ارز برای واکسن هیچ مشکلی نداریم. نگرانی مردم برای واکسن طبیعی است اما این شبهه که آمریکا به ما واکسن فایزر و مدرنا می‌داد اصلا درست نیست. ما با یک یا دو کشور اروپایی وارد مذاکره شدیم برای گرفتن واکسن فایزر و مدرنا که اگر کارها خوب پیش برود حتما وارد خواهیم کرد. این موضوع خارج از تعهد کووکس است».

وعدۀ واردات ٢۰ میلیون دوز واکسن فایزر از آلمان به ایران

ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو، روز یکشنبه از «گشایش‌های جدید» در عرصه واردات واکسن به کشور خبر داد و گفت دولت سیزدهم برای سرعت گرفتن واردات واکسن و دسترسی مردم به واکسن‌های تولید و تایید شده جهانی، «برنامه‌ریزی ویژه» دارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه «بخش خصوصی برای پیگیری جدی واردات واکسن به کشور، نیاز به تایید مکتوب و رسمی دولت داشت»، دربارۀ واکسن هایی که امکان ورود به ایران را دارند، گفت: «بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده واکسن در جهان، از قبل در ایران نماینده‌هایی داشته‌اند برای مثال نماینده شرکت آسترازنکا در همان زمان اعلام کرد که امکان تامین تدریجی تا ۳۰ میلیون دوز واکسن این شرکت برای ایران را دارد که تاکنون حدود یک میلیون دوز واکسن از این طریق به وزارت بهداشت تحویل شده.

وی افزود: «شرکت بایون تک آلمان که با فایزر مشترکاً واکسنی بر اساس پروتئین ویروس طراحی کردند نیز در ایران نماینده داشت و امکان واردات از تولیدات در آلمان وجود دارد که در صورت فراهم شدن مقدمات تا آخر ۲۰۲۱ تا ۲۰ میلیون دوز به ایران وارد خواهد شد. نمایندگی بلژیک شرکت جانسون اند جانسون نیز در ایران نماینده دارند و از این محل نیز می‌توان انتظار داشت که ۲۰ میلیون دوز واکسن از طریق ساز و کار کواکس به کشور برسد. هر چند یک یا دو ماه جابجایی احتمالی با توجه به زمان ثبت سفارش ما و پرداخت هزینه واکسن نیز امکان رخ دادن دارد.»

به گفته رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو، سینوفارم چین تنها شرکت واکسن سازی است که در ایران نماینده ندارد اما از طریق هلال احمر واکسن‌های این شرکت نیز به ایران رسیده است.

هشدار مقامات بهداشتی اهواز و آبادان نسبت به افزایش ۵٠ درصدی آمار جان باختگان در خوزستان

روسای دانشگاه علوم پزشکی اهواز و آبادان گفته اند که طی چند روز گذشته شمار جان‌باختگان کرونا در خوزستان ۵۴ درصد افزایش یافته است و روزهای مرگبار کرونا در اهواز و آبادان رقم خورده است. فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با اعلام افزایش ۵۴ درصدی جان‌باختگان روزانه کرونا در استان خوزستان، گفت: «درحال حاضر ۵۰۰ بیمار کرونا در بخش مراقبت ویژه بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند و وضعیت ۱۰۴ نفر نیز بسیار وخیم است».

وی افزود: فقط طی روز شنبه ۱۰ هزار بیمار کرونا به بیمارستان‌های خوزستان مراجعه کردند که ٢۸۰۰ نفر از آنها در بیمارستان‌ها بستری شدند و این بالاترین میزان بستری روزانه در موج‌های مختلف کرونا در این استان است.

شکرالله سلمان‌زاده رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز شامگاه شنبه در جلسه ستاد مدیریت کرونای خوزستان با اشاره به اوضاع بحرانی جنوب غرب خوزستان، گفت که در حال حاضر حتی یک تخت بستری برای بیماران وجود ندارد و اورژانس‌ها مملو از بیماران است. سلمان‌زاده گفت که در بیمارستان‌های آبادان روز مرگبار با ۱۷ فوتی ناشی از کرونا نیز ثبت شده است.

شانزدهمین محموله واکسن کرونا توسط هلال احمر وارد ایران شد؛ واردات ۸ میلیون دوز واکسن در مرداد

شانزدهمین محموله وارداتی واکسن کرونا از چین، تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر حاوی یک میلیون و ۱۱۰ هزار دوُز واکسن، روز یکشنبه ۳۱ مردادماه، به وزارت بهداشت تحویل داده شد. کریم  همتی رییس جمعیت هلال احمر گفت که روند واردات هفته‌ای دوبار واکسن کرونا از سوی هلال احمر همچنان ادامه خواهد یافت.

همتی اعلام کرد: در مجموع تاکنون ۱۶ محموله شامل ۱۸ میلیون و ۱۷۰ هزار دُز واکسن کرونا توسط ۱۸ پرواز به کشور منتقل شده است. محمد حسن قوسیان مقدم دبیر کل و سخنگوی جمعیت هلال‌احمر نیز گفت: در مردادماه نزدیک به ۸ میلیون دُز واکسن وارد کشور شد، در حالی که در سه ماه قبل از آن در مجموع ۹ میلیون دُز واکسن وارد شده بود.

وی افزود: «واکسنی را تهیه می کنیم که از کشور سازنده باشد و از واسطه ها واکسن تهیه نمی کنیم؛ همچنین از منابعی واکسن را تهیه کنیم که برای تهیه دوز دوم آن با مشکل مواجه نشویم. واردات ۱۰ میلیون دوز در مرحله اول به پایان رسیده است و از واردات ۳۰ میلیون دوز که قرار بود در مرحله دوم وارد کنیم، تاکنون حدود ۷ میلیون آن وارد شده است که تا پایان شهریور و مهر ماه نیز ادامه می یابد».

آمار رسمی کرونا در ایران؛ با مرگ ۶۸۴نفر رکورد آمار روزانۀ قربانیان شکسته شد

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۱۶ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۶۸۱ نفر دوُز اول واکسن کرونا و ۵ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۶۵۰ نفر نیز دُوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲۲ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۳۲۱ دوُز رسیده است.

به دنبال تاخت و تاز کرونای دلتا و روند صعودی بیماری در کشور، در شبانه روز گذشته ۶۸۴ بیمار کووید ۱۹ به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰۲ هزار و ۳۸ نفر رسید.

همچنین از دیروز تا امروز ۳۱ مردادماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۶ هزار و ۴۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵٠٠۷ نفر از آنها بستری شدند ومجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۶۷۷ هزار و ۱۱۴ نفر رسید. همچنین ٧۶۶۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۷ میلیون و ۸۵۵ هزار و ۴۷۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

rfi

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *