کرونا در ایران: تهران و ۱۴ استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، ۱۵ استان این کشور در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند و رییس ستاد مبارزه با کرونا در تهران نیز وضعیت شیوع بیماری در تهران را «نگران‌کننده» توصیف کرد. همزمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا شرط ورود مسافران به ایران است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز جمعه ۱۰ مرداد، گفت: «تاکنون ۳۰۴ هزار و ۲۰۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۶ هزار و ۷۶۶ نفر رسید.»

او ادامه داد: «در ۲۴ ساعت گذشته و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۲۳ مورد بستری شدند.» او همچنین گفت: «تاکنون ۲۶۳ هزار و ۵۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و همچنین ۴۰۲۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند».

لاری با اعلام این که تاکنون دو میلیون و ۴۵۶ هزار و ۹۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده، اضافه کرد: «۱۵ استان در وضعیت قرمز و ۱۱ استان در وضعیت هشدار هستند.»

بر این اساس، استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در وضعیت قرمز و همچنین استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، زنجان، همدان، کهگیلویه و بویر احمد، مرکزی، یزد، گیلان و قم هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

او به طور ویژه درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان یزد گفت که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان یزد به طور متوسط ۶۵ درصد است. همچنین کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری در پاساژها و مراکز ارائه خدمات دولتی، بانک‌ها و رستوران‌ها و آرامستان‌ها و مطب‌ها به طور متوسط ۵۵ درصد است و شرکت در مراسم ختم و آرامستان‌ها، جشن‌ها و مراسم دورهمی و مسافرت‌ها بیشترین سهم را در انتقال بیماری داشته است.

لاری درباره رعایت نشدن اصول بهداشتی در اماکن عمومی، مراکز ارائه خدمات، مطب‌ها، تالارها، سالن‌ها و شرکت در مراسم و مجالس غیر ضروری استان یزد هشدار داد و گفت که در این صورت یزد به استان‌های با وضعیت قرمز تبدیل خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت کلی رعایت پروتکل‌ها را توسط مردم استان یزد ۵۵ درصد، توسط کارکنان ارائه دهنده خدمات ۶۵ درصد و از لحاظ مراکز ارائه دهنده خدمت ۷۰ درصد اعلام و ابراز امیدواری کرد که با اعمال محدودیت‌های بیشتر و رعایت درصد بیشتر پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم یزد بتوان از ورود این استان به شرایط قرمز جلوگیری کرد.

وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

همچنین علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، روز جمعه، گفت: «استان و شهر تهران در روزهای اخیر در شرایط قرمز قرار گرفته است. کرج نیز مشابه همین شرایط دارد که کار را برای پایتخت سخت تر می کند.» او همچنین  بالاترین میزان ابتلا به این بیماری را در مناطق شرقی و جنوب شرقی پایتخت اعلام کرد و گفت: «در این مناطق شرایط اجتماعی، اقتصادی و امکانات متفاوتی نسبت به سایر مناطق وجود دارد.»

او از جمع آوری اطلاعات ۵۰ هزار بیمار ترخیصی در تهران خبر داد و افزود که نانوایی ها در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، آسیب پذیرترین صنف شناخته شده اند و بعد از آنها، سوپرمارکت ها این وضعیت را دارند. همچنین طبق نظرسنجی اخیری که با همکاری شهرداری تهران انجام شد، ۷۳ درصد مردم معتقدند ویروس کرونا در تهران ضعیف نشده است. همچنین بخش قابل توجهی از والدین اعلام کردند در صورت بازگشایی مدارس، فرزندانشان را به کلاس درس نمی‌فرستند.

 زالی با یادآوری این که طبق مطالعات بخش قابل توجهی از مردم از رفتن به مساجد در زمان شیوع، امتناع می کنند، گفت که بسیاری از افراد معتقدند در مکان های عمومی، وضعیت بهداشتی مطلوب نیست. ۵۲ درصد مردم موافق هستند پارک ها، آرایشگاه ها و مراکز تفریحی و ورزشی همچنان بسته بمانند که این آمار نسبت به اسفندماه کاهش داشته و روند عادی سازی را نشان می دهد. همچنین ۵۶ درصد مردم ابراز کردند به علت طولانی شدن اپیدمی ملاحظات را کمتر رعایت می کنند؛ که این نکته قابل توجهی است.

 فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران در ادامه در خصوص دیگر نتایج نظرسنجی های اخیر، تصریح کرد: «بخش زیادی از مردم اعلام کردند درصورت تمدید محدودیت ها، در دورهمی شرکت می‌کنند و به سفر می‌روند.» زالی افزود: «۶۴ درصد مردم احساس ناامیدی شدید نمی کنند. در مقابل ۳۵ درصد از مردم اظهار کردند دچار افسردگی و اضطراب شده و بخش قابل توجهی از آنها به واسطه این بحران کاهش درآمد داشته اند.»

وی در خصوص توزیع نسبی گروه های سنی افرادی که در تهران از ابتدای اسفندماه بستری شدند، اظهارداشت: بیشترین گروه سنی بستری، افراد بین ۵۰ تا ۵۹ سال و گروه دوم افراد بین۳۰ تا ۳۹ سال بود، اما در دو هفته اخیر شاهد افزایش بستری گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال هستیم. ۵۸ درصد آمار بیماران بستری را اقایان تشکیل می دهند. از مجموع بیمارانی که تا ۵ مردادماه در تهران بستری شدند، ۶۱ درصد ترخیص شدند و تاکنون ۷,۷ درصد از بیماران فوت کرده‌اند. ۲۱ درصد آمار فوتی ها در گروه سنی ۹۰ سال به بالا و ۱۸ درصد در گروه سنی۸۰ تا ۸۹ سال رخ داده است. بالاترین میزان فوتی بین گروه سنی ۷۰ تا ۷۹ سال و بعد ۶۰ تا ۶۹ سال بوده است و در گروه های سنی پایین تر میزان کمتری از مرگ و میر را شاهد بودیم.

رکورد مرگ بر اثر کرونا در استان فارس

استان فارس، یکی از استان‌هایی که در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا قرار دارد، رکورد جدیدی را در شمار قربانیان ویروس کرونا به ثبت رساند و تعداد فوت شدگان از این بیماری در استان فارس همچنان در روند صعودی قرار دارد و تا ۱۰ مرداد از ۵۰۰ نفر عبور کرد.

عبدالرسول همتی، معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از مرگ ۱۹ نفر در فارس طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد؛ این آمار روز قبل از آن دوازده نفر بود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان فارس را ۱۰۵۷ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۰۸ نفر به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت ویژه بستری هستند.

ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا برای ورود مسافران از مرز هوایی

همچنین محمدرضا کریمیان معاون فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی، درباره شرایط جدید پذیرش مسافران ورودی به ایران گفت: بر اساس آخرین دستورالعمل ابلاغی، شرط ورود مسافران از تاریخ ۱۵مرداد از طریق این مرز هوایی، ارائه برگه آزمایش منفی کرونا به زبان انگلیسی و با تایید مقام‌های صلاحیتدار بهداشتی کشور مبدأ، با اعتبار حداکثر ۹۶ ساعت، هنگام ورود به فرودگاه‌ها به نمایندگان وزارت بهداشت است.

کریمیان ادامه داد: غربالگری برای همه مسافران، در بدو ورود به کشور انجام خواهد شد. در پی این غربالگری مسافران با تابعیت ایرانی که پیشتر نتیجه تست منفی را اخذ کرده و در بدو ورود به کشور مشکوک به ابتلا به این بیماری باشند، پس از تکمیل فرم تعهدنامه و انجام تست مجدد، موظف به قرنطینه خانگی خود به مدت ۱۴ روز هستند. همچنین مسافران مشکوک با تابعیت غیر ایرانی پس از انجام تست، در مراکز مشخص شده از طرف وزارت بهداشت  قرنطینه خواهند شد.

معاون فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: مسافران با تابعیت غیر ایرانی در صورت به همراه نداشتن تست منفی کرونا، اجازه ورود به کشور را نداشته و بازگردانده خواهند شد. همچنین از مسافران با تابعیت ایرانی نیز در صورت به همراه نداشتن تست کووید ۱۹، آزمایش گرفته شده و تا تعیین نتیجه، به مدت ۴۸ ساعت در قرنطینه نگهداری خواهند شد و هزینه انجام تست کرونا و اقامت در محل قرنطینه، به طور کامل بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین در صورت مثبت بودن آزمایش‌های تشخیص ویروس، فرد مبتلا به مراکز درمانی منتقل خواهد شد.

Share: