کرونا در ایران: روند ابتلا و بستری در ١٥ استان صعودی است

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ٤ تیر، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ٢٥٣١ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ١٣٣ نفر نیز جان خود را از دست داده اند. بنا به گفتۀ سعید نمکی وزیر بهداشت کشور، استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در اوج پیک اول کرونا قرار دارند، استانهای فارس و کرمان در وضعیت پرخطر قرار دارند و روند ابتلا و بستری در لرستان، خراسان رضوی، گلستان، آذربایجان شرقی، همدان، زنجان و چهارمحال و بختیاری صعودی است. این در حالیست که علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت از تأیید درخواست استان های قرمز برای تعطیلی و بازگشت محدودیت ها خبر داد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ٤ تیر، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٥٣١ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ١٣٤٠ نفر از آنها بستری شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٢١٢ هزار و ٥٠١ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ١٣٣ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٩٩٩٦ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ١٧٢ هزار و ٩٦ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢٨٦٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند».

وی افزود که در استان‌های خوزستان، کردستان، هرمزگان، بوشهر و بعضی از مناطق استان‌های فارس، لرستان، کرمانشاه و گلستان، میزان ابتلا و بستری بیماران مبتلا به کرونا رو به افزایش است.

وزیر بهداشت: در اوج پیک اول کرونا قرار داریم

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفت: «در برخی استان‌ها مردم دچار بی‌خیالی شدند و مدیران نیز فکر کردند که هر روز باید بازگشایی ها را افزایش دهیم تا اینکه در استان‌هایی مثل خوزستان خیزهای جدید بیماری را مشاهده می کنیم. آنچه امروز در برخی استان‌ها مشاهده می‌شود، پیک دوم کرونا نیست، بلکه گردش پیک اول در استان‌های مختلف است. در برخی استان‌ها، آلودگی به ویروس در بین مردم کمتر از ۵ درصد بود و مسلم بود که در کشوری به پهناوری جمهوری اسلامی که به اندازه ۱۰ تا ۱۲ کشور اروپایی وسعت دارد، چرخش بیماری مشکلاتی را ایجاد می کند».

وزیر بهداشت افزود: «امروز در استان‌هایی مانند کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کرمانشاه در اوج پیک اول قرار داریم و در روزهای اخیر از موج بیماری عبور خواهیم کرد و در استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی ممکن است در روزهای آینده پیک بیماری را تجربه کنیم».

علیرضا زالی از برنامه ریزی برای استفادۀ مجدد از تخت های نقاهتگاهی کرونا خبر داد

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، دربارۀ وضعیت استفاده از تخت‌های نقاهتگاهی با توجه به احتمال افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹، گفت: «در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ تخت‌ نقاهتگاهی در تهران دایر است و به سرعت می‌توانیم ظرفیت آن‌ها را مجدداً افزایش دهیم».

وی دربارۀ وضعیت استفاده از تخت‌های نقاهتگاهی که در ابتدای بحران کرونا در تهران ایجاد شد، گفت: «حدود ۴۰درصد از ظرفیت تخت‌های نقاهتگاهی در تهران همچنان دایر است، البته تعدادی از بیماران در این تخت‌ها بستری شده‌اند، اما یکی از برنامه‌هایمان این است که مجددا از این ظرفیت استفاده کنیم.»

وی در ادامه گفت: «در انتهای اسفند ماه در تهران ۱۱ هزار تخت نقاهتگاهی تهیه کردیم که هنوز حدود ۴۰۰۰ از این تخت‌ها دایر است؛ در عین حال در صورت نیاز به سرعت می‌توانیم ظرفیت آن‌ها را مجددا افزایش دهیم».

معاون وزیر بهداشت: درخواست ٧ استان برای تعطیلی و بازگشت محدودیت ها تأیید شد

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، روز چهارشنبه بر لزوم استفاده از ماسک و همچنین اجباری شدن آن در تجمعات، اماکن سربسته و فضاهای حمل و نقل عمومی تأکید کرد. وی دربارۀ بروز موج دوم بیماری در کشور، گفت: «موقعی که صحبت از موج یا شیوع مجدد بیماری می‌شود باید بدانیم که هر موجی یک بازوی بالا رونده دارد تا به یک قله می‌رسد و پس از آن یک بازوی پایین رونده دارد. زمانی از موج دوم صحبت می‌کنیم که این اتفاق رخ دهد اما هنوز چنین اتفاقی در سطح کشور و استان‌ها نیفتاده است و فعلاً دچار موج دوم در استان‌ها نشده‌ایم».

وی افزود: «در پاییز که کرونا و آنفلوآنزای فصلی همزمان می‌شوند مجدداً کار ما سخت خواهد شد؛ چراکه آنفلوآنزا و کووید-۱۹ علائم مشترک دارند و حتی کار تشخیص نیز سخت خواهد شد». او در ادامه گفت: «در برخی استان‌ها ۴درصد یا ۵ درصد میزان درگیری با کرونا بوده است، در برخی ۱۰ تا ۱۲ درصد، در استان تهران نیز بر اساس بررسی های صورت گرفته کمتر از ۲۰ درصد افراد درگیری بیماری شده‌اند؛ قم و گیلان نیز بالای ۴۰ درصد درگیر شده اند.»

وی درخصوص احتمال بازگشت محدودیت‌ها، افزود: «شنبه هفته جاری در ستاد مقابله با کرونا تصمیم گرفته شد که به استان‌هایی که در شیوع بالای کرونا هستند، اختیار داده شود که بتوانند تعطیلی داشته باشند. ٧ استان درخواست مدیریت کرونا و اجازۀ تعطیلی  و بازگشت محدودیت ها را داشتند که وزارت بهداشت این درخواست را تایید کرده و قرار شد امشب به وزارت کشور ابلاغ شود و بسته شدن اماکن عمومی در این استان‌ها اعمال شود؛ این اقدام نوعی تعطیلی و اعمال محدودیت موقت است». 

خوزستان همچنان در پیک اول کرونا قرار دارد

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: «تنها استان خوزستان ما مثل کشور هلند است، یعنی یک استان مشابه یک کشور است. اگر خوزستان نیز یک کشور بود که عبور و مرور به آنجا از مرز صورت می‌گرفت، کنترل بیماری راحت‌تر بود. خوزستان همچنان پیک اول را تجربه می‌کند و اگر موارد بیماری افزایش یابد، می‌ گوییم پیک دوم به وقوع پیوسته است که البته هیچ جایی در کشور هنوز به پیک دوم نرسیده است. اینکه یک استان چندین پیک را تجربه کند یا خیر به عوامل دیگری هم وابسته است. این ویروس برخلاف اجداد خود پس از مدتی ضعیف نشد و حتی به شکل فصلی نیز بروز پیدا نکرد و حتی در فصول گرم و در نقاط گرمسیر نیز مشاهده می‌شود».

وی افزود: «رفتار مردم یا سبک زندگی مردم در کنترل این بیماری مهم است، در سطح کشور بعد از اینکه در اردیبهشت بیش از ۷۰ درصد مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند، الان رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۲۰ درصد رسیده به همین علت میزان ابتلا هم بالاتر رفته است».

در هر ساعت ٩ کرمانشاهی به کرونا مبتلا می شوند

مهدی محمدی رئیس کمیتۀ اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با اشاره به سیر افزایشی مبتلایان به کرونا در این استان، گفت: «در اسفندماه بطور میانگین هر روز ٤٫٣ مورد ابتلا به کرونا در استان داشتیم که متاسفانه در ماه های بعدی این روند سیر شتابان به خود گرفت و در فروردین به طور میانگین به روزانه ٢٢٫٢ مورد، در اردیبهشت ماه به روزانه ٧٦ مورد و در خرداد ماه به روزانه ٢٢٦٫٣ مورد رسیده است».

وی افزود: «در حال حاضر بطور میانگین در هر ساعت حدود ٩ نفر در استان به کرونا مبتلا شده و به جمع بیماران کرونایی استان اضافه می‌شوند. او در تشریح آمار مرگ و میر این بیماری نیز گفت: «در اسفندماه بطور میانگین هر دو روز یک مورد فوتی داشتیم که در فروردین ماه این تعداد به ١٫٤ فوتی در هر روز رسید و در اردیبهشت ماه با اندکی کاهش تعداد فوتی ها به یک مورد در روز رسید و در خردادماه متاسفانه با رشد چشمگیر به ٤ مورد مرگ در هر روز رسید».

وی افزود: «وضعیت فوتی های ناشی از کرونا در روزهای ابتدایی تیرماه امسال نامناسب‌تر بود، به طوری که در روز اول تیرماه ١٠ مورد فوتی، در روز دوم ٧ مورد و در روز سوم ٥ مورد فوتی ناشی از کرونا داشتیم و با احتساب این موارد در سه روز ابتدایی تیرماه ٢٣ مورد فوتی داشته ایم که آمار بالایی است».

 او در ادامه گفت: «در اسفندماه روزانه ٣٢ مورد بستری(شامل موارد قطعی و مشکوک به کرونا) داشتیم که این تعداد در فروردین ماه به ٤٧ بستری در روز رسید و در اردیبهشت ماه به ٥١ بستری در روز افزایش پیدا کرد. اما متاسفانه در خرداد ماه سیر بیماران بستری افزایش چشمگیر یافته و به ٨١ مورد در روز رسید و با این احتساب در خرداد ماه در هر ساعت بیش از سه نفر در بیمارستانهای استان بستری شدند که این آمار در روزهای ابتدایی تیرماه هم سیر افزایشی داشته است».

٤١٢ نفر از کارکنان بیمارستان های استان بوشهر به کرونا مبتلا شدند

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ابتلای ۴۱۲ نفر از کارکنان بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی استان بوشهر به کووید-۱۹ خبر داد. وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹ مورد مبتلای جدید به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری‌ شده‌اند، گفت: «با افزایش ۳ مورد بستری در بخش‌های مراقبت ویژه، در حال حاضر ۳۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش ICU تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ثبت ۳ مورد جدید مرگ و میر ناشی از کرونا در استان خبر داد و گفت: «متأسفانه شمار جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونا در استان بوشهر تا روز سه‌شنبه سوم تیرماه به ۵۸ نفر رسیده است. همچنین ۲۴۲ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که ۱۲۲ مورد آن‌ها به طور قطعی مبتلا به کرونا هستند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه تعداد ۲۳۹۶ تخت برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده‌ است، عنوان کرد: تعداد ۲۱۹۱ پرستار در سه ماهه اول سال ۹۹ در بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی استان بوشهر برای مقابله با بیماری کرونا به مردم خدمت کرده‌اند و ۴۱۲ نفر از کارکنان بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی استان بوشهر به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. وی افزود: «همه کارکنان مبتلا به کرونا جهت گذراندن دوره نقاهت در منزل به سر می‌برند و ۶۶ نفر آنها پس از بهبودی به محل کار بازگشته‌اند».

کرمان در وضعیت پر خطر قرار دارد

مهدی شفیعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: «در مجموع استان کرمان در وضعیت پرخطر و بسیار پرخطر قرار دارد و هم اکنون در وضعیت هشدار بوده که ممکن است وضعیت بدتر و موج دوم ویروس کرونا در استان اتفاق بیفتد». وی تصریح کرد: «طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶۰ مورد جدید بستری ابتلای قطعی به کووید- ۱۹ در سطح استان کرمان داشتیم که از این تعداد، ۲۲ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۵ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۳۰ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۲ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و یک مورد به حوزه دانشگاه علوم پزشکی سیرجان بوده است».

او با بیان اینکه در حال حاضر با تشخیص قطعی کرونا، ۱۴۲ نفر در بیمارستان های سطح استان بستری هستند افزود: «این میزان آمار بستری شده ناشی از ابتلا به کووید- ۱۹ در استان کرمان نسبت به هفته ها و روزهای گذشته بسیار بالا بوده که نشان می دهد گروه های پرخطر جامعه بیشتر در حال درگیر شدن با این بیماری هستند».

او با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع این ویروس در استان کرمان تاکنون ۱۳۳۷ بیمار با تشخیص قطعی کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند، افزود: «متاسفانه از این تعداد بیمار بستری شده، تاکنون ۱۲۵ مورد به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند که در ۲۴ ساعت گذشته شاهد بیشترین آمار فوتی ها در این مدت بودیم و ۶مورد جان خود را از دست داده اند».

تمام تخت های بیمارستانی در جنوب کرمان پُر شده است

اصغر مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، روز چهارشنبه گفت: «در حال حاضر تقریبا تمام تخت‌های بیمارستان‌های جنوب استان پُر شده است و چندین بیمار بدحال داریم که شرایط بیمار امکان جابجایی آنها را نمی‌دهد و وضعیت مناسبی نداریم؛ قرار است ICU سوم هم در بیمارستان امام خمینی جیرفت راه‌اندازی شود».

وی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در جنوب استان کرمان ابراز نگرانی کرد و گفت: «مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس در حال بالارفتن بوده و این نگران کننده است؛ عادی شدن شرایط شیوع کرونا بسیار خطرناک است و این تصور اشتباه جان مردم را به خطر می‌اندازد».

وی تفزود: «با توجه به طولانی شدن این وضعیت، پرسنل مقداری احساس خستگی دارند، زیرا تعدادی درگیر این بیماری شده اند و شیوۀ کار با این بیماری و شرایطی که هست کار سختی در حوزۀ بهداشت و درمان می باشد؛ نمی توانیم منتظر بمانیم که همه مردم درگیر این بیماری شوند آن موقع دیگر کاری از دست ما ساخته نخواهد بود».

استان فارس در آستانۀ مرحلۀ قرمز کرونا قرار دارد؛ وضعیت شیراز بحرانی است

دکتر مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به آمار بی سابقۀ بیشترین مرگ و میر ناشی از کرونا در استان فارس در روز گذشته، هشدار داد: «با توجه به افزایش آمار ابتلا به کرونا در استان فارس ، تعداد فوتی‌های مبتلایان رو به افزایش است و این استان را در آستانه مرحله قرمز کرونا قرار داد». وی با اعلام شرایط اضطراری و آماده باش دستگاه های اجرایی استان فارس برای مقابله با موج دوم کرونا، از استاندار فارس خواست  برای بازگشت محدودیت ها در موج دوم بحران کرونا چاره اندیشی شود .

دکتر عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز تاکید  کرد: «ویروس در جامعه به سرعت در حال انتقال است و بی توجهی به دستورات بهداشتی، سرعت انتقال آن را افزایش می دهد». وی با بیان اینکه فارس وارد آمار پنج  رقمی از ابتلای به کرونا شده است گفت: «بی توجهی به دستورات بهداشتی، استان فارس را در آستانه وضعیت قرمز قرار داد».

حمیدرضا قاسم پور رییس مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز، گفت: «وضعیت شیراز در ماه‌های گذشته به نسبت سایر کلانشهرهای کشور بهتر بود اما در روزهای اخیر، آمار مبتلایان سیر صعودی خطرناکی پیدا کرده است به گونه‌ای که روز به روز بر آمار مبتلایان افزوده می‌شود». وی وضعیت شیراز را در آستانه ورود به پیک دوم شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و افزود: «برداشته شدن محدودیت‌ها به انتقال سریع‌تر این بیماری در جامعه منجر شد، به گونه‌ای که اکنون بسیاری از افراد جامعه ناقل این ویروس هستند در صورتی که خودشان هم از وجود بیماری خبر ندارند».

ویروس کرونا با سرعت در خوزستان در حال انتشار است

رضا نجاتی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در خوزستان، روز چهارشنبه گفت: «شرایط خوزستان خاص است، کرونا با سرعت در حال خودنمایی در خوزستان است و باید تصمیمات سریع‌تر و جدی‌تری بگیریم؛ باید شرایطی فراهم شود که مراجعه‌کنندگان به دستگاه‌ها کاهش یابند؛ زمانی که در تهران اعلام می‌شود وضعیت خوزستان قرمز است باید به اندازۀ همان قرمزی، به ما امکانات بدهند ».

وی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در خوزستان، گفت: «در یک خانواده به دلیل برگزاری جشن تولد، بیش از ٢٠ نفر مبتلا شده اند و هر چند برخی شهرستان‌ها قرمز اعلام شده است اما همۀ شهرستان‌های خوزستان درگیر کرونا هستند؛ نگران هستیم که خوزستان وارد مرحله‌ای شود که ظرفیت‌های ایجاد شده توسط دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مشکل‌ساز شود.»

وی افزود: «یک سری ملاحظات اقتصادی و معیشتی وجود دارد؛ برخی تصمیمات ملی مانند موضوع خرید خودرو که اعلام می‌شود، به دلیل فاصله قیمت‌ها مردم به مراکز مربوطه هجوم می‌برند و حتی افراد بیمار و سالمند نیز در خصوص سهام عدالت در دفاتر پیشخوان حضور می‌یابند. فشار روحی روانی و استرس به مردم وارد شده است  وباید توجهات افزایش یابد. به خانواده‌های درگیر کرونا به ویژه کسانی که عزیزی از دست داده‌اند و نیز به کادر بهداشت و درمان، فشار روحی روانی زیادی وارد شده و استرس دارند که بیماری را به افراد خانوادۀ خود منتقل نکنند».

چهارمحال و بختیاری در وضعیت هشدار قرار گرفت

فریدون رحمانی معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری، روز چهارشنبه گفت: با صعودی شدن شمار بیماران بستری و مبتلا در استان طی روزهای اخیر، وضعیت این استان در حالت هشدار و نگران کننده قرار گرفته است». وی افزود: «تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از ۱۲ درصد در هفته گذشته به ۲۷ درصد در روز سوم تیرماه افزایش یافت که این روند نشانگر تند شدن شیب صعودی شیوع ویروس کرونا در استان است».

وی با بیان اینکه تمامی شهرستانهای این استان در وضعیت قرمز قرار دارند، اظهار داشت: «در مجموع افزایش تعداد بیماران سرپایی و بستری در تمام استانها در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارد». وی افزود: «۸۰ درصد ظرفیت بخش‌های اختصاص یافته به کرونا تکمیل شده است و چنانچه تعداد بیماران در روزهای آینده افزایش پیدا کند با چالش کمبود فضای درمانی مواجه خواهیم شد».

او در ادامه گفت: «هم‌اینک در خیز نُهم این بیماری قرار داریم که نسبت به نوسانات قبلی شدیدتر است و ۸۷ درصد بیماران مبتلا به کرونا در استان دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند، همچنین از مجموع بیماران مبتلا به کرونا در استان ۸۰ درصد بدون علامت بوده‌اند».

Share: