کرونا در ایران: موارد ابتلا و بستری در مازندران ٤ برابر شد

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ١٣ مرداد، از مرگ ٢١٥ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته خبر داد و اعلام کرد که ٢٦ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند. این در حالیست که آمار مراجعه به بیمارستان های تهران افزایش یافته و  موارد ابتلا و بستری در مازندران، ٤ برابر شده است. از سوی دیگر، نمایندۀ مردم بهشهر در مجلس تأکید کرد که «اگر عزاداری محرم منجر به گسترش و شیوع بیشتر بیماری شود، از نظر شرعی مشکل دارد و حرام است».

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ١٣ مرداد، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٥٩٨ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ١٣٠٤ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ٤١٠٤ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٣١٢ هزار و ٣٥ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٢١٥ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به  ١٧ هزار و ٤٠٥ نفر رسیده است».

٢٦ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند

سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در تشریح استان های در وضعیت قرمز گفت: «استان های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند».

قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.»

سیما سادات لاری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ استان در وضعیت قرمز و ۱۲ استان در وضعیت هشدار قرار دارند، افزود: استانهای فارس، ایلام، لرستان و هرمزگان از وضعیت قرمز به وضعیت هشدار تبدیل شده اند اما متاسفانه استان های مرکزی، گیلان و یزد از وضعیت هشدار به وضعیت قرمز تبدیل شده اند؛ یعنی موارد ابتلا و بستری تعداد بیشتری از شهرستان های آنها روند افزایشی داشته است که از مردم می خواهیم از سفرهای غیرضروری به این استان ها خودداری کنند».

شدت بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کل کشور

بنابر اعلام کمیتۀ اپیدمیولوژی کووید-۱۹ منتشر شده در سایت وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، موارد ابتلا و مرگ بالا است و روند ثبات با شدت بالای ابتلا و مرگ در ٦ استان زنجان، لرستان، اردبیل، فارس، تهران و آذربایجان شرقی دیده می شود.

همچنین روند صعودی یا شروع پیک در چهار استان مازندران، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری و روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در استان یزد ایجاد شده است و به نظر می رسد سه استان بوشهر، مرکزی و همدان، اخیراً یک پیک اپیدمی را تجربه کرده اند. از سوی دیگر، در چهار استان خوزستان، آذربایجان غربی، گلستان و خراسان جنوبی، روند نزولی و در سه استان هرمزگان، کردستان و گیلان، تغییرات مختصر نزولی به همراه روند ثبات نسبی مشاهده شده است. این در حالیست که در هشت استان ایلام، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان، کهگیلویه و بویر احمد، کرمان، خراسان رضوی و قزوین، ناسازگاری داده ها اجازۀ تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد.

موارد بستری و ابتلا به کرونا در مازندران، ٤ برابر افزایش یافته است

‌ستاد اطلاع‌رسانی فرماندهی مدیریت و کنترل بیماری کرونا در مازندران در اطلاعیه ای اعلام کرد: «‌استان مازندران از تیر ماه با موج شدید شیوع بیماری مواجه شده است، به طوری که ٢٠ شهرستان در وضعیت قرمز و ٢ شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند».

براساس این اطلاعیه، موارد بستری و ابتلا به کرونا در این استان ظرف شش هفته گذشته بیش از ٤ برابر افزایش پیدا کرده ‌و شیب صعودی وضعیت بستری و ابتلا به بیماری در این استان نگران کننده است. در این اطلاعیه به کلیۀ شهروندان توصیه شده که از هر‌گونه سفر غیرضروری به استان مازندران به طور جدی خودداری شود.

قم در آستانۀ وضعیت قرمز کرونا قرار دارد

سیامک محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم، روز دوشنبه گفت: «با روندی که امروز در استان وجود دارد و بی‌توجهی عمومی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بدون شک قم تا پایان هفته جزو استان‌های با وضعیت قرمز کرونایی قرار خواهد گرفت.»

وی با هشدار نسبت به روند صعودی ابتلا به کرونا، تأکید کرد: « وضع تجمع مردم در بوستان‌ها، تالارها، مراکز فروش و غیره به‌شدت خطرناک و نگران‌کننده است و اگر همین روند خطرناک در قم دنبال شود تا چند هفته دیگر بخش درمان استان با یک مشکل جدی روبه‌رو خواهد شد».

وی تصریح کرد: «در بین فوت‌شدگان کرونایی در قم، مواردی از کودکان نیز وجود دارد و نباید احساس شود این ویروس خطرناک در کمین کودکان یا ورزشکاران نیست؛ به طوریکه بیمارستان حضرت معصومه به کودکانی که به کرونا مبتلا می‌شوند، اختصاص‌یافته است».

وی افزود: «رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آیین‌های ماه محرم باید دقیقا طبق شیوه‌نامه‌های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا رعایت شود». او بابیان این‌که روند بستری و تست‌های مثبت کرونایی در قم همچنان صعودی است، اظهار داشت: «بیمارستان‌های فرقانی، کامکار، شهید بهشتی و حضرت معصومه، بیمارستان‌های هدف در پذیرش بیماران کرونایی هستند که با تداوم شرایط کنونی باید تخت‌های دو بیمارستان دیگر نیز برای بستری افراد کرونایی خالی شود».

اکثر شهرهای آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند

علیار راستگو معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی آذربایجان شرقی، گفت: «اکثر شهرهای استان در وضعیت قرمز هستند و براساس آخرین آمار  ۷۷۰ نفر در کل استان بستری شده اند». وی افزود: «شمار مبتلایان قطعی ما از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا کنون، ۲۴ هزار و ۳۰۹ نفر بوده‌اند».

وی ادامه داد: «ویروس کرونا به نوعی پنهانی عمل می‌کند و معمولاً در جایی که رعایت نمی‌شود، پس از ده الی ۱۵ روز خود را بروز داده و آمار ابتلا را تغییر می‌دهد». وی تأکید کرد: «مراسم هایی مانند عروسی و ترحیم را اکیدا توصیه کرده‌ایم که برگزار نشود؛ همچنین استخرها، موزه‌ها و غیره تعطیل هستند».

وی درباره سفر به استان آذربایجان شرقی گفت: «اینکه آمار بیماری در استان ما افزایش پیدا کرد، دو علت اساسی دارد، اول جابجایی و رفت و آمد درون استانی است و همچنین با توجه به اینکه استان آذربایجان شرقی یکی از بزرگترین استان‌ها به عنوان قطب تجاری، گردشگری و اقتصادی شمال غرب کشور به شمار می رود، این امر باعث می‌شود که رفت و آمد به استان زیاد شده و این موضوعات بر افزایش بیماری موثر بوده است».

روزانه ١٠٠ بیمار کرونایی به بیمارستان سینا در تهران مراجعه می کنند

محمد طالب‌پور رئیس بیمارستان سینا، روز دوشنبه گفت: «به دلیل شیوع بالای ویروس کرونا در جامعه، درصد درگیری پرسنل بیمارستان به عنوان جزئی از جامعه نیز خیلی بالاتر رفته به طوریکه نزدیک به یک سوم آنها درگیر این بیماری هستند و همین نشان می‌دهد که میزان شیوع در بین مردم جامعه چقدر بالاست». وی افزود: «به طور متوسط، روزانه ۱۰۰ بیمار کرونایی به این بیمارستان مراجعه می‌کنند».

وی تصریح کرد: «با وجود اینکه خستگی مفرط برای پرسنل آزاردهنده شده، اما عدم رعایت مردم آزاردهنده‌تر خواهد بود، چون فشار این بیماری واگیردار به پرسنل بیمارستان وارد می‌شود در صورتیکه این افراد نه درآمد مالی مناسبی دارند و نه تسهیلات خاصی در اختیارشان قرار می‌گیرد و فقط به دلیل شرایطی که پیش آمده احساس مسئولیت می‌کنند.»

وی با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌ها از طرف مردم گفت: «یک فرد که به کرونا مبتلا می‌شود به نوعی  بی‌احتیاطی دلیل مبتلا شدنش بوده که این موضوع هم عامل خستگی کادر درمان می‌شود و هم جای یک مریض غیرکرونایی را اشغال می‌کند زیرا فردی که به دلیل بیماری قلبی باید بستری شود، در این شرایط به بیمارستان نمی‌آید، اما یک جوان که اصلا از ماسک استفاده نکرده و بی‌مبالاتی خودش منجر به ابتلا شده، بستری می‌شود. این موضوع خیلی انسانی نیست و آنهایی که رعایت نمی‌کنند، در برابر بیماران غیرکرونایی مسئول هستند».

رئیس بیمارستان سینا ادامه داد: « بیماران کرونایی همه تخت‌ها را اشغال می‌کنند و ظرفیت ما هم به اندازه‌ تعداد تخت‌های بیمارستانی است، در بیمارستان بیماران کرونایی و غیرکرونایی داریم که بیماران غیرکرونایی به دلیل ترس از ابتلا اصلا مراجعه نمی‌کنند و تخت‌های بیمارستان را بیماران کرونایی اشغال می‌کنند، در واقع این مسئله یک معامله غیرمنطقی است که رخ داده است.»

Share: