کرونا در ایران: ٢١٧ نفر در یک روز جان باختند

وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ٣٠ تیر/ ۲۰ ژوئیه اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ٢٤١٤ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ٢١٧ نفر نیز جان خود را ازدست داده‌اند. علیرضا زالی، فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز از افزایش شمار مبتلایان در پایتخت خبر داد و آمار بیماران بستری طی ۲۴ ساعت گذشته در بخش‌های عادی مراکز درمانی استان تهران را ۶۵۰ نفر و تعداد بیماران بستری در بخش‌های ویژه را ۱۲۳ نفر اعلام کرد. این در حالیست که وضعیت استان‌های مازندران، خراسان رضوی، فارس، ایلام، کرمان و اردبیل، بحرانی گزارش شده است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ٣٠ تیر اعلام کرد:«بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز تعداد ٢٤١٤ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ١۶٤١ نفر از آنها بستری شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٢٧۶ هزار و ٢٠٢ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٢١٧ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ١٤هزار و ٤٠۵ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ٢٤٠ هزار و ٨٧ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٣۵٨٣ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش‌های “آی سی یو” قرار دارند».

وی افزود: «وضعیت استان‌های قرمز و هشدار در کشور همانند روزهای گذشته است و متأسفانه ۸ هزار واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها پلمب شده‌اند.» 

علیرضا زالی: شمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش یافته است

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران، در خصوص تأثیر مداخلات اعمال‌شده در میزان ابتلا به ویروس کووید-۱۹ گفت: رصد کاهش یا افزایش بیماری‌ها پس از انجام مداخلات، قریب به ۵ هفته زمان می‌برد. وی آمار بیماران بستری در ۲۴ ساعت گذشته در بخش‌های عادی مراکز درمانی استان تهران را ۶۵۰ نفر و تعداد بیماران بستری در بخش‌های ویژه را ۱۲۳ نفر اعلام کرد و گفت: «این آمار نسبت به روز گذشته افزایش داشته است».

وی افزود: «۱۷ درصد از مجموع مراجعین به مراکز درمانی و ۹,۹ درصد از مراجعین به مراکز بهداشتی استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته، نیاز به بستری داشتند در صورتی که این میزان در اواخر اردیبهشت ماه، ۳,۵ تا ۵ درصد بوده است و کماکان عدد قابل توجهی از مراجعان را بیمارانی تشکیل می‌دهند که عمدتاً دارای علائم تنفسی هستند».

وی تصریح کرد: «از روز جمعه تا کنون، شاهد افزایش بار مراجعین بوده‌ایم و هنوز تغییری در زمینه بازگشت روند کاهشی مشاهده نشده است».

معاون وزیر بهداشت: ابتلای ٢۵میلیون نفر به کرونا، واقعیت ایران را نشان نمی‌دهد

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، روز دوشنبه ٣٠ تیر در حاشیۀ نشست آنلاین وزیر بهداشت با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: آمار ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی فقط بر مبنای یک تحقیق سرولوژی در چند استان است و واقعیت جامعۀ ایران را نشان نمی‌دهد؛ اگر قرار بود در ایران ۲۵میلیون نفر به کرونا مبتلا شده باشند که حدود یک سوم مردم کشور است، باید در دنیا نیز یک میلیارد و ۲۰٠میلیون نفر مبتلا شده باشند و چنین ارقامی درست نیست».

وی افزود: «تست سرولوژی برای شناسایی و تشخیص ابتلا به کرونا کاربرد ندارد و تستی که در این زمینه دقیق و معتبر است و آمار آن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است، تست مولکولی  PCR است که بر مبنای موارد قطعی آن به طور روزانه آمار وزارت بهداشت اعلام می شود». وی تصریح کرد: «بر اساس تست‌های PCR تاکنون در دنیا ۱۴,۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. بر اساس مبنای علمی شیوع شناسی از هر هزار نفر مبتلا، ۵۰۰ نفر بدون علامت، ۳۵۰ نفر کم‌علامت هستند و ۱۵۰ نفر بستری می‌شوند؛ اگر قرار بود ۲۵میلیون مبتلا به کرونا تاکنون در کشور داشته باشیم، باید حدود ۳میلیون بیمار علامت‌دار در کشور می‌داشتیم که ۶۰۰هزار نفرشان باید بستری می‌شدند؛ در حالی که کل تخت‌های بیمارستانی کشور ۱۱۰هزار تخت است و مجبور می‌شدیم ۴۰۰هزار بیمار را در خیابان بستری کنیم؛ به هیچ وجه چنین شرایطی نداشتیم، بنابراین آمار تخمینی و برآوردی ۲۵میلیون نفر، با واقعیت‌ها استانداردهای شیوع شناسی در ایران همخوانی ندارد و مطابق با واقعیت نیست.

وی افزود: «ویروس کرونا همۀ اندام‌های انسان را درگیر می‌کند، از جمله دستگاه گوارش و پانکراس را مختل می‌نماید و با اختلال در تولید انسولین، موجب افزایش قند خون می‌شود و قلب و عروق افراد را درگیر می‌کند؛ در مورد جهش ژنتیک این ویروس نیز گفته می‌شود که منجر به افزایش سرایت‌پذیری این ویروس شده و اگر قبلاً هر نفر مبتلا یه نفر را مبتلا می کرد، اکنون به حدود ۸ نفر رسیده است».

شمار مبتلایان در خراسان رضوی رو به افزایش است

دکتر شاپور بدیعی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه گفت: «تعداد بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا در استان خراسان رضوی همچنان رو به افزایش است». وی افزود: «در موج نخست، بیشترین آمار بستری‌های روزانه بر اثر کرونا در مشهد، ۶۰۰ نفر بود اما از نیمه دوم خرداد ماه امسال با موج دوم بحران کرونا روبرو شدیم و حتی طی ۵ ماه گذشته، بخش زیادی از کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به کرونا مبتلا شده‌اند. مشکل دیگر نیز خستگی نیروها و فشردگی بالای کار آنها طی ۵ ماه تلاش و خدمات شبانه‌روزی است».

او با بیان این که مردم با مشاهدۀ علائم مشکوک، قبل از هر اقدامی با سامانه ۱۹۱ برای مشاوره و راهنمایی تماس بگیرند، افزود: «در حال حاضر، ۲۹ مرکز خدمات جامع سلامت و ۱۰۰درمانگاه در سطح یک و ۱۸ کلینیک تخصصی با امکانات آزمایشگاهی و تصویربرداری در سطح ۲،  به افراد با علائم مشکوک به کرونا خدمت می‌دهند و بیماران در صورت نیاز به بیمارستان‌های اختصاصی ویژه کرونا اعزام خواهند شد».

آمار قربانیان کرونا در استان فارس به مرز هشدار رسید

علی اکبری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز روند افزایشی مرگ براثر ابتلا به کرونا در استان فارس را بسیار هشداردهنده ارزیابی کرد و گفت: «شمار جان باختگان ناشی از این بیماری در فارس تاکنون به ۳۵۰ نفر رسیده است». وی افزود: «طی ۴۸ ساعت گذشته، متاسفانه ۳۱ نفر از شهروندان فارس، مقابل این بیماری خطرناک تسلیم شده و فوت کرده‌اند که ۱۵ نفر از آنها مربوط به ۲۴ ساعت اخیر بوده است».

وی آمارها را هشدار دهنده خواند و تصریح کرد: «شمار بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در استان فارس به عدد ۲۶ هزار و ۷۴۰ مورد رسیده و این موضوع بسیار هشدار دهنده است». او همچنین آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان را نیز از ابتدا تاکنون ۲۲ هزار و ۶۳۰ نفر اعلام کرد و گفت: «هم اکنون ۱۲۲۸ بیمار مبتلا به کرونا و دارای علامت در بخش‌های مختلف بیمارستانی استان بستری هستند که از این تعداد ۹۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می برند».

افزایش آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا طی سه هفته گذشته، منجر به اعلام وضعیت قرمز در ۸ شهرستان استان فارس شده است به طوریکه روز یکشنبه ۲۹ تیر/ ۱۹ ژوئیه مسئولان از تعطیل شدن برنامه‌های مذهبی حتی نماز جماعت در مساجد این شهرستان‌ها خبر دادند. همچنین تعطیلی سیستم حمل و نقل عمومی، پارک‌ها، مراکز تجمع نظیر بوستان‌ها و نقاط تفریحی، سینماها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و تالارها و محدود شدن فعالیت مراکز دیگر، اجباری شدن استفاده از ماسک در ادارات دولتی و ممنوعیت تردد بدون ماسک در اماکن عمومی خصوصاً مراکز سرپوشیده، از تصمیمات اجرایی‌شده در استان فارس بوده است.

کرونا همچنان در کرمان می‌تازد

مهدی شفیعی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مرگ ۱۵ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان کرمان خبر داد. وی با اشاره به آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان، گفت: «طی ۲۴ ساعته گذشته در بیمارستان‌های استان کرمان، ۹۲ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بستری شده‌اند».

وی تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا هم اکنون در بیمارستان‌های استان کرمان را ۳۶۴ نفر اعلام کرد و گفت: «از این تعداد ۱۹۰ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۳۸ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۷۶ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۲۰ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۴۰ نفر نیز مربوط به حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان هستند».

او در ادامه گفت: «تعداد کل موارد بستری شده دارای تست مثبت کرونا در استان کرمان از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنون ۳۲۲۷ مورد بوده است و مجموع جانباختگان ابتلای قطعی به کووید-۱۹ از ابتدای اپیدمی تا کنون در استان کرمان، به ۳۲۵ نفر رسیده است».

احتمال ورود بیمارستان‌ها به فاز خطر؛ ابتلای ١٢هزار تن از کادر درمان به کرونا

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: «باید در بیمارستان‌ها مراقب ظرفیت تخت‌ها باشیم؛ بهترین حالت زمانی است که ۳۰ درصد ظرفیت تخت‌های خالی یک بیمارستان را به کرونا اختصاص دهیم؛ زیرا تعداد کسانی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند و تعداد کسانی که از بیمارستان مرخص می‌شوند، حرکت و چرخش تخت مناسبی را ایجاد می کنند؛ حال اگر این درصد بالاتر رود، وارد فاز خطر می‌شویم و در حال حاضر احساس می کنیم که ممکن است به این فاز برسیم زیرا ممکن است به صورت ناگهانی اتفاقی رخ دهد که تعداد بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان افزایش یابد و بیمارستان مجبور شود در اورژانس بیماران را نگه دارد».

وی افزود: «کادر درمان به شدت خسته و فرسوده شده است و کشش کادر درمان بسیار کاهش یافته است. زیرا در هر صنف و رشته ای یک زمان تعطیلی و استراحت وجود دارد. این در حالیست که زمان استراحت کادر درمان کشور به شدت کم است. علاوه بر این، درصد زیادی از کادر درمان و پرسنل از آنجایی که به شدت درگیر بیماران سخت و شدید هستند، به کرونا مبتلا شدند و هر یک از این پرسنل به مدت دو هفته از سیستم خارج می‌شوند».

وی در ادامه گفت: «تاکنون ۱۰ تا ۱۲هزار نفر در کادر درمانی کشور به کرونا مبتلا شده‌اند و این وضعیت همچنان ادامه دارد، که این موضوع برای سیستم درمانی دردسر ایجاد کرده است. کادر درمانی که باید روزانه ۶ تا ۸ ساعت کار کند، اکنون گاهی باید ۱۲ ساعت کار کند و حتی گاهی ۲۴ ساعت شیفت دارد؛ بنابراین فشار زیادی به سیستم درمان وارد می شود».

افزایش ابتلای کودکان به ویروس کرونا؛ پیک شیوع ویروس در سه استان

دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، از افزایش روند شیوع کرونا ویروس در استان‌های خراسان رضوی، مازندران و فارس خبر داد و گفت: «متأسفانه ما نمی‌دانیم پیک شیوع ویروس در این استان‌ها چه زمانی تمام می‌شود و این بسته به رفتارهای مردم دارد که چقدر بتوانند با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی چرخه انتقال را به حداقل برساندند».

وی تصریح کرد: «میزان ابتلای کودکان به ویروس کرونا نسبت به اسفندماه افزایش یافته است که یکی از دلایل این افزایش این است که حساسیت خانواده‌ها نسبت به گذشته کمتر شده است و با توجه به اینکه کودکان در زنجیرۀ انتقال این بیماری هستند، نباید حساسیت‌ها را در این زمینه کاهش داد».

وضعیت کرونا در مازندران و اردبیل بحرانی است؛ لغو تمام فعالیت های ورزشی

محمدرضا رضایی‌بنا معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، از پر شدن ظرفیت این بیمارستان و اضافه شدن دو بیمارستان دیگر برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا خبر داده است. او با اشاره به پذیرش ۳۳۰ بیمار در یک شیفت شب بیمارستان امام خمینی شهر اردبیل، گفت: «دروضعیتی بی‌سابقه و بحرانی بسر می‌بریم». وی افزود: «برخی از مبتلایان به کرونا، در بدو ورود به بخش اورژانس جان خود را ازدست داده‌اند و بیشترین تعداد فوتی‌ها متولدین دهه ۶۰ و ۷۰ هستند».

در استان مازندران هم وضعیت شیوع کرونا بحرانی اعلام شده است. به گفته عباس موسوی رئيس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳۹ بیمار در بیمارستان‌های این استان بستری شده‌اند».

در این راستا، مدیرکل ورزش و جوانان مازندران، با اشاره به وضعیت قرمز این استان گفت: «تمامی فعالیت‌های ورزشی در مازندران تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود».

شمار مبتلایان در استان ایلام، به مرز ۵٠٠٠ نفر رسید

محمد کریمیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان به تعداد ۴۹۷۲ نفر خبر داد. وی افزود: «در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۰۳ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده و ۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع فوت‌شدگان ناشی از کرونا تا این لحظه ۱۴۷ نفر است».

قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار ایلام نیز گفت: « با توجه به عدم رعایت مردم و افزایش تعداد مبتلایان کرونا، تعداد فوتی‌ها نیز افزایش داشته است به طوری که هم اکنون متوسط فوتی‌ها در این استان هر سه روز، ۵ نفر است؛ در حالی که متوسط تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در خردادماه هر ۳ روز، یک نفر بود» .

وی تصریح کرد: «همسایگی ایلام با استان‌های قرمز خوزستان، لرستان و کرمانشاه و مراودات بالای این شهرها در افزایش تعداد مبتلایان مزید بر علت شده است». او در ادامه گفت: «در ۳ هفته گذشته تنها ۲۰درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند، اما با افزایش آمار مبتلایان و ایجاد ترس در هفته‌های اخیر، ۵۰ تا ۶۰ درصد مردم رعایت می‌کنند».

اعطای مرخصی به ٣۶هزار زندانی در موج دوم شیوع کرونا

مهدی حاج محمدی، رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، روز دوشنبه ٣٠ تیر از تداوم اعطای مرخصی به زندانیان بر اساس بخشنامۀ رئیس قوه قضاییه خبر داد. وی در  نشست شورای عالی قضایی، با اشاره به بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان در موج جدید شیوع ویروس کرونا، گفت: «از ۱۸ تیر ماه تاکنون، ۳۶هزار و ۲۸۳ نفر از زندانیان مشمول این مرخصی یا تمدید مرخصی قبلی شدند، که این روند همچنان ادامه دارد». وی ادامه داد: «بهعنوان نمونه  به ۵۸ درصد از زندانیان خراسان جنوبی و ۵۵ درصد زندانیان استان گلستان در ۱۵ روز اخیر مرخصی اعطا شده است‌».

سردبیر روزنامۀ “جام جم” بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

روح‌الله رجایی، سردبیر روزنامه “جام جم” صبح روز دوشنبه ۳۰ تیرماه بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. مهدی عرفاتی مدیر مسئول روزنامه جام جم، گفت که وی چند روز پیش به بیماری کویید ـ۱۹ مبتلا شده بود و صبح امروز نیز بر اثر همین بیماری از دنیا رفت.

سردبیر روزنامۀ جام جم، چند روز پیش اعلام کرده بود که جواب تست ابتلایش به ویروس کرونا مثبت شده و در حال مبارزه با این بیماری است. 

Share: