کرونا در ایران: ٢۸۵ شهر در وضعیت قرمز قرار گرفت؛ هشدار سازمان نظام پزشکی مشهد: فاجعه ای وحشتناک در حال وقوع است

سازمان نظام پزشکی مشهد با صدور اطلاعیه ای، ضمن هشدار نسبت به وضعیت وخیم و شرایط بحرانی مشهد از نظر شیوع ویروس کرونا، اعلام کرد که ظرفیت تخت های بیمارستانی رو به اتمام است و بر لزوم تعطیلی کامل این شهر تأکید کرد. در همین حال با گسترش ویروس نوع دلتا، وضعیت در اغلب استان های کشور از جمله گیلان، مازندران، سیستان و بلوچستان و بوشهر بحرانی است و بی سابقه ترین آمار روزانۀ مرگ کرونا در هرمزگان به ثبت رسیده است.

هشدار سازمان نظام پزشکی مشهد: اگر شهر را به صورت کامل تعطیل نکنید، فاجعه ای در راه است

سازمان نظام پزشکی مشهد طی اطلاعیه‌ای درباره «شرایط بحرانی» هشدار داده و خواستار تعطیلی شهر شده است. این سازمان که نهاد حمایتی و ناظر بر پزشکان است اعلام کرده که در شبانه‌روز گذشته ۷۰ نفر در این شهر جانشان را در اثر ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از دست داده‌اند.

سازمان نظام پزشکی مشهد نوشته است: «حال شهر مشهد وخیم است و باید تا از دست نرفته است، کاری کنید، آقایان مسئول باور کنید فاجعه‌ای وحشتناک در مشهد در حال وقوع است. اگر تا دیروز سالمندان و افراد ضعیف را از دست می دادیم، امروز شاهد پرپر شدن جوانان و حتی کودکانمان هستیم».

جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان مشهد طی بیانیه‌ای تأکید کرده اند: «مدت‌هاست که هشدار می‌دهیم که اگر ‌شهر به صورت کامل تعطیل نشود، فاجعه‌ای در راه است.چطور باید بگوییم که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی مشهد در حال اتمام است و به زودی حتی فضای بستری و بیمارستانی کافی برای پذیرش سیل عظیم بیماران را نخواهیم داشت. کادر درمان خسته و فرسوده شده‌اند و جانی در رمق نمانده است».

در ادامه این نامه آمده است: «چرا هیچکس تصمیم نمی‌گیرد؟ چرا هیچکس گوش نمی‌دهد؟ چرا همه فکر می‌کنند که تنها باید با فشار بر سیستم درمان در آخرین حلقه از این زنجیره معیوب کار را مدیریت کرد؟! تاکی باید نظاره‌گر داغ و ضجه‌های فرزند و مادر و پدر و خواهر و برادر و همسرانی باشیم‌ که می‌شد امروز در کنار عزیزان‌شان باشند! سکوت مسئولین به قدری عمیق است که گویی شنیدن خبر درگذشت روزانه بیش از ۳۰۰ نفر از مردم، جزئی از اخبار روزانه‌ای است که دیگر هیچ حساسیتی در ایشان ایجاد نمی‌کند. فاجعه در راه است اگر امروز شهر را تعطیل نکنید، فردا خیلی دیر است».

وزیر بهداشت: قرار نبود واکسن بیاوریم، مجبور شدیم

در حالیکه ایران درگیر موج پنجم شیوع کرونا با غلبۀ سویۀ دلتا است، سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، طی اظهاراتی در خصوص واکسیناسیون کرونا در کشور گفت: «از ابتدا قرار نبود این وزارتخانه واکسن وارد کند و ما مجبور شدیم واکسن بیاوریم».

وی افزود: «در دنیا واکسن را به‌راحتی به ما نمی‌دادند و نمی‌دهند و حتی آن‌ها که به‌عنوان دوست رویشان حساب می‌کردیم و تزریق را به روزی ۳۰۰ هزار رسانده بودیم، ناگهان ترمز را کشیدند».

به رغم آنکه وی به نام این کشورهای دوست اشاره ای نکرده اما به نظر می رسد که ظاهرا اشاره او به روسیه است که قرار بود میلیون‌ها دوز واکسن اسپوتنیک وی به کشور ارسال کند. چنانکه مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز اخیراً گفته بود که روسیه به تعهدات خود در مورد تحویل واکسن عمل نکرده‌ و آن‌ها خواهان سهم عمده‌ای از خط تولید واکسنی هستند که در حال راه‌اندازی آن در ایران هستند.

شمار شهرهای قرمز به ٢۸۵ شهر افزایش یافت

بر اساس نقشه رنگ بندی جدید کرونا در کشور که روز جمعه ۸ مرداد، از سوی کانال تلگرامی وزارت بهداشت منتشر شده است، شمار شهرهای قرمز افزایش یافته و ۲۸۵ شهرستان از روز شنبه ۹ مرداد در وضعیت قرمز کرونایی قرار خواهند گرفت.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، شهرهای قرمز جدید در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، لرستان، مازندران، مرکزی، همدان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، گلستان، گیلان و  یزد هستند.

بر این اساس، ۵٣ شهر دیگر به شهرهای قرمز پیشین اضافه شده و در حال حاضر ۲۸۵ شهرستان در وضعیت قرمز،  ۱۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی و  ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

ورود دومین محموله واکسن کرونای آسترازنکا اهدایی ژاپن به ایران

بنا بر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، روز جمعه هشتم مرداد ماه دومین محموله از واکسن آسترازنکا اهدایی از طرف ژاپن وارد ایران شد. این محموله حاوی بیش از یک میلیون دُوز است که با هماهنگی وزارت امور خارجه وارد فرودگاه امام خمینی و تحویل نمایندگان وزارت بهداشت شده است.

همچنین روز گذشته هفتم مرداد ماه نیز دهمین محموله واکسن روسی کرونا «اسپوتنیک وی» به حجم ۱۰۰ هزار دُوز وارد فرودگاه تهران شد. همچنین نخستین محمولۀ وارداتی توسط بخش خصوصی حاوی ۳۰۰ هزار دوز واکسن نیز دیروز وارد کشور شد.

بیماران کرونایی در انتظار آی سی یو؛ ویروس دلتا با سرعت سرسام آوری در حال شیوع است

آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه «بیماران کرونایی بدحال در انتظار آی.سی.یو هستند»، گفت: «متاسفانه طی شبانه روز گذشته ۲۰۰۰ بیمار سرپایی را ویزیت کردیم».

وی از بستری شدن ۳۰۰ بیمار جدید کرونایی در سطح بیمارستان های استان گیلان طی شبانه روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: «متاسفانه بیش از ۱۳۰۰ بیمار بستری داریم که حال ۲۳۰ نفر وخیم است».

او سرعت شیوع ویروس دلتا را نسبت به سایر سویه ها بیشتر دانست و یادآور شد: «متاسفانه ویروس کرونا با سرعت سرسام آوری در حال شیوع است و پیش بینی می کنیم تا پایان هفته آینده تعداد بیماران بستری استان به ۲۰۰۰ نفر برسد».

وضعیت سیستان و بلوچستان همچنان بحرانی است؛ ثبت بی سابقه ترین آمار مرگ کرونا در هرمزگان

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، جمعه ۸ مرداد گفت: با فوت ۱۷ مورد جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲۱۷۸ نفر رسید و با افزوده شدن ۸۴۲ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۹۳هزار و ۳۴۵نفر رسید. هم اکنون ۸۳۰ بیمار حاد تنفسی و ۳۳۴ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

از سوی دیگر، فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، گفت: «بی سابقه‌ترین آمار فوتی از آغاز همه گیری ویروس کرونا در استان هرمزگان در شبانه روز گذشته به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه شمار کل فوتی‌های این بیماری در استان به ۱۶۶۶ نفر رسیده، تصریح کرد: «روز گذشته با بستری شدن ۲۹۰ نفر دیگر، شمار کل بستری‌ها به ۱۱۶۸ نفر رسیده است».

آمار رسمی کرونا در ایران

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۹ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۹۰ نفر دوُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۶۵۲ هزار و ۳۵۸ نفر نیز دُوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲ میلیون و ۱۸ هزار و ۶۴۸ دُوز رسیده است.

همچنین از دیروز تا امروز ۸ مردادماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴ هزار و ۷۱۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ٢۸۵۶ نفر از آنها بستری شدند.

بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۸۵۱ هزار و ۱۶۲ نفر رسیده است.

همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر رسیده است و ۵ هزار و ۳۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۵ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۴۳۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

Share: