کرونا در ایران

وزارت بهداشت ایران، روز شنبه ۲۴ خرداد/ ۱۳ ژوئن اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ٢٤١٠ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ٧١ نفر نیز جان خود را ازدست داده‌اند. بر اساس آخرین گزارش ها، استان‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند و شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا در کردستان، کرمانشاه، لرستان و آذربایجان شرقی و فارس، به صورت انفجاری افزایش یافته است. از سوی دیگر، استاندار تهران با اشاره به افزایش روند بیماری در پایتخت، اعلام کرد که تهران در رعایت فاصله گذاری اجتماعی پایین‌ترین رتبه را دارد. این در حالیست که معاون استاندار فارس، با انتقاد از اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی دیگر اجازۀ انتشار آمار استانی کرونا را ندارند، عدم انتشار شفاف و دقیق آمار را خطرناک دانست.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز شنبه ٢٤ خرداد اعلام کرد:«بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٤١٠ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٨٤ هزار و  ٩۵۵ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٧١ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٨٧٣٠ نفر رسیده است». او در ادامه گفت: «از بین مبتلایان جدید، ٧١٤ مورد بستری و ١۶٩۶ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بوده اند که شناسایی شدند.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ١٤۶ هزار و ٧٤٨ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و تعداد ٢٧۵۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش‌های “آی سی یو” قرار دارند».

وی افزود: «استان‌های هرمزگان، خوزستان، خراسان رضوی و بوشهر، در وضعیت قرمز قرار دارند و از مردم می‌خواهیم مراقب سلامت افراد دارای بیماری زمینه‌ای قلبی، تنفسی، فشار خون و سالمندان باشند؛ فاصلۀ اجتماعی را رعایت کنند؛ در خانه هایی که سالمند یا بیمار دارند حتی در خانه نیز از ماسک استفاده کنند و از ملاقات حضوری با سالمندان پرهیز شود.»

حسن روحانی: بقیه استان‌ها هم به پیک اپیدمی می رسند

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، روز شنبه ٢٤ خرداد، در جلسۀ ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «در حال حاضر برخی از استان‌های کشور از پیک اول عبور کرده اند و برخی استان‌ها تازه وارد پیک شده اند؛ همچنین پیش‌بینی شده است که بقیۀ استان‌ها هم در نوبت هستند و به پیک می‌رسند. باید بدانیم سفیدی و قرمزی استان‌ها ثابت نیست؛ چون این بیماری هنوز واکسن و داروی قطعی ندارد و اینکه در کشور ما هنوز به نقطه‌ای نرسیدیم که حدود ۶۵ درصد جمعیت با این ویرروس مواجه شده و از آن عبور کرده باشند و به ایمنی دسته‌جمعی هم نرسیدیم، پس نگرانی ما همچنان وجود دارد و باید مراقبت کنیم.»

وی افزود: « در استانی مانند هرمزگان شرایط عادی بود اما در عید فطر و تعطیلات، سفرها و رفت و آمدها زیاد شد و این استان دچار مشکل شد به طوریکه هنوز در مرحله پیک قرار دارد؛ مردم در ادیبهشت ماه تقریباً بیش از  ۸۰ درصد دستورالعمل‌ها را رعایت کردند، اما از اواسط خرداد تا امروز این عدد به ۲۰ درصد رسیده و بسیار کم است».

حسن روحانی در ادامه ضمن اشاره به ارائۀ خدمات دولتی به صورت الکترونیک، گفت: «امروز به وزارت صمت دستور داده شد که ماسک ارزان در اختیار مردم قرار داده شود؛ همۀ گشایش‌ها مشروط به همکاری مردم است وگرنه مجبور به بازگرداندن محدودیت‌ها می شویم». وی تصریح کرد: «ما نمی‌توانیم بگوییم این ویروس فقط بر کسانی که مسن هستند یا بیماری زمینه‌ای دارند اثر می کند؛ هم‌اکنون ۱۲ درصد از آمار تعداد مبتلایان کسانی هستند که نه مسن هستند و نه بیماری زمینه‌ای دارند».

علیرضا زالی نسبت به فرسودگی کادر درمان هشدار داد

علیرضا زالی، فرماندۀ ستاد ملی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز شنبه ٢٤ خرداد در جلسه‌ای با استاندار تهران گفت: «آمار بیماران بستری‌شده در تهران، در بخش عادی ۱۸۶ نفر و در بخش مراقبت‌های ویژه، ۷۰ نفر است». وی افزود: «آن دسته از بیمارانی که به بخش‌ها و مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه کردند، بالغ بر ۵ درصدشان در بیمارستان‌ها بستری شدند، در حالی که این آمار قبلاً ۳ درصد بوده است‌.

وی در ادامه گفت: «بحث فرسودگی نیروها بسیار حائز اهمیت است و با توجه با خستگی و فرسودگی کادر درمان، بحث بسته‌های تشویقی جهت حمایت از آنها، تأمین اعتبار مورد نیاز، تأمین نیرو و تجهیزات اهمیت دارد که باید برای آنها چاره‌اندیشی کنیم».

وی افزود: «ما باید برای تهران به دلیل حجم بالای ترددهای درون‌شهری، حجم بالای جمعیت کاری و خدماتی، نگران باشیم؛ متاسفانه ما در تهران طی یک ماه گذشته شاهد تقلیل پروتکل‌های بهداشتی هستیم و با مخدوش شدن فاصله گذاری اجتماعی، این مسئله منجر به افزایش آمار بیماری در تهران می‌شود».

استاندار تهران: پایتخت در رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پایین‌ترین رتبه را دارد

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران روز شنبه ٢٤ خرداد از قرار گرفتن استان تهران در پایین‌ترین رتبه در زمینۀ رعایت فاصله گذاری اجتماعی خبر داد و گفت: «روند بیماری در استان تهران کمی افزایش یافته اما در زمینۀ مرگ ومیر همانند گذشته، آمارها پایین آمده است، به شکلی که در حال حاضر در شرق استان وضعیت خوبی داریم اما در شهرستان‌های غرب استان نیازمند توجه بیشتر در زمینۀ فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم». 

وی افزود: «در استان تهران با شیبی ملایم به پیک شیوع رسیدیم و با وجود پیچیدگی‌های تراکم جمعیت، کسب و کار و وجود جمعیت ۳,۵ میلیون نفری شناور به تناسب این موضوعات، شرایط بحرانی نداشتیم البته باید مراقبت‌ها بیشتر باشد؛ ‌زیرا مردم تهران میل بیشتری به سفر دارند به شکلی که در تعطیلات قبلی بر اساس آمار نیروی انتظامی جمعیت زیادی از استان خارج شدند که در هنگام برگشت ممکن است این افراد مبتلا به بیماری شوند و به داخل استان بازگردند.»

وی در ادامه گفت: «تمدید مرخصی زندانیان به جلسه ۳۱ خرداد ماه موکول شد؛ برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها نیز به صورت غیرحضوری ابلاغ شده است اما نگرانی در مورد حمل و نقل عمومی همچنان وجود دارد؛ تالارها همچنان در تهران بسته خواهند ماند و توصیه این است که ازدواج‌ها بدون گرفتن مراسم انجام شود».

معاون استاندار فارس: عدم اعلام آمار استانی، خطرناک است و باعث کاهش حساسیت مردم می شود

١١۵ روز پس از از آغاز شیوع کرونا در ایران، طی دستورالعملی به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام شد که آمارهای استانی مربوط به تعداد مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا که روزانه توسط رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی به خبرنگاران استانی اعلام می شد، پس از این  فقط از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

 عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت ویروس کرونا، با بیان اینکه وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دستور داده که آمارهای استانی مربوط به بیماران مبتلا به کرونا را اعلام نکنند، گفت: «قرار بر این شده که تنها آمارهای کشوری از جزئیات بیماری کروناویروس اعلام شود». وی با اشاره به اینکه آمارهای مربوط به ابتلا و مرگ‌ ومیر ناشی از کروناویروس باید «شفاف‌» باشد، می‌افزاید: «روند پیشین که آمارهای استانی مربوط به کرونا از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌شد، روندی بهتر بوده است».

معاون استاندار فارس، در ادامه با بیان اینکه اگر مردم در جریان آمارهای دقیق کروناویروس نباشند، خیال خواهند کرد که این بیماری پایان یافته است، گفت: «روش جدید در عدم اعلام آمارهای استانی، خطرناک‌تر از اعلام آمارهاست». وی با اشاره به اینکه امروز در جلسۀ ستاد ملی مقابله با کرونا، دلیل تصمیم جدید وزارت بهداشت را جویا خواهد شد، افزود: «به نظر می‌رسد اگر مردم در جریان آمارهای ابتلا و مرگ‌ ومیر کروناویروس باشند، به مسائل بهداشتی بیشتر توجه خواهند کرد؛ در غیراینصورت، دیگر اطلاعی از خطرات این ویروس نخواهند داشت و طبعاً موارد بهداشتی را نیز کمتر از پیش رعایت خواهند کرد».

بالاترین آمار ابتلای روزانه به کرونا در استان فارس به ثبت رسید

عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز که مسئول اعلام آمارهای مربوط به بیماری کووید- ١٩ است، روز شنبه ٢٤ خرداد گفت: «بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، از این پس آمارهای استانی مستقیماً به وزارتخانه اعلام می‌شود و این آمار از طریق دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار نمی‌گیرد».  وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت دلیل مشخصی برای این تصمیم اعلام نکرده است، افزود: «از دلیل تغییر سخنگوی وزارت بهداشت و همچنین تصمیم اخیر وزارت‌خانه نیز اطلاعی ندارم. اما هنگامی که مردم از افزایش آمارهای مربوط به ابتلا و جان‌باختن بر اثر کروناویروس اطلاعی نداشته باشند، حساسیت کمتری نسبت به این بیماری خواهند داشت».

وی با اشاره به اینکه آمار ابتلای شهروندان استان فارس به کرونا در روز جمعه ٢٣ خردادماه، بالاترین آمار در طول دوران کروناویروس بوده، می‌گوید: «دانشگاه علوم پزشکی شیراز اجازۀ اعلام این آمار را ندارد، حال آنکه اگر این آمار جدید به گوش مردم و رسانه‌ها می‌رسید، ممکن بود حساسیت مردم نسبت به کروناویروس افزایش می‌یافت».

طغیان کرونا در کردستان و بیمارستان‌های سنندج

شمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های کردستان به صورت نگران کننده‌ای رو به افزایش است؛ این در حالیست که مقابله با این بیماری در بیمارستان‌ها بسیار پرهزینه بوده و تاب‌آوری کادر درمان نیز روبه اتمام است. طی هفتۀ اخیر آمارها نشان می‌دهد که کرونا در کردستان طغیان کرده و با شدت شیوع بالایی همۀ اقشار و مناطق استان را دربر گرفته است. بی توجهی مردم نسبت به هشدارها و کاهش حساسیت ها به کرونا در تفریحات، عروسی‌ها و مهمانی‌ها و عزاداری‌ها نمود عینی یافته و موجب اوج‌گیری کرونا در کردستان و به ویژه شهرستان سنندج شده است. در حال حاضر، ظرفیت بخش کرونایی بیمارستان بعثت سنندج که به عنوان پشتیبان دوم در نظر گرفته شده بود پر شده است. روز پنجشنبه ۲۲ خرداد نیز ظرفیت بیمارستان توحید این شهر پر شده بود که نشان‌دهندۀ انفجار کرونا در سنندج و استان کردستان است.

فرزین رضاعی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۵۲ بیمار  مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: «اکنون ۴۰ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند. همچنین بیمارستان توحید سنندج از کل ٢٢۵ تخت، ٢٠١ تخت آن به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به آمار بستری شدگان در کردستان به تفکیک بیمارستان‌های استان، افزود: «در بیمارستان توحید سنندج ۱۸۹ نفر، بعثت سنندج ۴۳ نفر، کوثر سنندج ۷ نفر، امام خمینی سقز ۲۷ نفر، بوعلی مریوان ۱۴ نفر، فجر مریوان ۱۰ نفر، شهید بهشتی قروه ۱۰ نفر، امام حسین بیجار ۷ نفر، بیمارستان سینای کامیاران۱۶ نفر، امام خمینی دیواندره ۷ نفر، صلاح الدین بانه ۳ نفر و بیمارستان رازی بانه ۱۹ نفر بستری هستند و تا کنون ١٩٢ نفر بر اثر این بیماری جان خود را ازدست داده‌اند».

رشد صعودی مرگ و میر ناشی از کرونا در بوشهر

در دو هفتۀ اخیر آمار ابتلا به کرونا در استان بوشهر روند صعودی داشته و این افزایش آمار منجر به افزایش مرگ و میر شده تا جایی که آمار مرگ ومیر ثبت‌شده بر اثر کرونا، طی ۳ هفته اخیر بیش از ۳ ماهۀ ابتدایی اپیدمی بوده است. در این راستا، سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: «شهرستان‌های بوشهر و عسلویه از نظز میزان بستری در خرداد ماه، در وضعیت قرمز و شهرستان‌های دیلم و کنگان در وضعیت هشدار قرار دارند؛ همچنین چند شهرستان دیگر (دشتستان، گناوه، جم، تنگستانريال دشتی و دیر) نیز با توجه به آمارهای موجود، قرمز خواهند شد؛ بنابراین شرایط کنونی استان بوشهر، از سطح هشدار گذشته و بحرانی خواهد شد».

وی با اشاره به اینکه روند شیوع این ویروس در استان بوشهر افزایشی و در حد هشدار است، تصریح کرد: «اوج بیماری هنوز پشت سر گذاشته نشده است و الگوی انتقال بیماری در استان که تا سه هفته پیش به صورت خوشه‌ای بود، امروز فرم آن تغییر کرده و به سطح جامعه رسیده که در شرایطی ناگزیر به اعمال برخی محدودیت‌های اجتماعی خواهیم بود».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: «آزمایشگاه های تشخیص کرونا پاسخگوی حجم کار نیستند؛ شمار بستری در بیمارستان‌های بوشهر افزایش یافته به نحوی که از میانگین پنج مورد بستری در اردیبهشت ماه، امروز این آمار به ۳۰ مورد بستری رسیده است؛ بوشهر در بازوی بالاروندۀ منحنی اپیدمی قرار دارد ولی هنوز به اوج خود نرسیده و موارد مرگ نیز در هفته مربوط به موارد ابتلای حداقل دو هفته قبل بوده است که در سه هفتۀ اول خرداد، ١٤ مرگ در استان به ثبت رسیده است».

افزایش شمار مبتلایان کرونا در بیمارستان‌های کرمانشاه

دکتر محمودرضا مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با اشاره به اینکه اکنون ٣٦۵ مبتلا به کرونا در کرمانشاه بستری هستند، گفت: «آمار مبتلایان بستری در بیمارستان ها نسبت به دو هفته قبل، ٢٠٠ نفر افزایش یافته است و این استان اکنون در وضعیت پیک بیماری قرار گرفته و با افزایش میزان بیماران بستری و مرگ ناشی از کرونا روبه رو است». وی افزود: «متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته با ثبت پنج مورد فوتی جدید، تعداد جان باختگان کرونا در استان به ۱۸۰ نفر رسیده و از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنون، ۹۰ مادر باردار و حدود ۲۵۰ کودک به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند».

وی در ادامه گفت: «در هفته های گذشته در بیمارستان‌های استان با کمبود ظرفیت روبرو و مجبور به افزایش تعداد تخت‌ها شدیم و پیش‌بینی بستری هزار بیمار در شرایط بحرانی شده است؛ اما باتوجه به اینکه مراقبت از مبتلایان به کرونا شرایط خاصی نیاز دارد، در صورت افزایش تعداد مبتلایان، به طور قطع با مشکل روبرو خواهیم شد. به بیمارستان‌های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی اعلام آماده باش شده است تا ظرفیت بستری را آماده کنند.»

وی تأکید کرد: «ما با یک بیماری ناشناخته روبرو هستیم که نسبت به گذشته ضعیف و یا کمرنگ نشده است و همچنان با سرعت بالا شیوع پیدا می‌کند، اما براساس برآوردهای انجام‌شده اکنون تنها ۲۰درصد مردم، پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا را رعایت می‌کنند».

گسترش وضعیت قرمز در هرمزگان و ابتلای جوانان به ویروس کرونا

حسین فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، ضمن هشدار نسبت به گسترش ابتلا به کرونا، گفت: «در حال حاضر تقریباً تمام شهرستان‌های استان از نظر شیوع این ویروس در شرایط پرخطری قرار دارند». بنا به گفتۀ کارشناسان، کولر و سیستم تهویه ای که به ناچار به دلیل گرمای هوا در منازل، ادارات و بازارها استفاده می‌شود نیز شانس ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت: «هر روز شمار مبتلایان به کرونا در استان بیشتر می‌شود و این روزها شاهد ابتلای بیشتر افراد جوان به این ویروس هستیم. متأسفانه در روزهای گذشته چند فرد جوان در رده سنی ۳۰ تا ۴۵ سال، به دلیل ابتلا به کرونا در استان جان خود را ازدست دادند.

دکتر محمد تمدن دار، رییس مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی در بندرعباس نیز گفت: «با وجود آنکه انتظار می رفت با شروع فصل گرما میزان ابتلا به این بیماری کاهش یابد، اما به دلیل رعایت نکردن الزام‌های بهداشتی، آمار ابتلا با شیب بسیار تندی افزایش یافته و موجب مرگ شماری از مردم استان شده که برخی از آنها هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند و این یک زنگ خطر جدی بوده است».

بازگشایی تالارهای پذیرایی و نمایشگاه‌های تخصصی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

عزیزاله شهبازی نمایندۀ عالی دولت در استان البرز، روز شنبه ۲۴ خرداد در حاشیۀ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس جمهور و با حضور استانداران سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد اعلام کرد: «تالارهای پذیرایی در نقاطی که شرایط قرمز ندارند در چهارچوب دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شوند به نحوی که بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت آنها پذیرش نداشته باشد».

وی افزود: «در این جلسه همچنین مصوب شد تا نمایشگاه‌های تخصصی مجاز به فعالیت باشند به شرط اینکه کارشناسان و افراد خاصی برای بازدید از آن دعوت شوند. در این راستا همچنین کتابخانه‌های عمومی و قهوه‌خانه‌ها در چهارچوب پروتکل‌های بهداشتی که اعلام خواهد شد، مجاز به فعالیت هستند، ولی برخی فعالیت‌های فرهنگی از جمله اردوهای تابستانی فعلاً ممنوع است».

rfi

Share: