کرونا در ایران

۱۳۹ شهر در وضعیت قرمز و ٩٩ شهر در وضعیت هشدار قرار دارند؛ مرگ قهرمان ووشوی کیش بر اثر کرونا

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران، با اشاره به بستری شدن ۵۳۴ بیمار کرونایی جدید طی شبانه روز گذشته در بیمارستان های پایتخت، تأکید کرد که با توجه به استمرار وضعیت قرمز در تهران، محدودیت های کرونا، دورکاری کارمندان و لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد تمدید می شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز اعلام کرد که پیک دوم کرونا پس از برگزاری مراسم محرم در خوزستان بسیار محتمل است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه ۲۳ مرداد، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۶۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۱۲۴۶ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۳٩۷١ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۳۳۶ هزار و ۳۲۴ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به   ۱۹ هزار و ۱۶۲ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد نیز در وضعیت هشدار هستند».

وی با اشاره به اینکه سرایت پذیری کرونا چندین برابر افزایش یافته است، افزود: «در حال حاضر ۱۳۹ شهرستان در وضعیت قرمز بیماری و ۹۹ شهرستان در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند».

علیرضا زالی: وضعیت تهران همچنان قرمز است

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در پایتخت، از بستری شدن ۵۳۴ بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشته در بیمارستان های استان تهران خبر داد که ۱۲۷ نفر آنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده اند.

وی افزود: «  ۱۰,۳ درصد از مراجعه کنندگان به بخش های سرپایی بهداشتی و درمانی و ۱۷.۳ درصد مراجعان بیمارستانی،  نیاز به بستری در مراکز درمانی داشتند. همچنین ۴۳۲ بیمار در طی شبانه روز گذشته از بیمارستان‌های تهران ترخیص شدند که این آمار نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است».

علیرضا زالی تصریح کرد: «بر اساس تصمیم مشترک استانداری تهران و ستاد مقابله با کرونای تهران، با توجه به شرایط خاص و استمرار وضعیت قرمز در استان، شاهد تمدید محدودیت های اعمال شده در هفتۀ گذشته تا پایان مرداد ماه خواهیم بود».

وی تأکید کرد: « بر اساس بررسی ها در اولین روز اجرای طرح چرخش کارمندی، ۵۳ درصد ترافیک تهران سبک تر شد که این الگوی جدید استفاده از ظرفیت دورکاری کارمندان می‌تواند یکی از راهبردهای بسیار خوب و مناسب در مجموعه مداخلات شهری در نبرد با کرونا باشد».

ابتلای ۱۹۰۰ نفر از پرسنل اورژانس به کرونا

رئیس اورژانس کشور، با اشاره به اقدامات اورژانس کشور در ایام کرونا گفت: در این مدت ۴ نفر از پرسنل اورژانس به دلیل ابتلا به کرونا، جان خود را از دست داده اند و ۱۹۰۰ نفر نیز به کرونا مبتلا شده‌اند.

وی تصریح کرد: « ما با کمبود پرسنل اورژانس مواجه هستیم زیرا وقتی فردی به کرونا مبتلا می‌شود، زمان می برد تا دوباره به فعالیت خود بازگردد؛ ما در کنار خدمات عادی به همۀ بیماران کرونایی در سراسر کشور، خدمت ارائه داده ایم و تقریباً شش ماه است که همکاران ما در اورژانس به صورت آماده باش هستند».

قهرمان ووشوی کیش، بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد

‌امین مقیمی‌پور قهرمان ووشوی کیش، پس از ۴ روز مبارزه با ویروس کرونا شامگاه گذشته جان خود را از دست داد. وی ۱۶ مدال و عنوان قهرمانی در رده‌ها و مسابقه‌های ملی و بین‌المللی در پرونده افتخارات خود داشت.

با درگذشت او،‌ تعداد فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در جزیره کیش دو رقمی شده و به ۱۰ نفر رسیده است.

همچنین روز گذشته، یکی از گردشگران هنگام غواصی در آب های کیش دچار ضایعه و با حالت بیهوشی و کما به بیمارستان کیش انتقال داده شد که به گفتۀ سخنگوی شورای سلامت کیش پس از پذیرش این فرد در بیمارستان، با انجام آزمایش تشخیص ویروس کرونا مشخص شد که وی به این ویروس مبتلا بوده است. 

هفتۀ گذشته نیز امام جمعۀ موقت کیش و یک خانم ۲۸ ساله جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند.

وضعیت استان اصفهان همچنان قرمز است؛ افزایش آمار مرگ و میر در میان جوانان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: «در هفتۀ اخیر، روند شیوع کرونا در استان نسبتاً ثابت بوده و کماکان وضعیت ۱۱ شهرستان استان از جمله شهر اصفهان قرمز و وضعیت ۱۳ شهرستان نارنجی است همچنین وضعیت برخی شهرستان های نارنجی از جمله شهرستان خمینی شهر و خوانسار، قرمز شده است؛ درحالی که وضعیت بویین و میاندشت که مدت ها سفید بود، نارنجی شده است».

وی با اعلام اینکه تعداد بیماران بستری کووید-۱۹ در بیمارستان های استان (به غیر از کاشان و آران و بیدگل) در حال حاضر ۸۸۶ بیمار است، گفت: «پذیرش های جدید بیماران در حال افزایش است، به طوری که شب گذشته ۱۴۵ بیمار جدید در بیمارستان های استان بستری شدند، درحالی که ۱۱۰ بیمار ترخیص شدند».

وی تأکید کرد: « موارد فوت جوانان مبتلا به کووید-۱۹ درحال افزایش است، درحالی که ابتدا تصور می شد جوانان مصون هستند و در مجموع، در بخش بستری بیماران کووید-۱۹ وضعیت خوشایندی نداریم؛ عمیقأ نگران تجمعات مردمی هستیم زیرا میزان سرایت پذیری ویروس کرونا براساس آخرین یافته ها ۹ برابر شده است و اگر پروتکل ها رعایت نشود، فاجعه ای رخ می دهد».

وی در ادامه گفت: «به شدت نگران کادر درمان هستیم، زیرا تنها در بیمارستان خورشید در یک شیفت،  ۱۱ پرستار به کرونا مبتلا شدند و به مرخصی استعلاجی رفتند».

شمار جان باختگان در استان هرمزگان به ٦١٨ نفر رسید

دکتر فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روز پنجشنبه گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۴ بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان جان باختند و شمار فوتی‌ها به ۶۱۸ نفر افزایش یافت.»

وی افزود: «اکنون ۲۸۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری اند که از این شمار، ۶۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال ۳۱ نفر از آنها وخیم است».

وی تصریح کرد: «اکنون شهرستان‌های جاسک، میناب، رودان، قشم و پارسیان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، بستک، حاجی آباد و بندرخمیر در وضعیت نارنجی و زرد و هرمز، سیریک، بشاگرد و بوموسی در وضعیت سفید هستند».

پیک دوم کرونا بعد از ماه محرم در خوزستان محتمل است

رئیس دانشکدۀ علوم پزشکی آبادان، در خصوص وضعیت کرونا در خوزستان در هفته‌های آینده گفت: «ما تنها یک پیک بیماری در خوزستان داشتیم در صورتی که بسیاری از استان‌ها دو پیک بیماری را پشت سر گذاشتند، بنابراین وقوع پیک دوم بیماری پس از برگزاری مراسم ماه محرم بسیار محتمل است».

وی افزود: «آبادان و شادگان در وضعیت نارنجی و خرمشهر در وضعیت زرد قرار دارند؛ وضعیت نارنجی یک پله با وضعیت قرمز یا همان وضعیت بحران، فاصله دارد و هر لحظه ممکن است به وضعیت قرمز برگردیم زیرا در حال حاضر منطقه جنوب‌غرب خوزستان در وضعیت شکننده قرار دارد و نارنجی اصلاً وضعیت خوبی نیست و به هیچ وجه بیماری کنترل نشده است».

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در ادامه گفت: «همچنان روزانه موارد بیماری گزارش می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ مورد جدید مثبت در منطقه ثبت شده است و شش مورد بستری نیز داشته‌ایم و در حال حاضر ۶۲ بیمار در بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری هستند که ۲۲ نفر از این تعداد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند».

وی افزود: «بیماری همچنان در منطقه وجود دارد و افراد مستعد ابتلا به بیماری نیز در جامعه زیاد هستند بنابراین هر گونه سهل‌انگاری و خوش‌بینی نسبت به کنترل بیماری، خطرناک است. در روزهای آینده برگزاری مراسم عزاداری محرم را خواهیم داشت که اگر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار نشود، می‌تواند خطرناک باشد و دوباره ما را به اوج بیماری برگرداند».

Share: