کرونا در ایران

شمار مبتلایان در سیستان و بلوچستان، کردستان، دزفول و فارس، افزایش یافته است؛ بیش از ١٠٠ نفر از اعضای کادر درمانی در مقابله با کرونا جان باخته‌اند

وزارت بهداشت ایران، روز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت/ ۲۸ آوریل اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، به ٩٢هزار و ۵٨٤ نفر رسیده و تا کنون ۵٨٧٧ نفر در اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را ازدست داده‌اند. از سوی دیگر، علیرضا زالی فرماندۀ ستاد ملی مقابله با کرونا، از بستری ٢٧٤ مورد جدید ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در بخش عادی بیمارستان‌های تهران و همچنین ٨٠ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و بر لزوم استفاده از ماسک در مترو و ناوگان اتوبوسرانی تأکید کرد. مدیر هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز اعلام کرد که بیش از ١٠٠ نفر از اعضای جامعۀ پزشکی و پرستاری کشور در مقابله با ویروس کرونا جان خود را ازدست داده‌اند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز سه شنبه ٩ اردیبهشت، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ١١١٢ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٩٢ هزار و ۵٨٤ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٧١ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۵٨٧٧ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد ٧٢ هزار و ٤٣٩ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و تعداد ٢٩٨٣ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند». وی همچنین از مردم خواست در صورت حضور در اماکن عمومی از ماسک استفاده کرده و نکات بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند.

علیرضا زالی: ٢٧٤ بیمار مبتلا به کرونا طی یک روز در بیمارستان های تهران بستری شده اند؛ استفاده از ماسک در مترو ضروری است

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، اعلام کرد: «بالغ بر ٢٧٤ مورد جدید ابتلا به کرونا طی ٢٤ ساعت گذشته در بخش های عادی بیمارستان های تهران و ٨٠ بیمار نیز در بخش مراقبت های ویژه بستری شده‌اند». وی افزود: «آمار بستری بیماران جدید در بخش مراقبت های ویژه، با روزهای اخیر تفاوت چندانی را نشان نمی دهد».

علیرضا زالی دربارۀ میزان مراجعان گفت: « در مجموع بالغ بر ٣۱۴۲ نفر به مجموعه بخش های درمانی ما مراجعه کردند که از این تعداد ۲۷۴ نفر در بخش عادی بستری شدند و حدود ٣۴۰۰ نفر نیز به مراکز جامعۀ سلامت شهر تهران مراجعه کردند که معمولاً این افراد علائم خفیف‌تری داشته و با دریافت توصیه های بهداشتی شامل قرنطینه سازی و محدودیت تردد به منزل مراجعه کردند».

وی با اشاره به مصوبۀ ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر لزوم استفاده از ماسک برای افرادی که سوار مترو یا ناوگان اتوبوسرانی می شوند، گفت: «با توجه به میزان بالای تردد در متروی تهران که روز گذشته شاهد استفادۀ حدود ۵۲۰ هزار نفر از این ناوگان حمل و نقل عمومی بودیم، طبیعی است تأمین این تعداد ماسک دشوار است که بر اساس مصوبۀ ستاد ملی، وزارت صمت( صنعت معدن و تجارت) مسوولیت این کار را برعهده گرفته است و قرار است مکانیسمی برای ایجاد پایانه های فروش ماسک در مترو با قیمت یارانه ای برای تسهیل دسترسی شهروندان تدارک دیده شود». علیرضا زالی تأکید کرد: «شهروندان تهرانی که از مترو و ناوگان اتوبوسرانی استفاده می کنند، اگر به ماسک دسترسی ندارند برای محافظت خود از ماسک های پارچه ای که در منزل تهیه می شود استفاده کنند».

شمار مبتلایان به کرونا در اردکان یزد افزایش یافت

بهروز شهابی زاد فرماندار اردکان، روز سه شنبه ٩ اردیبهشت، در نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا در این شهرستان گفت: «مراودات غیر ضروری، رعایت نکردن بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی، باعث افزایش تعداد مراجعۀ بیماران تنفسی و کرونایی به مراکز درمانی شده است».

وی افزود: «نظارت بر بانک‌ها، دفاتر پیشخوان دولت و اداره های شهرستان به‌دلیل مراجعۀ زیاد مردم باید تقویت ‌شود؛ نظارت به‌اندازه کافی در آرامستان‌ها وجود ندارد و شهرداری‌ها باید تجمع در گلزارها را کنترل کنند». وی تأکید کرد: «بازگشایی صنوف، به‌منزلۀ عادی‌شدن شرایط نیست و در صورت ضرورت، نقاهتگاه بیماران که با ترخیص آخرین بیمار تعطیل شده بود، بازگشایی می‌شود».

شمار مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان افزایش یافت

 محمد مهران امینی‌فرد رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: «در چند روز اخیر شاهد افزایش تعداد افراد مبتلا به کرونا در شهرستان‌های جنوب سیستان و بلوچستان هستیم و افزایش موارد جدید ابتلا در شبانه روز گذشته، نشان دهندۀ کاهش اقدامات خود‌مراقبتی مردم است. »

وی افزود: «آمار بستری افرادی که علایم درگیری ریه دارند، در جنوب استان به ٥٠٠ نفر رسیده است و مردم برای کنترل و قطع زنجیرۀ انتقال این بیماری خطرناک، باید در خانه بمانند و بیشتر از گذشته اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنند؛ این ویروس تفاوت زیادی با سایر ویروس‌ها دارد و سرعت انتقال آن از فردی به فرد دیگر بسیار زیاد است و با توجه با اینکه جان انسان‌ها با آن به خطر می‌افتد، باید به شدت هشدارها رعایت شود».

شمار بستری شدگان کرونا در کردستان افزایش یافت

فرزین رضاعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: «روند بستری مبتلایان به کرونا در این استان افزایش یافته؛ این روند به صورت روزانه در حال افزایش است و سنندج بیشترین تعداد را از نظر افراد بستری در مراکز درمانی دارد».

وی با اشاره به اینکه سقز بالاترین آمار مبتلایان و جانباختگان ویروس کرونا در استان را دارد، درباره وضعیت سنندج نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: «در سنندج شاهد افزایش آمار مبتلایان در روزهای اخیر هستیم».

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در دزفول

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول، گفت: «در روزهای اخیر شاهد افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان بوده ایم».

وی افزود: «افراد ناقل و مشکوک به کرونا نیز باید برای حفظ سلامت جامعه خود را مقید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بدانند و از تردد در سطح شهر خودداری کنند».

شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا در شهرهای استان فارس 

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در نشست ستاد مدیریت کرونا در این شهر گفت: «مرحلۀ دوم غربالگری در استان فارس در حال اجرا است و بیش از ٨٣ درصد جمعیت استان، تحت پوشش غربالگری قرار گرفته اند». وی افزود: «١٧ درصد جمعیت استان فارس را گروه سنی جوانان ۱۹ تا ۳۰ سال تشکیل می دهند که این گروه سنی نیز همانند سایر گروه ها، در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند».

او با تأکید بر لزوم فاصله گذاری هوشمند و ماندن در خانه تا قطع کامل زنجیرۀ انتقال ویروس کرونا گفت: «در استان فارس علاوه بر شیراز طی۲۴ ساعت گذشته،  موارد جدیدی از ابتلا به کرونا در شهرستان های فسا، آباده ، نی‌ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، خفر، فراشبند، خرامه ، لامرد، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده، اوز، خنج، مرودشت، سپیدان، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، کوهچنار، سروستان و سرچهان، شناسایی شده‌ است».

بیش از ١٠٠ نفر از اعضای جامعۀ پزشکی و پرستاری ایران، در مقابله با کرونا جان باخته‌اند

نصرالله فتحیان مدیر هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز سه شنبه ٩ اردیبهشت، در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، اعلام کرد: «تا کنون بیش از ١٠٠ نفر از اعضای کادر پزشکی و پرستاری ایران در مقابله با ویروس کرونا، جان خود را از دست داده اند».

وی افزود: «در مجموع بیش از ۱۵۰ هزار نیروی بهداشتی در ۶۴ دانشگاه علوم پزشکی، ارائۀ خدمات به بیماران مبتلا به کرونا را مدیریت کردند و بیش از ۲۰ هزار کادر پزشکی و بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در این بازۀ زمانی مشغول به کار بودند».

او در ادامه گفت: «این بیماری بسیار خطرناک است و هنوز ابعاد پنهان آن بیشتر از ابعاد آشکار آن است؛  تاکنون دو مکان عمومی یعنی مساجد واماکن مذهبی و حرم ها بازگشایی نشده و همچنان تعطیل می باشند زیرا تا این لحظه هنوز در هیچ شهری وضعیت سفید اعلام نشده است و تا نیمۀ ماه رمضان این اماکن بسته خواهند بود».

تصمیم گیری در مورد تعطیلی مجدد بوستان‌ها

مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، دربارۀ احتمال تعطیلی مجدد بوستان‌ها گفت: «براساس مصوبات شانزدهمین‌ جلسۀ ستاد مدیریت بیماری کرونا، تمامی پارک‌ها و بوستان‌های محلی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای اردیبهشت بازگشایی شده است و فعالیت تمام اماکن سرپوشیده، شهر بازی‌ها و مراکز خرید و فروش ممنوع اعلام شده است؛ اما با توجه به شرایط و میزان حضور شهروندان در بوستان‌های شهری و با توجه به اجرای ضروریات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، پیشنهاد تعطیلی مجدد بوستان ها از سوی ستاد مقابله با کرونای تهران مطرح شده است که البته نیازمند سنجش و ارزیابی برای تصمیم‌گیری مجدد است؛ در صورت ضرورت پس از انجام ارزیابی مراتب به ستاد ملی برای تصمیم‌گیری ارسال می‌شود».

اپیدمی کرونا در استان گیلان همچنان ادامه دارد

دکتر محمدرضا نقی پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دربارۀ وضعیت ویروس کرونا در این استان گفت: «به رغم آنکه در مرحلۀ کنترل و مدیریت نسبی بیماری قرار داریم، اما کماکان این اپیدمی وجود دارد». وی سیر نزولی اپیدمی کرونا را بسیار کند دانست و یادآور شد: «این اپیدمی در یک سطح ثابتی همچنان به فعالیت خودش ادامه می دهد و از آنجا که مشاغل کم خطر و با ریسک متوسط بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت در حال فعالیت هستند، باید شاهد رفتار مسئولانه تری از سوی مردم باشیم».

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *