کرونا ما رو نکشه‌ از گرسنگی می‌میریم

بی‌شک، بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در ایران، بیش از همه کارگران، به‌ ویژه کارگران روزمزد را تحت فشار همه جانبه قرار داده و جمهوری اسلامی آنان را در برابر فاجعه کرونا ویروس و بیکاری، ناامنی شغلی و گرسنگی رها کرده است.

کارگران از فشارهای ناشی از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اشتغال و معیشت‌شان به فریاد آمده‌اند. در این میان سخنان برخی از کارگران روزمزد در یک کلیپ که در شبکه‌های اجتماعی بسیار دست‌به‌دست شده، گویای این واقعیت است.

در میان کارگران روزمزد، کارگران ساختمانی و بخش خدماتی، کارگاه‌های کمتر از ده نفر، مشاغل خانگی، پیک‌موتوری‌ها، رانندگان تاکسی و مسافرکش‌ها، تعمیرکاران لوازم خانگی، نظافتچی‌ها، دستفروش‌ها و … از جمله مشاغلی هستند که در این بحران با آسیب جدی روبرو شدند.

این گوشه‌ای از گزارش تهیه شده توسط ار.اف.ای در روز شنبه ۱۴ فروردین‌ماه است که در خصوص اثر همه‌گیری بیماری کرونا بر زندگی کارگران روزمزد منتشر کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است که برخی از کارگران بدلیل نداشتن دفترچه تامین اجتماعی مشمول بیمه کارگری نمی‌شوند، در این میان، هزاران راننده تاکسی با وجود دارا بودن دفترچه تامین اجتماعی همچنان مشمول دریافت بیمه بیکاری نیستند.

علاوه بر این، صدها هزار کارگر رسمی در سراسر ایران به دلیل توقف فعالیت کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در بیکاری به سر می‌برند. خطوط تولید بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک تعطیل شده و تعطیلی اجباری، بخش بزرگی از اقتصاد ایران را با رکود روبرو ساخته است.

این بحران، اقتصاد بیش از ۱۹۰ کشور جهان را تحت تاثیر قرار داده است اما بسیاری از کشورها با مدیریت صحیح راهکارهایی را نظیر معافیت‌های مالیاتی و کمک مالی به کارکنان بیکار شده به اجرا گذاردند.

  • تهدید ابتلاء۱۰۰ هزار کارگر پمپ بنزین به ویروس کرونا در پی کمبود تجهیزات بهداشتی

امروز خبرگزاری ایلنا اعلام کرد که برخی از کارگران فلزکار، امروز یک‌شنبه ۲۴ فروردین در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به افزایش ۶ برابری قیمت ماسک و یک و نیم برابر شدن قیمت الکل، نوشته‌اند نمی‌توانیم این اقلام را بخریم «چراکه به همت شما و دولت‌های پیشین هر روز فقیرتر شده‌ایم و قدرت خریدمان کاهش یافته است».

کارگران با ذکر این نکته که بیمه بیکاری دوران کرونا «رانندگان، کارگران ساختمانی، دستفروشان، بسیاری از بیکاران و کسانی را که دارای مشاغل حاشیه‌ای هستند، پوشش نمی‌دهد»، خطاب به روحانی نوشته‌اند: «نمی‌توان خانه‌نشینی را تبلیغ کرد، اما فقرا را در نظر نداشت»»

نویسندگان نامه با اشاره به گرانی برخی اقلام ضروری برای مقابله با کرونا، نوشته‌اند: «قبل از شیوع بیماری کرونا، دستکش لاتکس بسته‌ای ۳۵ هزار تومان در داروخانه‌ها توزیع می‌شد، اکنون ۱۰۰ هزار تومان شده است.»

کارگران از روحانی خواسته‌اند که با برقراری پوشش بیمه سه ماهه، پرداخت حقوق عقب‌مانده، مجانی کردن آب، برق، گاز تا انتهای بحران کرونا و توزیع رایگان لوازم بهداشتی از جمله ماسک، دستکش، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده بین فقرا و کارگران بیکار شده، از این اقشار حمایت کند.

Share: