مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجۀ ایران، با حضور در مجلس شورای اسلامی از کسری بودجۀ ۲٠٠ هزار میلیارد تومانی خبر داد. شماری از نمایندگان مجلس نیز با  انتقاد از کارنامۀ دولت در اجرای تبصره ١۸ قانون بودجه، خواستار پاسخگویی دولت شدند و اعلام کردند که عملکرد دولت در طول ۷ ماه سال‌جاری برای اختصاص بودجه به اشتغال، صفر بوده است.

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، به همراه احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به سوالات نمایندگان پیرامون دلایل محقق‌ نشدن تبصره‌های بودجه مرتبط با تسهیلات رشد تولید و اشتغال‌زایی، پاسخ داد.

مسعود میرکاظمی که با تأخیر در این جلسه حاضر شد، از کسری شدید بودجه دولت خبر داد و به صراحت پاسخ داد: «کمبود بودجه ۲۰۰هزار میلیارد تومانی را نمی‌توانیم از آسمان بیاوریم».

رئیس سازمان برنامه و بودجه، از بیش‌نمایی در منابع بودجۀ سال‌جاری انتقاد کرد و خطاب به نمایندگان گفت: «در سال۱۴۰۱ هیچ افزایش قیمتی در حامل‌های انرژی و حجم تولید نداشته‌ایم، چطور شما درآمد دولت را از این محل از ۳۳۰ به ۶۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش دادید؟»

وی از ناترازی بین دخل و خرج تبصره۱۴ قانون بودجه رونمایی کرد و گفت: «در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی درخواست شده که ۲۰ درصد از منابع صندوق توسعۀ ملی حاصل از فروش نفت به دولت تحویل داده شود تا فقط برای دو موضوع تملک و اشتغال استفاده شود».

میرکاظمی با بیان اینکه از پول صندوق توسعه ملی برای جبران هزینه‌های جاری به هیچ عنوان استفاده نخواهد شد، افزود: «در پی نامه ابراهیم رئیسی، رهبر جمهوری اسلامی با اختصاص ۱۰ درصد از درآمدهای صندوق توسعه ملی به بودجۀ دولت موافقت کرده است».

رئیس سازمان برنامه و بودجه، در ادامۀ اظهارات خود، دلیل کسری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی را «عدم تحقق تأمین منابع بودجه» اعلام کرد.

وی افزود: «هفت ماه از سال سپری شده و تا پایان سال نیز همین حدود ( ۶۶ درصد) تحقق منابع رخ خواهد داد، بنابراین تا پایان سال ۲۰۰ هزار میلیارد تومان عدم تحقق و کسری بودجه داریم».

انتقاد تند محمدباقر قالیباف از عملکرد وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه

این در حالی است که محمدباقر قالیباف نمایندۀ مجلس، با انتقاد از اظهارات مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه و احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، گفت: «احساس می‌کنم شما یا خسته شده‌اید یا اینکه رودربایستی دارید، شما مسئول بودید این موضوع را مطالبه‌گرانه پیگیری کنید، اما انجام ندادید».

قالیباف خطاب به میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: «در برنامه ششم توسعه و بودجه‌های سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برای هر دو موضوع معیشت و اشتغال منابع و پول پیش‌بینی شده است».

وی افزود: «چرا ۱۰۰ درصد سهم اشتغال پرداخت نشده و  به‌جای ۳۲ هزار میلیارد تومان ۱۹ هزار میلیارد تومان پرداخت کردید؛ یعنی ۱۳هزار میلیارد تومان درآمد قطعی بخش اشتغال به موضوع اشتغال پرداخت نشده است».

رئیس مجلس در ادامه تأکید کرد: «باید با اضافه شدن منابع بانکی، رقم بودجه اشتغال به ۷۵ هزار میلیارد تومان در سال گذشته می‌رسید، اما فقط ۴۶هزار میلیارد تومان آن اختصاص یافته است.»

محسن زنگنه نماینده مجلس نیز اعلام کرد: «با تخلف قطعی سازمان‌های برنامه و بودجه و هدفمندی یارانه‌ها در تخصیص منابع و عمل به احکام تبصره۱۸، متأسفانه بیم آن می‌رود تولید و اشتغال در سال۱۴۰۱ با رکود مواجه شود.

در همین حال، تعد

ادی از نمایندگان نیز به انتقاد از کارنامه دولت در اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه پرداخته و خواستار پاسخگویی دولت شدند. به‌گفته این نمایندگان، عملکرد دولت در طول ۷ماه سال‌جاری برای اختصاص بودجه به اشتغال، صفر بوده است.

RFI