کشته و زخمی شدن پنج کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در آذربایجان غربی

روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته شد. همچنین طی روزهای اخیر چهار کولبر دیگر در مناطق مرزی شهرستان‌های سردشت و خوی نیز توسط همین نیروها زخمی شدند.

هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شب چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر، یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت این کولبر “کامران بیانک” ٢۶ ساله، فرزند مصطفی از اهالی شهرستان پیرانشهر، عنوان شده است.

این کولبر در نزدیکی پاسگاه مرزی “بنگین خان” در ارتفاعات قندیل هدف شلیک مستقیم نیروهای مذکور قرار گرفته است.

همچنین “سعید حسنوی” کولبر اهل سردشت، روز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه، در پی تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران در شهرستان سردشت بر روی گروهی از کولبران، به شدت زخمی شد.

یک روز پیش از آن نیز، در همین منطقه‌ مرزی دو کولبر از اهالی روستای ساوان از توابع شهرستان سردشت به نام‌های “سیامند محمد عبدالله” ١٩ ساله و ”سیروان حسین عبدالله” ٢۵ ساله در حادثه‌ مشابهی زخمی شدند.

همچنین در شهرستان خوی نیز یک کولبر به نام “حسن حیدری” ٢۴ ساله از اهالی روستای “طوره” از توابع منطقه مرزی “الند” در پی شلیک این نیروها زخمی شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

Share: