کشته و مجروح شدن ۵ کارگر در ریزش معدن زغال سنگ همکار در کرمان

منابع کارگری در معدن زغال ‌سنگ همکار در استان کرمان از ریزش معدن خبر دادند و اعلام کردند که در حوالی ساعت ۱۱ پیش از ظهر امروز پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸، یکی از تونل‌های معدن زغال سنگ همکار دچار ریزش شد و ۵ کارگر کشته و زخمی شدند.

حادثه ریزش یکی از تونل‌های واحد معدنی زغال سنگ همکار در تونل شماره ۲۰ رخ داد. در این حادثه یک کارگر به نام مجتبی تقی‌زاده از اهالی منطقه فیض‌آباد جان خود را از دست داد و ۴ کارگر دیگر زخمی شدند.

از سوی کارگران این واحد معدنی که یک معدن دولتی است، گفته می‌شود مصدومان این حادثه به بیمارستان راور منتقل شدند.

به گفته کارگران این معدن ۴ مصدوم این حادثه دچار شکستگی شده‌اند و قرار است با هلی‌کوپتر به بیمارستان کرمان منتقل شوند.

مسئول اورژانس معدن همکار در رابطه با علت این حادثه می‌گوید: «علت حادثه، ریزش ناگهانی کارگاه بوده است که متأسفانه یک کارگر فوت کرده است.»

در ارتباط با مصدومان حادثه گفته شده که‌ مصدومان دچار شکستگی پا و کمر شده‌اند، هم اکنون در بیمارستان راور بستری هستند.

عوامل افزایش حوادث منجر به مرگ در معادن

لازم به ذکر است، پیش از این یک عضو هئیت مدیره نظام مهندسی معدن مازندران، چند عامل را در افزایش حوادث منجر به فوت در معادن زغال ‌سنگ برشمرده بود.

منابع کارگری در این معدن معتقدند که عدم تأمین تجهیزات، ماشین‌آلات و تأمین مالی پروژه‌های معدنی یکی از عوامل حوادثی است که منجر به فوت کارگران در معادن می‌شود. همچنین به کارگیری تجهیزات فرسوده و بی کیفیت و استفاده ناکافی از لوازم ضروری کنترل ایمنی دومین عامل به شمار می‌رود.

ضعف در آموزش و عدم برگزاری تعداد و کیفیت آموزش‌های لازم، استفاده از تجارب و عدم برگزاری منظم مانورهای ایمنی در معادن کشور که به فراموشی سپرده شده است، جزء عوامل بعدی به حساب می‌آید.

همچنین طرح‌های مهندسی برای معادن نادیده گرفته شده و اجرا نمی‌شود، به صورتی که با هدف کاهش هزینه‌های استخراج، تغییراتی در مهندسی تونل‌ها و کاهش کمیت و کیفیت مصالح سیستم‌های نگهداری تونل‌ها برخلاف طراحی انجام شده، صورت می‌پذیرد.

همه این موارد نیاز به بازرسی‌های مستمر از طرف وزارتخانه در حیطه ایمنی معاون که نیاز به عزم جدی، برنامه‌ریزی و منظم و اختصاص بودجه کافی از طرف دولت دارد.

Share: