03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

کشف صدها اسلحه و صدها هزار فشنگ در خانه‌های راستگرایان افراطی آلمان

پلیس آلمان روز جمعه ۲۵ اوت در جریان تفتیش خانه یک راستگرای افراطی ساکن هامبورگ تعداد زیادی اسلحه، بیش از صد خنجر و چاقو، یک تیروکمان جنگی و ده ها هزار فشنگ به دست آورد. همزمان وزارت دادگستری آلمان نیز اعلام کرد که از مراکز متعلق به گروه موسوم به “رایش بورگر” یا “شهروندان امپراطوری” ٣٦۲ اسلحه و حدود ۱۵٠ هزار فشنگ به دست آمده است.

صاحب زرادخانۀ هامبورگ یک مرد ۵۱ ساله است. پلیس در سال ۲٠۲٠ متوجه شد که این مرد عکس‌های متعددی از آدولف هیتلر را از طریق اینترنت در اختیار دیگران می‌گذارد. تحقیقات بعدی نشان دادند که این مرد تعدادی اسلحه کمری و تفنگ و مقداری فشنگ به صورت قانونی در اختیار دارد، اما تعداد زیادی اسلحه و هزاران فشنگ هم به صورت غیرقانونی ذخیره کرده است.

فرد متهم هنگام عملیات پلیس در خانۀ خود حضور نداشت، اما ساعتی بعد پلیس توانست وی را در شهر “پیننبرگ” واقع در ایالت شمالی شلسویگ هلشتاین دستگیر کند. به حکم دادگستری، این مرد که نامش هنوز اعلام نشده، به اتهام نقض قانون کنترل سلاح های جنگی محاکمه خواهد شد و همزمان مجوز او برای حمل سلاح برای همیشه باطل شده است. از دید پلیس ظواهر امر نشان می دهند که این مرد احتمالا عضو گروه خطرناک “رایش بورگر” است.

یک روز پیش از دستگیری این مرد، پلیس همچنین در ایالت شرقی زاکسن آنهالت در جریان عملیاتی پردامنه دو عضو گروه رایش بورگر را خلع سلاح کرد و جواز حمل سلاح آنها را نیز باطل نمود بر اساس برآورد وزارت کشور آلمان ٦۵٠ نفر از اعضای گروه رایش بورگر در این ایالت زندگی می کنند.

ماجرای گروه رایش بورگر

همزمانی این ماجرا با گزارش روز جمعه وزارت دادگستری در فرانکفورت نگرانی زیادی را در محافل سیاسی آلمان برانگیخته است. برپایه این گزارش، تفتیش منازل اطرافیان “هاینریش پرنس رویس”، رهبر گروه رایش بورگر (شهروندان امپراطوری)، به کشف ٣٦۲ اسلحه و حدود ۱۵٠ هزار فشنگ منجر شد.

هاینریش پرنس رویس در دسامبر سال گذشته دستگیر شد. همزمان دادستان کل آلمان دستور بازداشت بیش از ۲٤ عضو گروه رایش بورگر را در آلمان، اتریش و ایتالیا صادر کرد. در میان این افراد، ماموران پلیس و کارمندان عالی رتبه دولت نیز حضور داشتند.

نقشۀ قیام مسلحانه علیه دولت

برپایه تحقیقات سازمان امنیت داخلی و وزارت دادگستری آلمان اعضای گروه قصد داشتند با توسل به اسلحه دولت فعلی را سرنگون و رژیم دلخواه خود را جایگزین آن کنند. هاینریش پرنس رویس قرار بود این عملیات را رهبری کند و پس از سرنگون کردن دولت فعلی در رأس امپراطوری جدید آلمان بنشیند.

گروه رایش بورگر قوانین موجود آلمان را قبول ندارد و برای اعضای خود گذرنامه هائی صادر کرده که بر روی جلد نقش امپراطوری آلمان را دارند. اعضای گروه تا جائی که می توانند از تمکین به قوانین آلمان خودداری می کنند.

سازمان امنیت داخلی آلمان این گروه را نه تنها برای آلمان، که برای کل اروپا به عنوان گروهی خطرناک طبقه بندی کرده است. تعقیب و دستگیری متهمان به عضویت در گروه رایش بورگر در ایتالیا و اتریش این نگرانی را تایید می کند.

در تعقیب این گروه، پلیس آلمان تاکنون چندین بار به مجموعه بزرگی از جنگ افزارهای انفرادی دست یافته است. از جمله روز ۱٦ دسامبر سال گذشته شبکه نخست تلویزیون آلمان درگزارشی از کشف ۱٠٠ قبضه اسلحه نزد افراد این گروه خبر داد و نوشت که بخشی از این سلاح ها به صورت غیرقانونی نگهداری می شد.

جواز حمل اسلحه برای تروریست‌ها

بسیاری از اعضای گروه رایش بورگر در گذشته جواز حمل اسلحه دریافت کرده اند و به همین دلیل بیم پی گیری نداشتند، اما در سال های اخیر هنگام صدور جواز روی هویت واقعی و اهداف متقاضیان دقت بیشتری به عمل می‌آید. از نظر نهادهای امنیتی آلمان رایش بورگر یک گروه تروریستی است.

بیشترین اعضای این گروه دست راستی در پنج ایالت شرقی آلمان زندگی می کنند که تا سال ۱٩۸٩ جزو حوزه آلمان شرقی سابق و از اقمار اتحاد جماهیر شوروی بودند. به گزارش رسانه های آلمان تاکنون تنها در ایالت تورینگن بیش از ٦٠٠ عضو گروه رایش بورگر شناسائی شده اند.