کلانتری: هیچ رودخانه‌ای در شمال کشور موجود زنده ندارد

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت:هیچ رودخانه‌ای در شمال کشور نداریم که موجود زنده داشته باشد؛ زیرا پسماندهای زباله‌ها شیرابه‌هایی را وارد رودخانه‌ها کرده که موجود زنده را از بین برده است.

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در جلسه شورای اداری استان در محل سالن اجتماعات استانداری، با بیان اینکه امروز تالاب‌های ما قربانی زیاده‌خواهی‌های ما هستند، عنوان کرد: غیر سفیدرود و کارون هیچ رودخانه‌ای زنده نیست زیرا به مقصد نمی‌رسند. همه تالاب های ما غیر ۲، 3 مورد همه از بین رفته بودند. ۹ هزار میلیارد تومان خرج کردیم تا توانستیم جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه را بگیریم، برای جلوگیری از خشک شدن این دریاچه باید شهر تبریز تخلیه می‌شد که صدها میلیارد دلار هزینه داشت.

کلانتری گفت: محیط زیست برای جامعه است. یک ریال از مالیات‌هایی که از صنایع گرفته می‌شود به محیط زیست وارد نشده است. موافق این موارد نیستیم، مجلس برای کمک به شهرداری‌ها این قانون را وضع کرده است. این قوانین یک در هزار محیط زیست کشور را بهبود نمی‌دهد. همه مسئولان استانی مخالف حذف این قانون هستند. اصل بر این نیست که صنعت آلاینده ورود کند و بعد ضوابط محیط زیست آن اصلاح شود، همان کاری که امروز گرفتارش هستیم.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: بیش از 100 میلیارد دلار در صنایع عسلویه سرمایه‌گذاری شده اما ضوابط زیست محیطی را رعایت نکردیم و امروز برای اصلاح باید چندین برابر هزینه کنیم. اگر ضوابط زیست محیطی را در اصفهان رعایت می‌کردیم، امروز کوچک‌ترین آلودگی در این شهر وجود نداشت، در حالی که هوای آن به مراتب بدتر از تهران است. در تیرماه به علت تابش خورشید دمای بالای ۳۳ درجه سانتی گراد داشتیم که باید ۱۲ روز شهر تهران را به دلیل ازن سطح پایین تعطیل می‌کردیم زیرا خودروهای ساخت داخل استاندارد نیستند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: هیچ رودخانه‌ای در شمال کشور حتی سفید رود نداریم که موجود زنده داشته باشد زیرا پسماندهای زباله‌ها شیرابه‌هایی را وارد رودخانه‌ها کرده که موجود زنده را از بین برده است. پسماند را در بستر رودخانه نریزید.

Share: