در پی اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، جوان‌هایی که در جریان اعتراضات سراسری شرکت داشتند، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت مجازات اعدام توسط دولت ایران برای ایجاد ترس در مردم و سرکوب مخالفان به‌کار گرفته می‌شود.
فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل سه‌شنبه ۲۰ دی / ۱۰ ژانویه اجرای احکام اعدام‌ در ایران را ناقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر دانست و گفت: «تبدیل محاکمه جنایی به سلاحی برای مجازات افرادی که به دفاع از حقوق اولیه‌شان در تظاهرات شرکت و یا آن را سازمان‌دهی می‌کنند، به‌منزله قتل حکومتی است.»
دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه خود می‌گوید اطلاعاتی دریافت کرده است که دو اعدام دیگر در ایران قریب‌الوقوع است و بیش از ۱۰۰ نفر نیز با اتهامات سنگینی روبه‌رو هستند. اشاره دفتر حقوق بشر سازمان ملل به قرار اعدام محمد بروغنی (۱۹ ساله) و محمدعلی قبادلو (۲۲ ساله) از معترضان بازداشت‌شده است که با تجمع مردم و خانواده‌های آن‌ها در مقابل زندان رجایی‌شهر در شامگاه یکشنبه ۱۸ دی به تعویق افتاد. قوه قضائیه جمهوری اسلامی سپس اعلام کرد که «به دلیل پایان نیافتن تشریفات قانونی» اجرای حکم محمد قبادلو و محمد بروغنی در دستور کار نبوده است. با این حال فعالان حقوق بشر هشدار می‌دهند که هر لحظه امکان دارد این دو جوان اعدام شوند. (مشروح خبر را در ستون آخرین خبرهای اخبار روز ببینید).

دادگستری استان کردستان پوریا جواهری، از معترضان بازداشتی، را به محاربه متهم کرد

رئیس کل دادگستری استان کردستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که برای پوریا جواهری، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در ایران، به اتهام «محاربه» قرار بازداشت صادر شده است. به گزارش ایسنا، این مقام قضایی ایران پوریا جواهری را متهم کرد که در جریان اعتراضات ۲۴ آبان ماه در شهرستان کامیاران با «اسلحه ساچمه‌ای به سمت مامورین انتظامی، شلیک کرده است.» طبق این گزارش، پرونده پوریا جواهری در دادگستری شهرستان کامیاران در حال رسیدگی است. پیشتر حسن جواهری، پدر پوریا جواهری در مصاحبه با رادیوفردا گفته بود که فرزندش در حالی به «محاربه» متهم شده که به گواه شاهدان عینی در آن روز، در روستا و در حال کار بوده است. پوریا جواهری، ۳۰ ساله، روز هشتم آذر به دست ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. حسن جواهری، پدر او گفت که فرزندش در اعتراضات حضور نداشته است. او اظهار داشت: «پوریا به من گفت که چند بار به او زنگ زده و گفته‌اند که باید به اطلاعات کامیاران برود. من، خودم، او را بردم و تحویل دادم و دیگر هیچ خبری از او ندارم.» پوریا جواهری از داشتن وکیل محروم است و پدرش می‌گوید که نمی‌داند حتی دادگاه او را برگزار کرده‌اند یا نکرده‌اند.

علیه اعدام، به یاد یاران

چهار سال زندان برای نازنین کی‌نژادpastedGraphic.png

همسرِ نازنین کی‌نژاد از صدور حکم چهار سال حبس برای این مترجم و کارشناس تبلیغات که از ۱۶ مهرماه در بازداشت است خبر داد. بابک رضاخانی در توئیتر نوشت: «دادگاه بدوی نازنین کی‌نژاد در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و نازنین به چهار سال زندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوع از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دو سال ممنوع از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد.» خانم کی‌نژاد شامگاه ۱۶ مهر با هجوم نیروهای حکومتی به خانه‌اش بازداشت شد و از آن زمان همچنان در بازداشت است.
در روز گذشته تنها چهار مورد از احکام صادرشده در قوه قضاییه جمهوری اسلامی علیه بازداشتی‌های اخیر از این قرار است: احسان پیربرناش، خبرنگار ورزشی، ۱۸ سال زندان؛ فائزه عبدی‌پور، دانشجو و فعال صنفی، ۷ سال زندان؛ نازنین کی‌نژاد، مترجم و کارشناس تبلیغات، ۴ سال زندان؛ کیوان مهتدی، معلم و مترجم، ۶ سال زندان.

مجسمه برفی ژینا امینی

pastedGraphic.png

هنرمندان اصفهانی‌ از آمدن برف استفاده‌ی بهینه کردند و چهره‌ی مهسا (ژینا) امینی را با برف درست کردند تا نه تنها یادش را گرامی بدارند، بلکه به تداوم جنبش “زن، زندگی، آزادی” یاری رسانند.

مجسمه برفی خدانور لجعی

pastedGraphic.png

اصفهان – یاد خدانور لجعی در هر زمان و نقطه‌ای از ایران همواره با آزادیخواهان است!

هرانا: اعتراضات ایران در آیینه آمار

pastedGraphic.png

جمهوری اسلامی یک بلژیکی را به ۴۰ سال حبس محکوم کرد

میزان، خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه (۲۰ دی) از حکم دادگاه بدوی برای یک شهروند تبعه بلژیک خبر داد. دادگاه انقلاب تهران اولیویه فانده‌کاستیله، تبعه بلژیک را به تحمل ۴۰ سال زندان، جزای نقدی و شلاق محکوم کرد. قوه قضاییه ایران به او چهار اتهام زده است: “جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران به نفع سرویس اطلاعاتی بیگانه”، “همکاری با آمریکا علیه جمهوری اسلامی” ، “قاچاق ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و پولشویی به همین میزان”. دادگاه بدوی برای دو اتهام اول در مجموع ۲۵ سال، برای اتهام “قاچاق ارز” دو سال و نیم و “پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر بهای ریالی دلارها به قیمت روز و ۷۴ ضربه شلاق” و برای اتهام “پولشویی هم ۱۲ سال و نیم دیگر در نظر گرفته است. اولیویه فانده‌کاستیله یک امدادگر بلژیکی است که اسفند سال گذشته در تهران بدون دلیل دستگیر شد. خانواده او به شدت نسبت به وضع سلامتی اوابراز نگرانی کرده‌اند.  بلژیک در اعتراض به این حکم سفیر ایران را فراخوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *