کنش های دامنه دار کارگران شهرداری کوت عبدالله

کنش‌های دامنه‌دار کارگران شهرداری کوت عبدالله همچنان ادامه دارد. کارگران نگران پرداخت نشدن مابه‌التفاوت‌ها و دستمزدهای عقب‌افتاده خود هستند.

یکی از کارگران می‌گوید: «علاوه بر عیدی و سنوات سال ۹۹ که پرداخت نشده، معوقات بصورت علی‌الحساب واریز شده است. یکبار ۳ میلیون و خرده‌ای و بار دیگر ۴ میلیون تومان، مشخص نیست چه زمانی قرار است مابه‌التفاوت پرداخت شود. ماه‌ها است که دستمزد کامل و به موقع نگرفته‌ایم.»

هم اکنون حدود یک هفته است که کارگران شهرداری دست از کار کشیده‌اند. ۲ روز پیش تعدادی از نمایندگان کارگران بازداشت شدند. اما شهردار می‌گوید: «این بازداشت نتیجه درگیری شخصی است. کارگران می‌خواهند کار کنند، اما لیدرها نمی‌گذارند.»

کارگران شهرداری کوت عبدالله می‌گویند: «بازداشتی‌ها نمایندگان ما بوده‌اند و ما خواستار آزادی آنها هستیم.»

روز دوشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۰، کارگران در برابر دادگاه کارون تجمع کرده‌اند. آنان خواستار آزادی همکاران خود شدند. این در حالی است که گویا اعلام شده آزادی کارگران با وثیقه امکان‌پذیر است.

شهردار مطالبات کارگران و تجمع اعتراضی آنها را با بازداشت نمایندگان کارگران پاسخ داده است. وی مدعی است بازداشت کارگران نتیجه درگیری شخصی است. به گفته او یک عده می‌خواهند کار کنند، اما یک عده لیدر نمی‌گذارند. همین منجر به درگیری و ورود مقام قضایی شده است.

مشروع کردن بازداشت کـارگران شـهرداری کـوت عـبدالله از طرف شهردار و زمینه‌سازی برای اخراج تعدادی از کارگران

شهردار کوت عبدالله به وضعیت کارگران پرداخته و وانمود می‌کند کارگران و نمایندگان‌شان، با یکدیگر اختلاف دارند. وی می‌گوید: «مدیران سابق شهرداری ۱۲۰۰ نیرو استخدام کردند. ما یک عده که وجود خارجی نداشتند و تنها اسم‌شان در لیست نیروها بود رد کردیم که بروند.»

شهردار در ادامه زمینه‌سازی برای اخراج تعداد دیگری از کارگران می‌نماید.  وی می‌گوید: «اکنون ۸۵۰ کارگر داریم که باز هم در میان این نیروها، تعدادی بلاتکلیف و دنبال داستان هستند. دنبال درگیری‌های شخصی هستند، اختلافات خانوادگی هم دارند. اینها (بخوانید نمایندگان کارگران) با کارگران هم برخورد کرده‌اند و هم کارگران و هم پیمانکار مربوطه از آنان شکایت دارند.»

نادیده گرفتن مطالبات کارگران شهرداری کوت عبدالله

آرش در، شهردار کوت عبدالله دستمزد عقب‌افتاده کارگران را نادیده می‌گیرد و آن را جزیی می‌داند. وی در این باره می‌گوید: «هنوز اشل حقوق جدید اعلام نشده است. ضمن این که کارگران حقوق‌شان را بصورت علی‌الحساب گرفته‌اند. مبلغ مابه‌التفاوت نیز بسیار جزیی است که باید پرداخت شود.»

وی همچنین برای پرداخت نکردن مطالبات کارگران در روزهایی که اعتراض داشتند، بهانه‌تراشی می‌کند و طلبکار کارگران می‌شود. شهردار می‌گوید: «این کارگران ماه قبل ۱۵ روز سر کار بودند. آیا برای روزهای تعطیل و اعتصاب هم باید حقوق کامل بدهیم؟ اگر درست محاسبه کنید، کارگران برای ماه قبل به ما بدهکار می‌شوند.»

شهردار کوت عبدالله از اعتصاب و حق‌خواهی کارگران به خشم آمده است. وی می‌گوید: «راه احقاق حق و دریافت مطالبات اعتصاب نیست. راهش شکایت به اداره کار است. این کارگران (منطور نمایندگان کارگری) اگر شکایت دارند بروند اداره کار. بروند دادگاه‌ها، چرا با سایر کارگران درگیر می‌شوند و ماجرا درست می کنند؟»

کـارگران در پاسخ به ادعاهای شهردار منکر درگیری‌های شخصی می‌شوند. آنان می‌گویند: «نمایندگان ما با شکایت خود مقامات بازداشت شده‌اند. مساله این است که می‌خواهند فرافکنی کنند. می‌خواهند مطالبات ما را به حاشیه بکشانند. آیا عادلانه است که در این بحران کرونا و گرمای هوا زباله‌های مردم را جمع کنیم، اما چندین ماه منتظر دریافت مطالبات مزدی خود باشیم؟»

Share: