وضعیت “واقعا نگران کننده است”. در پایان نشست امسال کنگره خلق، لی کچیانگ، نخست وزیر چین درباره عواقب جنگ اوکراین برای اقتصاد جهانی هشدار داد.

 با این وجود، پکن به هدف اعلام شده رشد خود پایبند است. لی روز جمعه گفت: «اقتصاد چین قادر خواهد بود بر مشکلات غلبه کند و به اهداف و وظایف مهم اقتصادی، اجتماعی و اجتماعی دست یابد.» برای سال ۲۰۲۲، انتظار می‌رود اقتصاد ۵.۵ درصد رشد کند – در حالی که این پایین‌ترین هدف در سه دهه اخیر است، اما این رقم بسیار بالاتر از انتظارات صندوق بین‌المللی پول (IMF) است که رشد ۴.۸ درصدی را در سال جاری در چین پیش‌بینی کرده است.

در سال ۲۰۲۱، اقتصاد جمهوری خلق چین نسبت به سال قبل ۸.۱ درصد رشد داشته است. لی گفت که این کشور به اهداف و وظایف مهمی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی دست یافته است و پایه محکمی برای امسال ایجاد کرده است. اما دستیابی به رشد ۵.۵ درصدی آسان نیست. لی گفت، آنچه مورد نیاز است یک «سیاست مالی حمایتی مناسب است.»

پکن مالیات‌ها را برای کسب‌وکارهای کوچکی که از نظر مالی دچار مشکل هستند، کاهش خواهد داد. کاهش مالیات در سال ۲۰۲۲ حدود ۲.۵ تریلیون یوان خواهد بود. 

برای امسال، جمهوری خلق هدف خود را ایجاد بیش از یازده میلیون شغل جدید در شهرها قرار داده است. این باید برای کارگران مهاجر و برای بسیاری از فارغ التحصیلان جدید دانشگاهی شغل ایجاد کند، که تعداد آنها در سال ۲۰۲۲ به بالاترین رقم تاریخی بیش از ده میلیون نفر خواهد رسید.

نخست وزیر چین گفت که اقداماتی مانند برنامه های آموزشی برای بهبود اشتغال تشدید می شوند. او همچنین تاکید کرد که سیاست های سختگیرانه تر برای حمایت از حقوق و منافع کارگران و تقویت امنیت برای کسانی که در مشاغل انعطاف پذیر هستند مورد نیاز است.

افزایش ۷.۱ درصد بودجه ی نظامی

کنگره خلق چین روز جمعه افزایش ۷.۱ درصدی بودجه نظامی را در بحبوحه تنش های ایجاد شده توسط ایالات متحده با تایوان و کشورهای همسایه در آسیا را تصویب کرد. انتظار می رود کل هزینه ها تنها ۳.۹ درصد رشد کند. وو کیان، سخنگوی ارتش، در مورد بودجه نظامی گفت که دولت برای تصمیم گیری در مورد سطح مناسب هزینه های دفاعی، نیازهای دفاع ملی و توسعه اقتصادی را در نظر می گیرد. و در ادامه: «تاریخ ثابت کرده و خواهد کرد که نیروهای مسلح چین همیشه نیرویی تزلزل ناپذیر در حفظ منافع ملی و حفظ صلح جهانی خواهند بود.» وی افزود: بودجه دفاعی چین در مقایسه با ایالات متحده نسبتاً پایین است.

نخست وزیر چین تحریم های گسترده غرب علیه روسیه را رد کرد. وی گفت: «تحریم های مورد بحث به بهبود اقتصاد جهان آسیب می زند. هیچ کس علاقه ای به آن ندارد.» در عوض، اکنون باید هر کاری انجام شود تا اطمینان حاصل شود که آتش بس بین روسیه و اوکراین منعقد می شود. رئیس دولت چین از یک سو تأکید کرد که «حاکمیت و تمامیت ارضی باید رعایت شود». اما با توجه به خواسته های مسکو، “منافع امنیتی مشروع” همه کشورها در نظر گرفته شود. لی گفت: «وظیفه فوری در حال حاضر جلوگیری از تشدید تنش یا حتی خارج شدن از کنترل است.» روسیه و اوکراین باید در مذاکرات خود مورد حمایت قرار گیرند.

منبع: یونگه ولت