24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

کودتا در گابن ضربه دیگری برای فرانسه است

کارشناس مسائل آفریقا گفت: کودتا در گابن “یک ضربه دیگر” برای فرانسه است.

اسپوتنیک، ارتش گابن صبح چهارشنبه از لغو نتایج انتخابات و انحلال نهادهای دولتی خبر داد.رئیس گارد جمهوری خواه، به روزنامه موند گفت که علی بونگو اوندیبا، رئیس جمهور گابن برکنار شده است، اما تمام حقوق مدنی را حفظ خواهد کرد. به گفته ارتش، علی بونگو اوندیمبا در بازداشت خانگی است.

الکساندر زدانیویچ، کارشناس مسائل آفریقا، مدرس ارشد دانشکده شرقی دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ، ، اظهار داشت که وقایع گابن اساساً دارای یک پایه و زمینه سیاسی است، نه اقتصادی.

این کارشناس تصریح کرد: از نظر اقتصادی اگر به شاخص های اصلی از جمله سطح درآمد مردم نگاه کنید همه چیز در گابن کم و بیش موفق است اما درصد قابل توجهی از فقر نیز در آنجا وجود دارد.

او بیان داشت که گابن تحت تأثیر یک روند عمومی قرار گرفت که در غرب آفریقا ظهور کرده است، اینکه در چندین کشور مقامات سابق از قدرت کنار گذاشته شده اند.

وی افزود: “در منطقه برای یک ماه – و حتی برای یک سال – همه چیز کاملاً ناپایدار است. این فقط در مورد نیجر نیست، ما شاهد وضعیت در حال توسعه هستیم – در مالی، در بورکینافاسو. بنابراین به گابن رسید، و از آنها الگو گرفته است. “

به گفته وی، رویدادهای گابن می تواند آزمونی برای فرانسه باشد که روابط نزدیک خود را با دولت رئیس جمهور مخلوع حفظ کرده است.