کووید ۱۹ در ایران؛ آمار جانباختگان به ۱۰۳ نفر افزایش یافت

بنا بر آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، شمار جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، طی شبانه روز گذشته، به ۱۰۳ نفر افزایش یافت. یک مقام دانشگاه تهران اعلام کرد: تاکنون ۲۰ درصد دانشجویان دانشگاه تهران به کووید ۱۹ مبتلا شده و ۵ نفر جان خود را از دست دادند. کیانوش جهانپور،‌ سخنگوی وزارت بهداشت ایران، اظهارات سعید نمکی، مبنی بر شناسایی ویروس جهش‌یافته انگلیسی در ایران را تکذیب کرد.

وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه ۱۸ دی، اعلام کرد: بر اساس آمار رسمی، ۱۰۳ نفر، طی ۲۴ ساعت گذشته، جان خود را بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند.

طی روزهای اخیر، بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تعداد جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ سیر نزولی یافته بود. بر اساس آمار رسمی اعلام شده در روز چهارشنبه ۱۷ دی، ۸۲ نفر، طی یک شبانه روز، جان خود را از دست داده بودند.

شمار جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در ایران در مجموع به ۵۵ هزار و ۹۳۳ نفر افزایش یافت. همچنین، شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران، از آغاز شیوع ویروس کرونا در این کشور، بر اساس آمار رسمی، به یک میلیون و ۲۶۸ هزار و ۲۶۳ نفر رسید.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز پنج‌شنبه ۱۸ دی، اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶ هزار و ۳۶۰ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در ایران مورد شناسایی قرار گرفته و ۷۵۲ نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند. 

به گفته این مقام وزارت بهداشت ایران، در حال حاضر، شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

مقامات دولت ایران نسبت به احتمال افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ و جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در بهمن ماه هشدار دادند. مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در ایران هم روز پنج‌شنبه ۱۸ دی، از احتمال افزایش شیوع کووید ۱۹ در اسفند ماه خبر داد. 

درگذشت ۵ دانشجوی دانشگاه تهران بر اثر ابتلا به کووید ۱۹

معاون دانشجویی دانشگاه تهران، روز پنج‌شنبه ۱۸ دی،  از ابتلاء ۲۰ درصد دانشجویان این دانشگاه به ویروس کرونا خبر داد و گفت: ۲۰ درصد دانشجویان و ۵۶ درصد خانواده‌های آن‌ها به ویروس کرونا مبتلا شدند.

به گفته سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، ۸ درصد دانشجویان در حال حاضر بستری بوده و ۵ نفر نیز جان خود را از دست دادند. 

کیانوش جهانپور : «در کردستان، فرد مشکوک به کرونا، به نوع جهش یافته مبتلا نشده است»

در گزارش‌های منابع بهداشتی ایران، اخباری مبنی بر شناسایی دومین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته در ایران منتشر شده است.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، روز پنج‌شنبه ۱۸ دی، درباره گزارش‌های مربوط به شناسایی ویروس جهش یافته انگلیسی در کردستان گفت: «بیماری که در غرب کشور به کرونا مبتلا شده و به تازگی از سفر انگلیس برگشته است، مبتلا به واریانت کرونای انگلیسی نیست و آزمایشات وی تایید نشد».

این مقام وزارت بهداشت ایران یادآور شد: «از مورد مشکوک در کردستان و موارد تماس نزدیک با وی بارها تست به عمل آمده است و تاکنون حدود ۲۴۰ نفری که با مورد مشکوک اولیه – که یکی از همکاران پزشک بازگشته از انگلیس بود- در تماس بوده اند، مورد آزمایش قرار گرفتند و در هیچ یک از آن‌ها ردپایی از کرونای جهش یافته انگلیسی مشاهده نشده است».

به گفته کیانوش جهانپور، «تاکنون یک مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در یکی از بیمارستان‌های خصوصی تهران شناسایی شده و بررسی موارد مشکوک از طریق توالی یابی ژنتیکی در آزمایشگاه‌های ریفرال ادامه دارد و هنوز مورد جدیدی گزارش نشده است».

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران، درباره احتمال شناسایی دومین مورد ابتلا به کرونای جهش یافته، گفته است: «همسر فردی که به کرونای جهش یافته مبتلا شده بود نیز کرونا مثبت است، اما اینکه آیا کرونای او هم جهش یافته است یا خیر، بعد از آمدن جواب آزمایش ژنی مشخص می شود».

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز ۱۶ دی ماه، گفته بود یک مورد ابتلاء به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در ایران مورد شناسایی قرار گرفته است.

rfi

Share: