کووید ۱۹ در جهان

سرعت افزایش مبتلایان و میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در اروپا، کشورهای بیشتری در این قاره را در مسیر تصمیم‌گیری برای برقراری قرنطینه مجدد قرار داده است. کشورهای بریتانیا و اتریش، از روز شنبه ۳۱ اکتبر، به مدت یک ماه، مقررات سختگیرانه‌تر برای مقابله با گسترش ویروس کرونا را به اجرا گذاشتند. بخش‌هایی از کشور پرتغال هم در قرنطینه قرار گرفت. در یونان نیز محدویت‌های رفت و آمد شبانه برقرار می‌شود. در بلژیک با وجود برقراری قرنطینه، کتاب‌فروشی‌ها باز می‌مانند. ایالات متحده آمریکا نیز با شناسایی نزدیک به ۱۰۰ هزار مورد جدبد ابتلا به ویروس کرونا، بالاترین آمار مبتلایان در این کشور را از زمان شیوع این ویروس به ثبت رساند.

ثبت بالاترین آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در ایالات متحده آمریکا

آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در ایالات متحده آمریکا، در مجموع از مرز ۹ میلیون و ۱۹۹ هزار نفر گذشت. بیش از ۲۳۰ هزار نفر از شهروندان آمریکا تاکنون جان خود را بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند.

ثبت این آمار بی‌سابقه، در روزهای منتهی به پایان کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در ایالات متحده آمریکا، در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، در جریان مبارزات انتخاباتی خود، ضمن محدود کردن سفرهای انتخاباتی ، به شدت عملکرد رقیب جمهوری‌خواه خود در مقابله با ویروس کرونا را مورد انتقاد قرار داده است. دونالد ترامپ، با وجود تمامی انتقادها، کارزار انتخاباتی خود را به صورت گسترده و در حضور هواداران خود ادامه می‌دهد.

روند افزایشی مبتلایان به کووید ۱۹ در ایالات متحده آمریکا، طی یک ماه اخیر، سرعت بیشتری یافته است. ایالت‌های تگزاس، کالیفرنیا و فلوریدا، در صدر جدول یشترین مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارند. 

اروپا، افزایش سریع مبتلایان، برقراری مجدد قرنطینه

سرعت شیوع کووید ۱۹ در بسیاری از کشورهای اروپایی، بار دیگر مقامات این کشورها را به لزوم اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه‌تر و برقراری مجدد قرنطینه سراسری یا محلی وادار نموده است.

در فرانسه، از روز جمعه ۳۰ اکتبر، قرنطینه سراسری در سطح کشور برقرار شده است. اما برخی از شهرداران، در تلاش هستند تا با رایزنی با مقامات دولتی، زمینه برای فعالیت اصناف آسیب‌پذیر را فراهم نمایند.

همزمان وزیر آموزش ملی فرانسه، تلاش می‌کند تا از تعطیلی مدارس دردوران قرنطینه سراسری، جلوگیری کند.

وزیر بهداشت فرانسه نیز، روز یک‌شنبه، در نخستین روز ماه نوامبر، در حالیکه حدود ۵۰ روز به جشن‌های پایان سال میلادی باقی مانده است، خطاب به شهروندان این کشور گفت: امسال جشن‌های متفاوتی را تجربه خواهیم کرد که همانند سال‌های گذشته و بر اساس رسوم برگزار نخواهند شد. 

بریتانیا و بازگشت دوباره قرنطینه

همزمان با فصل سرما، موج دوم ویروس کرونا، بریتانیا را با شرایط برقراری دوباره قرنطینه مواجه ساخته است. به گفته مشاور علمی بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، بیمارستان‌ها بار دیگر همانند ماه آوریل با شمار بسیار زیاد مبتلایان به کووید ۱۹ روبرو شده‌ است. به گفته این منبع، شمار بسیار زیاد مبتلایان می‌تواند میزان مرگ و میر را به دو برابر موج اول بیماری، در فصل‌های بهار و تابستان، افزایش دهد. 

این بررسی علمی، بار دیگر نخست‌وزیر بریتانیا را وادار نمود تا با برقراری قرنطینه مجدد در کشور موافقت نماید. بوریس جانسون، خواستار برقراری قرنطینه‌ محلی، بر اساس شمار مبتلایان به کووید ۱۹ بود. اما هشدارهای علمی و مرگ بیش از ۴۶ هزار نفر از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در این کشور، نخست‌وزیر بریتانیا را وادار به عقت‌نشینی نمود.

از مجموع بیش از ۵۵ میلیون نفر از شهروندان فعال در بریتانیا خواسته شده است تا به دورکاری ادامه دهند و تنها برای کارهای ضروری، همچون هواخوری، ورزش یا مراجعه به پزشک و خریدهای ضروری از منزل خارج شوند. بار دیگر اصناف غیرضروری، رستوران‌ها و بارها مجبور به بستن درهای خود شدند. اما مدارس در بریتانیا به فعالیت خود ادامه می‌دهند. 

ایتالیا، افزایش مبتلایان به کووید ۱۹ و افزایش مخالفت‌ها نسبت به تمهیدات سختگیرانه

با وجود افزایش سریع تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایتالیا و ثبت ۳۲ هزار مورد جدید در طی ۲۴ ساعت، مخالفت‌ها با برقراری قرنطینه دوباره در کشور افزایش یافته است. هر روز بر تعداد مخالفان در شهرهای مختلف ایتالیا افزوده می‌شود.

در شهر فلورانس، تظاهرات شامگاه جمعه ۳۰ اکتبر، به خشونت کشیده شد. روز شنبه ۳۱ اکتبر، نیز در شهر میلان، مخالفان در گروه‌های چند صد نفره، اما بدون خشونت و در آرامش، مخالفت خود با برقراری مقررات سختگیرانه‌تر را اعلام کردند. 

بلژیک، کتابفروشی را بعنوان صنف ضروری محسوب کرد

با وجود برقراری قرنطینه بسیار سنگین در بلژیک، که بیش از ۱۱ میلیون جمعیت این کشور را به مدت ۶ هفته وادار به رعایتِ تمهیدات بسیار سخت  کرده است، دولت این کشور اعلام کرد: کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند در این مدت به فعالیت خود ادامه دهند.

قرار است اعمال قرنطینه ۶ هفته‌ای از روز دوشنبه ۲ نوامبر در سراسر بلژیک به اجرا درآید. بر اساس اعلام دولت بلژیک، تمامی اصناف غیرضروری، اجازه فعالیت نخواهند داشت. شمار مهمانان در منزل هر خانواده ساکن در بلژیک به یک نفر محدود شده است. تمامی موسسات و ادارات هم باید دورکاری کارمندان را تا بالاترین حد ممکن افزایش دهند. اما کتاب‌فروشی‌ها بر اساس تصمیم تازه دولت بلژیک، از فهرست اصناف غیرضروری خارج شدند. 

پرتغال و یونان در آستانه قرنطینه محلی

در پرتغال حدود دو سوم کشور، با جمعیتی معادل حدود ۷ میلیون نفر، در شرایط قرنطینه قرار گرفتند. اما تمهیدات اعلام شده در دور جدید قرنطینه نسبت به بهار اندکی ساده‌تر عنوان شده است. 

مقامات یونان نیز از روز سه‌شنبه سوم نوامبر، مقررات منع رفت و آمد شبانه در آتن، پایتخت یونان و تعداد دیگری از شهرها را به اجرا خواهند گذارد. همچنین در همین مناطق، بارها، رستوران‌ها و سالن‌های ورزشی تعطیل خواهند بود. اما مدارس و اصناف مختلف به فعالیت خود می‌توانند ادامه دهند.

هند و کاهش میزان مرگ و میر

هند، پس از ایالات متحده آمریکا، بیشترین شمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در سطح جهان را به خود اختصاص داده است. اما آمار مرگ و میر در این کشور طی دو ماه اخیر سیر نزولی یافته است.

بیش از ۸ میلیون نفر در هند به کووید ۱۹ مبتلا شدند. بیش از ۱۲۱ هزار نفر تاکنون جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند. 

rfi

Share: