خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از دیپلمات‌های غربی به جزئیاتی از متن پیش‌نویس توافق هسته‌ای ایران اشاره کرده که حاکی از گام‌های تدریجی دو طرف است؛ بر این اساس گام اول شامل معافیت‌های تحریمی نفت نیست.

این متن هنوز مورد توافق نهایی همه طرف‌های مذاکره قرار نگرفته است.

در حالی که نمایندگان ایران، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، اتحادیه اروپا به همراه آمریکا هنوز در وین در حال بحث درباره جزئیات این توافق هستند، بعضی از کشورها می‌گویند درباره قسمت عمده‌ای از این پیش‌نویس توافق به دست آمده اما بعضی مسائل مورد اختلاف هنوز باقیست.

کسرا ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین می‌گوید پس از سکوتی طولانی طی ساعت‌های اخیر، رفت و آمدها در هتل محل مذاکرات شدت گرفته و انرژی تازه‌ای پیدا کرده است.

سه دیپلمات مطلع از مذاکرات به رویترز گفته‌اند متن پیش‌نویس این توافق ۲۰ صفحه‌ای به گام‌های تدریجی اشاره دارد که با تائید طرف‌های این توافق، گام اول آن شامل تعلیق غنی سازی بالای ۵ درصد توسط ایران است.

در متن این پیش‌نویس همچنین به موضوعاتی نظیر آزادسازی ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی، آزادی زندانیان غربی در ایران اشاره شده است.

رابرات مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکا مورد اخیر را یکی از الزامات این توافق خوانده بود.

گفته شده پس از اجرای گام‌های مقدماتی، مرحله اصلی برداشتن تحریم‌ها آغاز خواهد شد.

درباره مدت زمان اجرای این اقدامات هنوز توافقی بدست نیامده است و در متن پیش‌نویس جای آن خالی گذاشته شده است؛ نمایندگان بعضی مقام‌ها این مدت را بین یک تا سه ماه تخمین زده‌اند.

به گفته دیپلمات‌های غربی حداکثر خلوص مجاز غنی سازی اورانیوم توسط ایران ۳/۶۷ درصد خواهد بود.

توافق جدید شامل الزام آمریکا برای صدور معافیت‌های تحریمی برای فروش نفت ایران است که چند ماه یک بار تمدید می‌شود و موضوع برداشتن آنی تحریمهای نفتی مطرح نیست.

دیپلمات‌های دخیل در این مذاکرات که از ۱۰ ماه پیش آغاز شده گفته‌اند هنوز دستیابی به این توافق روشن نیست و “تا زمانی که راجع به همه مسائل توافق نشود، هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد.”

خبرگزاری جمهوری اسلامی: “بازی فکت‌شیت‌ها” است

تهران – ایرنا – این اولین بار نیست که رویترز به نقل از منابعی نامشخص اقدام به انتشار اخباری پیرامون مذاکرات کرده اما به نظر می‌رسد در این برهه خاص و حساس از مذاکرات وین، این آخرین فکت‌شیت غیر معتبر از محتوای توافقات نباشد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز پنجشنبه‌شب در گزارشی مدعی شد به بخشی از توافق بین ایران و ۱+۴ در وین دست یافته و این در حالی بود که به گفته علی باقری؛ مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین، این مذاکرات به روزهای تصمیم‌گیری طرف‌ها مذاکراتی رسیده است.

البته این اولین بار نیست که رویترز به نقل از منابعی غیر مشخص اقدام به انتشار اخباری پیرامون مذاکرات کرده است اما به نظر می‌رسد در این برهه خاص و حساس از مذاکرات وین، این آخرین فکت شیت غیر معتبر از محتوای توافقات نیز نباشد.

منابع رسانه‌ای نزدیک به مذاکرات معتقدند، “بازی فکت شیت‌ها” در موعد تصمیم‌گیری سیاسی طرف‌های مذاکره کننده، با انتشار خبر غیرقابل استناد رویترز آغاز شده و برای تاثیرگذاری بر تصمیم تیم‌های مختلف، در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

انتشار اطلاعات نادرست در پوشش گزارش‌دهی رسانه‌ای کاری خطرناک است

سخنگوی وزارت خارجه حکومت اسلامی نیز پس از انتشار گزارشهای به گفته او تحریف شده از نشست وین نوشت: انتشار اطلاعات نادرست در پوشش گزارش‌دهی رسانه‌ای کاری خطرناک است.

سعید خطیب زاده در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : توافق نهایی برای صدور مجوز بازگشت آمریکا به برجام با گزارش بی‌منبع تحریف‌شده‌ای که شایعه‌سازی کرده است، بسیار متفاوت خواهد بود.

وی پیش بینی کرد: با نزدیک شدن به روزهای پایانی، باید منتظر تحریف‌های بیشتری بود.