گرانی اقلام خوراکی؛ افزایش چند برابری قیمت اقلام خوراکی در آغاز ماه رمضان سفره ایرانی‌ها را از ساده‌ترین مواد غذایی خالی کرده است

در سال جدید تورم و گرانی اقلام خوراکی امان مردم را بریده است. بر اساس برآوردی از قیمت‌های کنونی بازار، برای یک افطار ساده، یک خانواده ۴ نفره باید نزدیک به ۳.۷ میلیون تومان هزینه کند. در سال گذشته احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی از ۱۰ برابر شدن قیمت مواد غذایی در سال ۱۴۰۱، نسبت به ۵ سال گذشته خبر داده بود. در آغاز سال جدید با شروع ماه رمضان این پیش بینی به واقعیت نزدیک می‌شود.

کلیپی از یک مغازه دار انتشار یافته است که در رابطه با گران اقلام خوراکی می‌گوید: «روغن خوراکی ۲.۵ لیتری ساعی، ۳۵ هزار و ۴۵۰ تومان را به قیمت ۹۵ هزار تومان خریداری کرده‌ام.»

تورم و گرانی اقلام خوراکی به ماه رمضان رسید

اگرچه وزارت جهاد کشاورزی بارها با وعده‌های توخالی از کنترل و تنظیم بازار در رمضان خبر داد. اما مقایسه قیمت اقلام خوراکی پرمصرف در این ماه از تخلیه تورم در سفره افطار رمضان ۱۴۰۱ حکایت دارد.

اگر وعده مصرفی یک خانواده ۴ نفره را در شرایط حداقلی یک کیلوگرم آش، ۲۵۰ گرم زولبیا و بامیه، ۱۰۰ گرم کره، نان، ۳۵۰ گرم پنیر، ۱۰۰ گرم خرما و نیم کیلوگرم سبزی محاسبه کنیم، هزینه سفره افطار خانوار ایرانی در هر وعده حداقل ۱۲۴ هزار تومان برآورد می‌شود.

این بدان معنا است که هزینه سفره افطار ایرانی‌ها در مجموع ماه رمضان ۱۴۰۱ بیش از ۳.۷ میلیون تومان آب می‌خورد.

یعنی فقط با در نظر گرفتن ۴۵ میلیون کارگر ایران و حداقل‌ حقوق‌های ۴ میلیون تومانی این کارگران و خانواده‌هایشان در خوشبینانه‌ترین حالت توانایی تامین یک افطار ساده در روز را دارند.

گرانی اقلام خوراکی و ۱۰ برابر شدن قیمت‌ها در سال جدید

احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرده بود که با فرض ثابت ماندن قیمت دلار نیمایی در سطح ۲۴ هزار تومان و افزایش قیمت مواد غذایی در جهان: «قیمت مواد غذایی (به ریال) در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۹۶، در حدود ۱۰ برابر افزایش پیدا کند.»

وی همچنین گفته بود: «به عنوان مثال قیمت روغن‌های خوراکی و ذرت ۱۲ برابر، پنبه و دانه سویا ۱۰ برابر، غلات ۱۰ برابر و شکر بیش از ۷ برابر بالا خواهد رفت.»

گرانی گوشت قرمز ؛ هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۹۷ هزار تومان

قیمت انواع گوشت قرمز در روزهای اخیر افزایش عجیب و غریبی را تجربه کرده است.

بر اساس مشاهدات میدانی بازار هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در فروشگاه شرکت پشتیبانی امور دام که مسئولیت تنظیم بازار را بر عهده دارد، ۱۹۷ هزار تومان فروخته می‌شود.

جدول قیمت‌های عجیب و غریب برنج نیم‌دانه در بازار

گرانی اقلام خوراکی؛ ۳.۷ میلیون تومان هزینه افطار ساده خانوار ۴ نفره + فیلم

در پی افزایش قیمت برنج در بازار، قیمت برنج نیم‌دانه که مردم از آن برای پخت برخی از انواع غذاها و دسرها استفاده می‌کنند، نیز افزایش قیمت زیادی داشته است.

افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت برنج طی پنج سال

طی سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ میانگین قیمت برنج در ایران رشد ۴۹۲ درصدی داشته، در حالی که حقوق کارگران تنها ۱۸۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، از فروردین سال ۹۶ تا اسفند ۱۴۰۰ میانگین قیمت برنج با رشد ۴۹۲ درصدی از ۱۲ هزار و ۵۸۴ تومان به ۷۴ هزار و ۵۰۱ تومان رسیده است.

همچنین در همین مدت قیمت برنج درجه یک خارجی نیز از حدود ۵ هزار و ۳۸۱ تومان با رشد ۴۸۶ درصدی، به ۳۱ هزار و ۵۳۴ تومان رسیده است.