گران شدن تخم مرغ نتیجه سیاست‌های شکست خورده اقتصادی دولت رئیسی است

۶ ماه پس از شروع جراحی اقتصادی دولت رئیسی، قیمت یک شانه تخم‌مرغ به بیش از ۸۵ هزار تومان رسیده است. گران شدن تخم مرغ درحالی است که رئیسی و سایر مقامات دولت وعده داده بودند، مانع افزایش بی‌رویه قیمت کالاهای اساسی شوند. افزایش قیمت کالاهای اساسی، باعث هر چه کمتر شدن قدرت خرید مردم خواهد شد. اما به دلیل حذف ارز ترجیحی و افزایش هزینه‌ها، بهای کمتر از این هم برای تولیدکنندگان به صرفه نیست.

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار از گران شدن تخم مرغ از ابتدای پاییز خبر داد و گفت:

«قطعا برای تخم‌مرغ افزایش قیمت را خواهیم داشت و بنابر وعده دولت ۳۱ شهریورماه قیمت‌ها تعدیل می‌شود. هم چنین با سرد شدن هوا و بازگشایی مدارس، مطابق روال سال‌های گذشته، افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.»

ضرر تولیدکنندگان به دلیل گران شدن نهاده‌

وی بدون اشاره به علت عدم سوددهی تولیدکنندگان که گران شدن نجومی نهاده‌های دامی است، ادامه می‌دهد:

«وضعیت بازار تخم مرغ نرمال و قیمت‌ها پایین است. اما مرغداران ما در حال ضرر بوده و مدت‌هاست که حداقل ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان به ازای هر یک کیلوگرم، از جیب خود هزینه می‌کنند که این رقم کمی نیست، آقایان نیز همواره می‌گویند تا آخر شهریورماه تحمل کنید تا در قیمت‌ها اصلاحاتی صورت گیرد.»

از ابتدای سال تاکنون قیمت نهاده‌های دامی بیش از ۶ برابر شده است. این افزایش قیمت روی گران شدن تخم مرغ تاثیر جدی دارد. قیمت نهاده ۷۰ درصد قیمت تمام شده هرکیلو تخم مرغ را تشکیل می‌دهد.

به صرفه نبودن تولید به دلیل بالا بودن هزینه‌ها

در حال حاضر بسیاری از مرغداران به دلیل به صرفه نبودن این صنعت در حال تعطیلی خط تولید خود هستند. این موضوع به معنی بیکاری کارگران و گران شدن هر چه بیشتر تخم مرغ خواهد بود.

گران شدن تخم مرغ نشان می‌دهد، دولت رئیسی در شعارها و وعده‌های خود برای مهار تورم و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شکست خورده است. حذف ارز ترجیحی باعث کوچک شدن شدید سبد خرید مردم شده است. کم شدن قدرت خرید مصرف کنندگان باعث پایین آمدن مصرف و در ادامه، ورشکستگی تولیدکنندگان را در پی خواهد داشت. به این صورت اقتصاد کشور به سوی یک قهقهرا با سرعت تمام در حال حرکت است. اعتراضات مردم به وضعیت موجود نشان می‌دهد، مردم بخوبی علت اصلی فقیر‌تر شدنشان را که سران حکومت است را بخوبی تشخیص داده‌اند. بهمین دلیل هم در اعتراضات خود شعار می‌دهند: «شش کلاسه دروغگو حاصل وعده‌هات کو.»