گرمایش زمین سلامت ده ها میلیون انسان را تا سال ٢۰۵۰ تهدید می کند

گزارش سازمان ملل دربارۀ پیامدهای گرمایش زمین، چشم انداز نگران کننده ای را برای دهه های آینده پیش بینی می کند و هشدار می دهد که میلیون ها  نفر تا سال ٢۰۵۰ در معرض تهدید بیماری های ناشی از تغییرات آب و هوایی و گرسنگی قرار خواهند گرفت.

بر اساس پیش‌نویس گزارش سازمان ملل پیرامون پیامدهای وخیم گرمایش زمین بر سلامت انسان ها، ده ها میلیون نفر طی دهه های آتی در معرض تهدید خشکسالی، سوء تغذیه و بیماری های مرتبط با تغییرات اقلیم، قرار خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیش نویس این گزارش ۴۰۰۰ صفحه ای که توسط محققان هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی (IPCC) زیر نظر سازمان ملل متحد تهیه شده است، قرار است در سال ۲۰۲۲ منتشر شود.

این گزارش که جامع ترین ارزیابی دربارۀ تأثیر تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین بر روی گونه ها را ارائه می دهد، چشم انداز نگران کننده ای را برای دهه های آینده پیش بینی می کند.

 گزارش سازمان ملل هشدار می دهد که به رغم ترویج سیاست های مفیدی چون رژیم های غذایی گیاهی، بسیاری از پیامدهای گرمایش کره‌زمین بر سلامت انسان ها در کوتاه مدت اجتناب ناپذیر است.

این گزارش همچنین پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۸۰ میلیون نفر دیگر به دلیل کاهش ارزش غذایی مواد غذایی اساسی و افزایش تورم، در معرض خطر گرسنگی قرار خواهند گرفت.

گزارش سازمان ملل در ادامه هشدار می دهد که بسته به میزان گرمایش زمین ناشی از انتشار کربن و گازهای گلخانه ای، کودکی که امروز متولد شود، تا پیش از سی سالگی با تهدیدهای متعدد بهداشتی ناشی از تغییرات آب و هوایی روبرو خواهد شد.

بر اساس این گزارش، تولید جهانی ذرت به دلیل تغییرات اقلیمی از سال ۱۹۸١ تا کنون، ۴ درصد کاهش یافته است؛ همچنین بحران گرمایش زمین در غرب آفریقا باعث شده است که تولید ارزن و سورگوم (ذرت خوشه ای)، به ترتیب با ۲۰ و ۱۵ درصد کاهش روبرو شود.

این گزارش با اشاره به اختلالات ایجاد شده در چرخۀ آب به ویژه در صحرای آفریقا، هشدار می دهد که کمبود آب می‌تواند ۴۰ درصد مناطق تولید کنندۀ برنج در هند را به خطر بیندازد.

همچنین بر اساس این گزارش، تغییرات اقلیمی به طور فزاینده ای بر روی تولید اثر داشته و تلفات تولید مواد غذایی طی ۵۰ سال گذشته به‌طور پیوسته افزایش یافته است.

“ماریا نیرا” مدیر دپارتمان محیط زیست، تغییرات آب و هوایی و سلامت سازمان جهانی بهداشت، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تأکید کرد: «سلامت انسان بر پایۀ سه رکن استوار است: غذا، دسترسی به آب و سرپناه؛ اما این سه رکن اساسی بسیار آسیب‌پذیر و در معرض فروپاشی هستند.»

بنا به گزارش سازمان ملل، در حالیکه گرمایش زمین دسترسی به محصولات اصلی غذایی را تحت تأثیر قرار داده است، ارزش غذایی محصولات نیز رو به کاهش است. به عنوان مثال انتظار می رود میزان مصرف پروتئین از برنج، گندم، جو و سیب زمینی بین ۶ تا ۱۴ درصد کاهش یابد که ۱۵۰ میلیون نفر دیگر را در معرض خطر کمبود پروتئین قرار خواهد داد.

همچنین ریز مغذی های اساسی که پیش از این نیز در رژیم غذایی کشورهای فقیرتر وجود نداشت، در اثر گرمایش زمین با کاهش روبرو شده است.

از سوی دیگر، از آنجا که تغییرات اقلیمی باعث افزایش تقاضا برای محصولات سوخت زیستی (سوخت سبز) می شود، این گزارش پیش بینی کرده است که این عوامل منجر به افزایش ۳۰ درصدی قیمت‌ها تا سال ۲۰۵۰ می شود و بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دیگر از خانوارهای کم درآمد را در آستانه گرسنگی و سوء تغذیه مزمن قرار خواهد داد.

همچنین پیش بینی می شود که در سراسر آسیا و آفریقا، بیش از ۱۰ میلیون کودک دیگر نسبت به آمار کنونی، تا سال ۲۰۵۰ دچار سوء تغذیه یا راشیتیسم شوند و به رغم توسعۀ اقتصادی و اجتماعی، نسل جدید با مشکلات سلامتی مادام العمر مواجه شوند.

بر اساس پیش نویس گزارش سازمان ملل، پیامدهای تغییرات اقلیمی بر سلامت انسان، توزیع جغرافیایی نامتقارنی دارد و ۸٠ درصد از جمعیتی که در معرض خطر گرسنگی ناشی از گرمایش زمین قرار دارند، در قاره آفریقا و همچنین جنوب آسیا زندگی می کنند.

در ادامۀ این گزارش آمده است که گرمایش زمین دسترسی میلیونها نفر به آب سالم را در معرض خطر قرار خواهد داد؛ چنانکه بیش از نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر از نظر دسترسی به آب در شرایط ناامنی به سر می برند که تغییرات اقلیمی این وضعیت را بحرانی تر خواهد کرد.

محققان در این گزارش تأکید کرده اند که تأمین بیش از سه چهارم منابع آب زیرزمینی که منبع اصلی آب آشامیدنی برای ۲.۵ میلیارد نفر محسوب می شود، می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی، مختل شود.

همچنین بر اساس این گزارش، ذوب شدن سریع یخچال‌های طبیعی در کوهستان، چرخۀ آب را به شدت تحت تأثیر قرار داده است که منبع اصلی تأمین آب برای دو میلیارد نفر محسوب می شود.

این گزارش هشدار می دهد که بر اساس پژوهش های صورت گرفته در زمینۀ تأمین آب، کشاورزی و افزایش سطح دریا، احتمالاً بین ۳۰ تا ۱۴۰ میلیون نفر در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین تا سال ۲۰۵۰ آواره خواهند شد.

گرمایش زمین همچنین باعث گسترش مناطق مناسب برای پشه ها و سایر ناقلین بیماری می‌شود به طوریکه تا سال ۲۰۵۰ نیمی از جمعیت زمین در معرض عوامل بیماری زایی مانند تب دنگی، تب زرد یا ویروس‌هایی مانند زیکا قرار خواهند گرفت.

این گزارش همچنین هشدار می دهد که خطر ناشی از مالاریا و بیماری لایم و نیز مرگ و میر ناشی از اسهال در کودکان تا اواسط قرن افزایش خواهد یافت.

همچنین بیماری‌های مربوط به کیفیت نامطلوب هوا، مانند بیماری های قلبی و ریوی به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

این گزارش با اشاره به فشار ناشی از همه گیری کرونا به سیستم های بهداشتی، تأکید می کند که پیامدهای ناشی از بحران تغییرات اقلیمی، آسیب پذیرترین افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد و سیستم های بهداشتی را برای مدت زمانی طولانی تحت فشار قرار می‌دهد.

Share: