گزارشی از آخرین وضعیت اسماعیل عبدی در زندان اوین از زبان وکیل

حسین تاج وکیل مدافع اسماعیل عبدی می گوید او در حال حاضر وضعیت جسمی مناسبی ندارد و درخواست ما این است که امکان استفاده از مرخصی برای او فراهم شود. این وکیل دادگستری، پیش از این از رد اعاده دادرسی موکلش در خصوص حکم ۱۰ سال حبس تعلیقی وی در دیوان عالی کشور خبر داده بود. این فعال صنفی معلمان در سال ۹۴ از بابت پرونده ای به تحمل ۶ سال حبس محکوم شد و هم اکنون در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان اوین است.

حسین تاج در خصوص آخرین وضعیت موکل خود اظهار کرد: “ایشان در زندان هستند و در حال حاضر وضعیت جسمی خوبی ندارند و امیدواریم که زودتر موضوع مرخصی رسیدگی شود؛ قول‌هایی هم اجرای احکام و دایره نظارت بر زندان داده‌اند که پیگیری خواهند کرد”.

وی با بیان اینکه درخواست ما این است که ایشان از مرخصی استفاده کنند، گفت: “دادستانی قائل بر این است که مرخصی امتیاز است و حق زندانی نیست از این حیث براساس آیین نامه و قانون اگر افراد مشمول استفاده از این ظرفیت قانونی هم بشوند، می‌توانند به بعضی از زندانی‌ها مرخصی ندهند”.

تاج عنوان کرد: “اگر مجموع شرایط وجود داشته باشد به عنوان مثال در جرائم زیر ده سال، یک سوم محکومیت گذشته باشد و گزارشی مبنی بر سو رفتار در زندان وجود نداشته باشد و ضابطان تأیید کنند،‌ اینها شرایطی است که مدنظر قرار می‌گیرد اما در مجموع اعطای مرخصی فرضی است که افراد صرفاً‌ برای خود لحاظ می‌کنند”.

وکیل مدافع اسماعیل عبدی افزود: “در حال حاضر حکمی ۱۰ ساله به ایشان ابلاغ شده و ما در تلاش هستیم که رای را نقض کنیم”.

پیشتر حسین تاج وکیل مدافع اسماعیل عبدی، از رد اعاده دادرسی موکلش در خصوص حکم ۱۰ سال حبس تعلیقی وی در دیوان عالی کشور خبر داده بود. این حکم اردیبهشت ماه سال جاری مجددا به وی ابلاغ شده بود.

اسماعیل عبدی، آموزگار ریاضی دبیرستان و کنشگر صنفی فرهنگیان در تیر ماه سال ۱۳۹۰ با استناد به ماده ۵۰۰ (تبلیغ علیه نظام) و ۵۰۵ (ارتباط با دول متخاصم)، به ده سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده بود.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان، محبوس در زندان اوین که در ششم تیرماه ۱۳۹۴ زمانی که برای پیگیری علت ممنوع الخروج بودنش به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعت ها بازجویی، بازداشت شد. و پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت در اسفندماه همان سال توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

آقای عبدی، در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۹۸، در پی شیوع ویروس کرونا در کشور از زندان اوین به مرخصی اعزام شده و روز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در حالیکه به دنبال صدور بخشنامه ی مرخصی از سوی قوه قضاییه، برای تمدید مرخصی خود به دادیاری زندان اوین مراجعه کرده بود، بازداشت به زندان فرستاده شد.

Share: