گزارشی از آخرین وضعیت هانی و هود یازرلو در زندان اوین؛ بیماری قلبی و نگرانی ها

با گذشت ده روز از بازداشت دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق، همچنان اطلاعی در خصوص وضعیت و دلیل بازداشت آنها در دست نیست. آقایان یازرلو در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. در خصوص وضعیت سلامتی دکتر هانی یازرلو  گفتنی است وی از بیماری قلبی رنج جدی می‌برد و در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود. تاکنون تلاش های خانواده یازرلو برای کسب اطلاع از سرنوشت و وضعیت این دو تن نتیجه ای در بر نداشته است.

روز ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸، علیرغم گذشت بیش از ده روز از از بازداشت دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، و پیگیری های مکرر خانواده یازرلو، تاکنون اطلاعی از وضعیت آن‌‌ها به دست نیامده است.

با گذشت ده روز از بازداشت هانی و هود، تا این لحظه اطلاعی از وضعیت و دلیل بازداشت آنها به دست نیامده است. امروز خانواده یازرلو برای بار دوم جهت پیگیری وضعیت آنان به دادسرای اوین مراجعه کردند اما متاسفانه نه تنها نتوانستند هانی و هود را ملاقات کنند، که حتی اجازه دیدار با بازپرس پرونده هم به آنان داده نشد”.

این منبع با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی دکتر یازرلو، ادامه داد: ” امروز هم تلاش برای کسب اطلاع در خصوص اتهامات و دلایل بازداشت آنان به جایی نرسید و  مسئولان هنوز هم پاسخ روشنی در این زمینه نداده و میگویند آن‌ها برای ادامه بررسی ها به طور موقت در بازداشت هستند، این در حالی است که دکتر یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص هایش برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جانش را به خطر انداخته بود”.

لازم به ذکر است دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. مدتی پس از بازداشت، این پدر و فرزند با منزل خود تماس های تلفنی کوتاه و جداگانه ای گرفتند، در این تماس دکتر یازرلو از حضور خود در بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد اما هود قادر به تشخیص محل نگهداری خود نشد.

در خصوص وضعیت سلامتی دکتر هانی یازرلو  گفتنی است وی از بیماری قلبی رنج می‌برد و آخرین عمل جراحی قلب باز خود را، حدود ۱۵ سال پیش انجام داده است. با توجه به اینکه عمر رگ‌های پیوند شده ۱۰ سال است، به همین دلیل وی باید تحت مراقبت پزشک متخصص قلب قرار گرفته و در صورت لزوم مجددا جراحی قلب باز روی وی صورت گیرد. تعدادی از رگهای قلب او گرفتگی دارد و به شدت به قرص های خود و استفاده منظم از آنها نیاز دارد. دکتر هانی یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود.

لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی  ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزادشد.

هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.

حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.

Share: