گزارشی از آخرین وضعیت کوروش باقری در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – کوروش باقری، زندانی سیاسی دوران محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند. علیرغم موافقت اولیه دادیار ناظر دادسرای اوین با اعزام این شهروند به مرخصی و تحمل ادامه محکومیت با پابند الکترونیک، واحد اجرای احکام شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهر ری به دلیل آنچه «نوع جرم ارتکابی» خوانده، با این موضوع مخالفت کرده است. کوروش باقری هم اکنون در حال تحمل دوران محکومیت ۲ ساله خود از بابت اتهام «توهین به رهبری» است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کوروش باقری، زندانی سیاسی دوران محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند.

علیرغم موافقت دادیار ناظر دادسرای اوین با اعزام این شهروند به مرخصی و تحمل ادامه محکومیت با پابند الکترونیک، واحد اجرای احکام شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهر ری به دلیل آنچه «نوع جرم ارتکابی» خوانده، با این اعزام مخالفت کرده است. این زندانی اواسط ماه جاری در نامه‌ای خطاب به سازمان زندان‌ها در خصوص این موضوع و کارشکنی صورت گرفته توسط شعبه اجرای احکام و مسئولان زندان تهران بزرگ شکایت کرده است با این حال تاکنون پاسخی از سوی مسئولان داده نشده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «این مخالفت با فشار ضابط قضایی صورت گرفته است. وکیل و خانواده آقای باقری بارها بابت این موضوع به اجرای احکام دادگاه انقلاب شهرری و دفتر الیاسی، دادیار ناظر دادسرای مقدس مراجعه کردند با این حال تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.»

کوروش باقری در تاریخ ۳۰ دیماه ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهر ری بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد واقع در پادگانی در میدان قزوین منتقل شد. او پس از ۱۹ روز و اتمام مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای باقری در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۹، دومین جلسه در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۹ و جلسه سوم دادگاه در اوایل مردادماه ۹۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

وی نهایتا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس از بابت اتهام توهین به رهبری برای وی قابل اجرا است.

کوروش باقری متولد سال ۱۳۶۵ و دومین فرزند خانواده است. او یکی از سرپرستان خانواده خود بوده و به همین دلیل پس از بازداشت خانواده‌اش با مشکلات مالی مواجه شده‌اند. وی هم اکنون در تیپ ۵ بند ۲ سالن ۱ که در زندان با عنوان بند نوین شناخته می‌شود، بسر می‌برد.

Share: