گزارشی از منابع کارگری در ششمین روز از اعتصاب کارگران نفت‌وگاز و پتروشیمی

روز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه ۹۹، اعتصاب کارگران نفت و گاز و پتروشیمی که از اولین روز هفته شروع شد، برای ششمین روز متوالی حدود ۴۰ مجموعه پالایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی و مراکز وابسته به آنها با هزاران کارگر ادامه یافت.

کارگران نفت خواست‌ها و مطالبات اعتراضی خود را در سیزده بند در نامه‌ای سرگشاده به دولت اعلام کرده‌اند و بر روی آنها پافشاری می‌کنند.

بنا به گزارش دریافتی، امروز پالایشگاه پارسیان سپهر لامرد و فاز ۱۳ میدان گازی پارس جنوبی تعطیل شد و کارگران به خانه‌هایشان بازگشتند.

بر اساس این گزارش، کارگران شرکت آذران‌گستر پالایشگاه نفت سنگین قشم نیز به کارفرمایشان اعلام کردند که به خانه می‌رویم تا شما اگر می‌توانید به جای ما جوشکاری و فیترینگ کنید.

کارگران شرکت اکسیر صنعت در فاز ۱۳ پارس جنوبی نیز روز پنجشنبه در اعتصاب بودند.

گزارش منابع کارگری حاکی‌ست که رئیس شرکت اکسیرصنعت با ارسال یک لیست حقوق، از کارگران خواست تا اعتصاب خود را بشکنند که با مخالفت سراسری کارگران مواجه شد. علاوه بر این کارگران شرکت لیدوما نیز به اعتصاب کارگران دیگر شرکت‌ها و صنایع پیوستند.

  1. pastedGraphic.png

  2. نیروگاه بید خون
    pastedGraphic_1.png

  3. نامه رئیس شرکت اکسیر برای دعوت به کار کارگران
    pastedGraphic_2.png

  4. کارگران پالایشگاه اصفهان

به گفته این منابع کارگری، در ششمین روز از اعتراض و اعتصاب کارگران، اعتراضات به دیگر نقاط کارگری کشیده شده است.

در این گزارش آمده است که کارگران نیروگاه برق سبلان اردبیل، شرکت نصب نیرو نیز به پیروی از برادران کارگرشان از دیروز به خانه رفتند.

سیکل ترکیبی هریس تبریز هم چند روزی است کارگران قسمت پروژه‌ای به اعتراض پیوسته‌اند. همچنین بیشتر فازهای عسلویه به گورستان خودخواهی‌های کارفرمایان تبدیل شده است که نیروگاه بیدخون از جمله این مکان‌ها است.

گزارش منابع کارگری تصریح می‌کند: «کارگران در خانه استراحت می‌کنند و کارفرمایانی که از تصمیم کارگران به هراس افتاده‌اند و می‌دانند که هر روز نبود کارگران چه زیانی را در پروژه‌ها به دلیل سر وقت تحویل ندادن کار، به آنان تحمیل خواهد کرد، شروع به شیادی کرده‌اند.»

در ادامه گزارش آمده است: «کارفرمایان گاه با مسخره کردن اعتراض کارگران، می گویند که خسته خواهند شد و به سرکار بر می‌گردند؛ کارفرمایانی چون شرکت اکسیرصنعت در پتروپالایش با دادن اطلاعیه‌های رنگارنگ و دادن تشویقی‌های روزانه،‌ تلاش دارند کارگران را به کار برگردانند؛ اما زهی خیال باطل.»

یک منبع کارگری در شرکت صنعت پژوهان گزارش داد: «اما تنها خبر خوشی که امروز بار دیگر کارگران را شاد کرد، پرداخت حقوق تیر ماه در شرکت صنعت پژوهان در تنبک فاز ۱۳است؛ با این حساب، حقوق این کارگران به روز شده و دستمزد عقب افتاده ندارند؛ این اولین خواسته کارگران است و باید به همه شرکت‌ها سرایت کند؛ اما کارگران تا نتیجه دادن خواسته‌هایشان به سرکار باز نخواهند گشت.»

منابع کارگری در خاتمه افزودند: «اتحاد جانانه کارگران تا بدان حد است که هیچ گروه اینترتی اجازه گذاشتن آگهی درخواست نیرو را نداده و کارگران در این گروه‌ها فقط به تبادل نظر می‌پردازند؛ ما نیز نزد خانواده‌هایمان می‌مانیم تا نقطه پایانی بگذاریم بر این همه اجحاف؛ تصمیم با ماست.»

اعتصاب هماهنگ و گسترده کارگران نفت، به مرکز توجه همه مردم تبدیل شده است؛ این اعتراضات در سطح رسانه‌های مختلف جهانی نیز انعکاس گسترده‌ای یافته، و صدای اعتراض این کارگران در نهادهای بین‌المللی کارگری بازتاب پیدا کرده است.

ازجمله روز ١٤ مرداد ماه، اتحادیه جهانی صنعت، متشکل از اتحادیه‌های کارگری آزاد، مستقل و دموکراتیک که ۵۰ میلیون کارگر و کارمند را در صنایع فلزی، مواد شیمیایی، انرژی، معدن و نساجی در ۱۴۰کشور جهان در بر می‌گیرد، در سایت رسمی خود با کارگران اعتصابی در نفت اعلام همبستگی کرده است.

اعتصاب کارگران نفت با هشتگ دفاع از حقوق، ابعادی سراسری پیدا کرده و دامنه آن از نفت فراتر می‌رود؛ کارزار کارگران نفت بستر واقعی اعتصابات سراسری کارگری برای دفاع از حقوق انسانی خویش است که بایستی وسیعا به این کارزار پیوست.

این اعتصابات به همراه پنجاه و سه روز اعتصاب قدرتمند کارگران هفت‌تپه، و به میدان آمدن کارگران هپکو، زمینه‌ساز اعتصابی فراگیر و سراسری است که باید دیگر کارگران نیز به استقبال آن بروند.

Share: