گزارشی از هشتمین روز اعتراض و اعتصاب کارگران نیروهای پروژه‌ای نفت و گاز و پتروشیمی

روز شنبه ۱۸ مرداد ماه ۹۹، هشتمین روز اعتصاب و اعتراض سراسری کارگران کشور نسبت به معیشت و دستمزد‌های پرداخت نشده خود و همچنین نسبت به بی‌توجه‌ای دولت به این وضعیت، هم‌چنان ادامه دارد و کارگرانی هم که به امید به نتیجه رسیدن زود هنگام اعتراض‌ها در خوابگاه‌ها مانده بودند، از روز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه، عزم سفر کرده و به خانه‌هایشان باز می‌گردند.

به گزارش منابع کارگری از نیروگاه بیدخون خبر می‌رسد که شرکت حلقه صنعت ایرانیان (پایپینگ) کامل تعطیل شده است، شرکت تنش گستر از مجموع ۸۰  نفر ۱۲ نفر مانده‌اند، پیمانکاری طریفی (برق) تعطیل کامل شده است و به برادران معترض‌شان پیوسته و به خانه باز می‌گردند.

تاکنون چندین گزارش از خواسته‌های کارگران معترض منتشر شده است؛ سرپرستان و مسئولین سایت‌ها و فاز‌ها به دست و پا افتاده و تلاش می‌کنند از طریق پیمانکاران و دیگر عوامل خودشان، کارگران را به کار بازگردانند.

براساس گزارش منابع کارگری، تلاش سختی برای شکستن اعتصاب در پتروپالایش در جریان است که تاکنون تیرشان به سنگ خورده است.

کارگران شرکت‌های اصفهان، همچون شرکت‌های عمران صنعت فرزین مرادی، رگبی پویا، نصب گیل صنعت و کیهان پارس هم از پنجشنبه به خانه بازگشته‌اند؛ تلاش برای شکستن اتحاد در شرکت گیل صنعت با افزایش حقوق‌هایشان هم‌چنان ادامه دارد؛ اما تاکنون موفق نشده‌اند.

منابع کارگری از دوستان کارگرشان خواسته‌اند، به شایعات توجه نکرده و آن را پخش نکنیم و اگر کارگری هم به اعتراض نپیوسته با دلیل او را مجاب کنیم که پیروزی ما پیروزی او نیز هست.

یک منبع خبری در عسلویه گزارش کرد: «اما خبر خوش، اینکه بالاخره مدیرعامل سازمان منطقه ویژه عسلویه به خود تکانی داده و از حقوق کارگران دفاع کرده است؛ دوسال است سازمان منطقه ویژه عسلویه، در مورد نامه‌هایی که برایش ارسال کردیم سکوت کرده بود و چه خوب که گویا زبانش باز شده است و به وظایفش می‌پردازد.»

ایرج خرمدل، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه عسلویه، با ارسال نامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های شاغل در پارس‌جنوبی از تشکیل تیم بازرسی برای بازدید از کارگاه‌ها، کمپ‌های مسکونی و سرویس تردد کارکنان پیمانکاران و کارگران خبر داده و اعلام کرد: «باید حقوق کارگران و پیمانکاران حداکثر تا پنجم هرماه پرداخت شود و با مدیران و شرکت‌هایی که ضوابط پرداخت حقوق را رعایت نکنند، برخورد قانونی خواهد شد.»

این منبع افزود: «امیدواریم که این‌گونه باشد و نه یک ژست طرفداری از کارگر! البته ایشان اگر صداقت دارند می‌توانند از همه شرکت‌ها بخواهند که لیست تسویه حقوق کارگران‌شان را برایش بفرستند.»

بنا به گفته کارگران، صادرات نفت با دستان زمخت و سیاه ما به کشور پول می‌آورد، روشنایی کشورمان با دستان ما محقق می‌شود، گاز با پشت‌های عرق کرده ما به خانه‌ها و کارخانه‌ها جان می‌دهد؛ از این ثروت، ما را حقی سزاوار و شایسته است.»

Share: