گزارشی از وضعیت فاجعه‌بار جامعه دانشجویی ایران

آمنه صدیقیان عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به معضلات گریبانگیر جامعه دانشجویی ایران پرداخته است.

صدیقیان بدون اینکه به علت اصلی وضعیت بحرانی جامعه دانشجویی ایران اشاره‌ای کند، مدعی‌ست که یک چهارم دانشجویان به فکر خودکشی هستند. در حاکمیت کنونی ایران نباید از این آمار و ارقام تعجب کرد؛ چراکه اینها قطره‌ای از واقعیت دردناک تحمیل شده بر جامعه دانشجویی ایران است.

خاطرنشان می‌شود که از روز سرنگونی شاه و روی کار آمدن حاکمیت جدید، ضدیت با دانشگاه از اصلی‌ترین اهداف بالاترین مقامات تازه به قدرت رسیده در ایران بود. بدیهی است با این رویکرد، دانشجویان دانشگاههای ایران وضعیتی بهتر از این نمی‌توانستند داشته باشند.

یاد‌آوری می‌شود که خمینی در ۲۷ آذر ۵۹ در دیدار با دفتر تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه  اعلام کرد که خطر دانشگاه از خطر بمب خوشه‌یی بالاتر است.

آنچه که اکنون شاهد آن هستیم این است که نخبگان مملکت با مدارک بالا، مانند دکتری و مهندسی به ‌دلیل بیکاری، به مسافرکشی، بلیط‌فروشی و کارگری روی آورده‌اند. دردناک‌تر اینکه اسامی این دانشجویان حتی از آگهی استخدام آبدارچی و فروش کلیه با هدف تامین هزینه تحصیل در روزنامه‌ها سر در می‌آورد.

جای تعجب نیست که دانشجویان و نخبگان به دلیل سرخوردگی ناشی از بی آیندگی، سر از اعتیاد و خودکشی در بیاورند و یا به خارج فرار ‌کنند.

سوای واقعیت‌هایی که به اختصار در بالا به آنها اشاره شد، باشگاه خبرنگاران در ۲۲ مرداد ۹۸ نیز به فرار مغزها و نخبگان دانشگاهی ایران پرداخت و به نقل از باقر لاریجانی نوشت: «کشور ایران رتبه دوم فرار مغز‌ها در جهان را دارا است، سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰هزار متخصص تحصیل‌کرده از کشور مهاجرت می‌کنند.»

پیشتر، خبرگزاری مهر در خرداد ۹۶ اعلام کرد که بیش از ۳۶درصد از جمعیت بیکاران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. همچنین بیش از نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهها در جستجوی کارند.

در آن تاریخ بنا بر آمار رسمی موجود، تعداد فارغ التحصیلان ۷ میلیون  نفر بود. همین عدد به اندازه کافی گویای چالش پیش روی نیروی جوان کشور است. البته طبق برآوردهای رسمی تا سال ۱۴۰۰ جمعیت فارغ‌التحصیلان بیکار کشورمان به ۱۱میلیون نفر خواهد رسید.

Share: