به گزارش “حال وش”، از جمله اقداماتی که ماموران مستقر در این ایست بازرسی ها انجام میدهند به قرار ذیل است: «بازداشت گسترده شهروندان، بازرسی شدید وسایل نقلیه، رد مرز‌کردن شهروندان بلوچ به عنوان غیر ایرانی، شلیک به سمت خودروها و افراد مشکوک»

یکی از شهروندان زاهدان که تجربه برخورد با ماموران مستقر در ایست های بازرسی را داشته است به گزارشگر حال وش میگوید: «من از یکی از ایست و بازرسی هایی که داخل شهر زاهدان زدند، رد شدم یک آلبوم دست ماموران بود تا از کسانی که ممکن است در اعتراضات شرکت کرده اند از روی آن آلبوم شناسنایی کنند».

این شهروند در ادامه از حال وش میخواهد به مردم اطلاع رسانی کنید که صورت هایشان را در اعتراضات بپوشانند تا شناسایی نشوند و اینکه فیلم و عکسی هم از اعتراضات داخل گوشی های خود نگه ندارند چون که گوشی ها رو هم بررسی می کنند.

این شهروند در ادامه افزود: «ماموران کارت ملی شهروندان را با دستگاه مخصوص اسکن میکنند و ظاهرا می خواهند کسانی را که گزارشی از حضور آنها در راهپیمایی اعتراضی توسط نهادهای امنیتی دریافت شده است را دستگیر بکنند».

به گفته منابع حال وش «دستگیری گسترده شهروندان» از جمله اقدامات دیگری است که ماموران در ایست های بازرسی مرتکب میشوند. یکی از منابع حال وش در گزارش خود در این باره میگوید: “دیروز از حدود ساعت 4 بعد از عصر تا هشت شب حدود 40 شهروند زاهدانی دستگیر شده است»با این وجود حال وش به جز از چند نفر که به منابع حال وش نزدیک هستند از هویت اکثر بازداشت شدگان اطلاعی ندارد. بر اساس آنچه که حال وش از «سرنوشت معمول» این بازداشت شدگان اطلاع دارد این است که «تعدادی از آنها با تعهد آزاد میشوند و تعدادی به بازداشتگاه منتقل میشوند و تعدادی که کارت ملی همراه نداشته باشند فورا به عنوان شهروند غیر ایرانی به کمپ اتباع بیگانه منتقل میشوند».

به گفته این منبع «بسیاری از کسانی که رد مرز میشوند کاملا بلوچ و ایرانی هستند و مدارک دارند اما به دلیل همراه نداشتن مدرک و یا اعمال سلیقه ماموران و سرعت در انتقال به کمپ های اتباع بیگانه رد مرز میشوند».

بسیاری از شهروندان در گفتگو با گزارشگران حال وش «از مغازه داران درخواست کرده اند که دوربین مغازه خود را در روز جمعه خاموش بکنند»تا به گفته آنها نهادهای امنیتی با بررسی دوربین مغازه آنها مشکلی برای معترضان پیش نیاورند. 

قابل توضیح است حداقل 15 ایست بازرسی در مسیرهای ورودی و خروجی اصلی شهر زاهدان تاسیس شده است که شهروندان مورد بازرسی قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *