گزارش از آخرین وضعیت ریزش معدن ونارچ قم و محبوس شدن کارگران

به دنبال ریزش معدن ونارچ قم ۴ کارگر در معدن محبوس شده بودند که تاکنون ۳ کارگر نجات یافته و تلاش برای یافتن و نجات کارگر چهارم ادامه دارد.

به گزارش هلال احمر قم، ساعت ۱۲.۰۳ دقیقه ظهر روز پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه ۹۹، حادثه ریزش معدن منگنز ونارچ قم به وقوع پیوست.

به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر، پس از اعزام نیروهای آتش‌نشانی و نجات، در ارزیابی اولیه مشخص گردید که ۳ کارگر در زیر آوار هستند که در ادامه این آمار به ۴ نفر افزایش یافت.

وی در ادامه گفت: «۳ نفر از کارگران که داخل معدن محبوس شده و دچار حادثه شده بودند نجات یافته و خارج شدند، ولی تلاش برای نجات یک کارگر باقیمانده ادامه دارد.»

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم نیز که برای نجات کارگران محبوس در معدن ونارچ قم اعزام شده بودند، گزارش کردند که یک کارگر در عمق ۲۹۰ متری همچنان باقی مانده است که عملیات نجات وی در حال اجرا است.

بنا به آخرین گزارشات از یک منبع کارگری که در محل حادثه حضور دارد، کارگری که در حادثه ریزش معدن محبوس شده بود، راننده لودر مخصوص در داخل تونل بوده که حین جابجا کردن سنگ‌های معدن دچار حادثه ریزش آوار می‌شود.

به گفته این منبع، کارگر معدنچی عدالت شیری نام دارد که جان خود را از دست داده و امدادگران مشغول خارج کردن جسد وی از زیر خاک و سنگ می‌باشند.

وی تصریح کرد که تا لحظاتی قبل امید داشتیم کارگر محبوس، عدالت شیری از حادثه نجات پیدا کند، اما با مشاهد بخش‌هایی از بدن وی در زیر آوار مطمئن شدیم که وی جان خود را از دست داده است.

کارگر معدنچی جان باخته عدالت شیری، ۱۹ سال سابقه کار تحت مسئولیت مستقیم شرکت منگنز ایران داشته که متاهل و شهروند قم بوده و در آن جا نیز سکونت داشت.

معادن منگنز ونارچ به عنوان بزرگترین تولید کننده سنگ منگنز کشور می‌باشد که از سال ۱۳۴۱ فعالیت خود را شروع کرده و اکنون یکی از بزرگترین تولید کنندگان این سنگ معدنی در سطح منطقه و خاورمیانه می‌باشد.

این معادن در جنوب غربی شهر قم قرار دارند و راه ارتباطی از قم به معدن ونارچ، ۳۰ کیلومتر فاصله دارد که از این مسافت ۱۸ کیلومتر آن جاده اصلی قم به نیزار و ۱۲ کیلومتر آن جاده مخصوص معدن می‌باشد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *