گزارش سندیکای کارگران فلزکار از اعتصاب کارگران صنعت نفت در شصت و سومین روز

اعتصاب کارگران صنعت نفت شصت و سومین روز خود را با کسب موفقیت‌هایی پشت سر گذاشت. سندیکای کارگران فلزکار مکانیک گزارشی از شصت و سومین روز اعتصاب کارگران صنعت نفت منتشر کرده است.

همچنان که در گزارش قبلی گفته شد، اعتصاب کارگران صنعت نفت  از ۲۹ خردادماه شروع شد. این اعتصاب تحت عنوان کمپین ۲۰ ـ۱۰ در ۱۱۹ صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌ها گسترش یافت. اتحاد در بزرگترین اعتصاب کارگران صنعت نفت تاکنون موفقیت‌هایی را کسب کرده است. این حاصل بیش از ۲ ماه خانه‌نشینی کارگران در شرایط بحرانی کنونی است. شرایطی که کارگران حتی یک روز بدون کار از پس تامین معاش زندگی خود برنمی‌آیند.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک گزارشی از اعتصاب کارگران صنعت نفت تا شنبه ۳۰ مردادماه ۱۴۰۰ منتشر کرده است.

گزارش سندیکای کارگران فلزکار مکانیک از کمپین ۲۰-۱۰

در این گزارش آمده است‌: «به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز از پایداری و استقامت اعضای کمپین ۲۰-۱۰ ، دو ماه گذشت. در این ۲ ماه توانسته‌ایم ۱۷ شرکت و پیمانکار را مجاب کنیم که بر طبق کمپین با کارگران قرارداد بنویسند. امروز هم شرکت پرهام صنعت خوزستان واقع در پتروپالایش مهرخلیج و پیمانکاری تکنیک صنعت در پتروشیمی گچساران با کارگرانشان قرارداد بر طبق کمپین بسته‌اند.

 کمپین پیروز شده است. دوستان کارگر باید در پروژه هایی که از این به بعد قرارداد می‌نویسند حقوقی که گفته شده را در قراردادهایشان لحاظ کنند.»

نمونه‌های از فریب کارگران توسط پیمانکاران

در ادامه گزارش به نمونه‌هایی از فریب کارگران توسط پیمانکاران اشاره شده است. «به پیمانکار کیانپور (پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار) اعلام می‌کنیم که کمپین پیروز شده است و با کارگرانت طبق مفاد کمپین قرارداد ببند.

متاسفانه با خبر شدیم شرکت لیدوما نفرات را گول زده است. موقع امضای قرارداد، کارگران فهمیده‌اند که نه از افزایش حقوق خبری هست و نه از رعایت ۸ بند کمپین. به همین خاطر همگی دوباره به خانه بازگشته‌اند. دوستان بارها گفته‌ایم که از طریق واتساپ قول کارفرما را ثبت کنید. بعد برای امضای قرارداد بروید.»

اخطار به کارفرماهایی که حاضر به پذیرش قرارداد بر طبق کمپین نیستند

در ادامه گزارش آمده است: «به آقای مسلم مرادی، فورمن اکسیر تمبک اخطار می‌کنیم دست از تهدید کارگران بردارد. کمپین پیروز شده است و شما هم باید بر طبق کمپین با کارگران قرارداد بنویسی.

به شرکت مهرادآتیه پیمانکاری روزبان (نیروگاه چابهار)، سایت ۲ پتروپالایش کنگان، شرکت‌های زیرمجموعه گاما، ناورود، ساپک، ممتاز گستر پارس، ره گستر نفت، جهادگران ریگ اخطار می‌کنیم حقوق خردادماه کارگران را پرداخته و دست از تهدید به بلک لیست کردن بردارید. کمپین پیروز شده است و دیگر حنای شما رنگی ندارد. »

رهنمودها به کارگران هنگام بستن قرارداد جدید با کارفرما

در گزارش سندیکای کارگران فلزکار رهنمودهایی که کارگران بایستی موقع بستن قرارداد با کارفرما به آن توجه کنند آمده است. در ادامه این گزارش آمده است:

دوستانی که قرارداد یک ماهه می‌نویسند در جریان باشند:

اول: حقوق کار یک ماهه و کمتر، اورهال باید حساب شود.

دوم: اینکه ۲۰۰ ساعت برای ۱۰ روز کار غلط است. ۱۶۰ ساعت باید قرارداد ۲۰ روزه بنویسند و باقی ساعت‌ها اضافه کار محسوب می‌شود.

سوم: اینکه مزایای قانونی وزارت کار جدای حقوق کمپین باید به شما پرداخت شود.

چهارم: در قراردادهای خود کلمه «کارپذیر» را خط بزنید تا به دست خود از مزایای وزارت کاری محروم نشوید. دقت کنید!!

دوستان کارگری که در یک پروژه با هم کار می‌کردند و با هم کارگاه را ترک کرده‌اند. نمایندگانی از بین خود انتخاب کرده با کارفرمای خود وارد مذاکره شوند. بر طبق مقررات کمپین به کارگاه بازگشته و نتیجه مذاکرات را هم به سندیکا خبر دهند. تا هم اطلاع رسانی شود و هم از سوی سندیکا پشتیبانی شوند.

تقدیر سندیکای کارگران فلزکار از اتحاد کارگران در پالایشگاه آبادان

در ادامه گزارش، سندیکای کارگران فلزکار از اتحاد کارگران در پالایشگاه آبادان تقدیر کرده است. در این گزارش ادامه می‌دهد:

به اتحاد برادران خود در پالایشگاه آبادان درود می فرستیم و پایداریشان را در راه کمپین می‌ستاییم. کمپین در پالایشگاه آبادان به همت شما و خانواده غیرتمندتان پیروز خواهد شد.

دوستان اتحاد ما توانست کمپین را پیروز کند. برای تکمیل این پیروزی باید همه رشته‌های پروژه‌ای بر طبق کمپین مشغول کار شوند تا پیروزی تکمیل شود.

برادران، بارها می‌شنویم که کارفرمایان به کارگران می‌گویند شما به سرکار برگردید پس از پیروزی کمپین ما بر طبق کمپین با شما قرارداد خواهیم نوشت. کمپین پیروز شده است. هر قراردادی که نوشته می‌شود یک پیروزی برای کارگران است. پس فریب اینگونه سخنان را نخوریم و تا زمانی که با مقررات کمپین موافقت نکرده‌اند به سرکار باز نگردیم.

باز هم تاکید می‌کنیم برای بازگشت به کار، ۸ بند کمپین باید اجرایی شود.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *