03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

گزارش هه‌نگاو از اعتصابات سراسری در کُردستان در سالگرد قتل حکومتی ژینا امینی

همزمان با سالگرد قتل حکومتی ژینا امینی و آغاز جنبش، ژن، ژیان، ئازادی، پیرو فراخوان قبلی احزاب کُردستان، سازمان‌‌ها و فعالان مدنی، بازاریان و کسبه در دست‌کم ۱۸ شهر با بستن مغازه‌ها به دست به اعتصاب گسترده زدند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ٢۵ شهریور ۱۴۰۲ (١٦ سپتامبر ۲۰۲۳)، در ۱۸ شهر بوکان، دهگلان (دیولان)، مریوان، ارومیه، سنندج (سنه)، کامیاران، بانه، قروه، ایلام، بیجار، روانسر، سقز، مهاباد، اشنویه (شنو)، دیواندره، سردشت، پاوه و میاندواب اعتصابات گسترده برگزار شد.  

بر طبق تصاویری که به هه‌نگاو رسیده است، هم زمان با برگزاری اعتصابات فراگیر امروز شمار زیادی از نیروهای سرکوبگر از جمله افراد تک‌تیرانداز در نقاط مختلف به ویژه در شهر سقز مستقر شده و نیروهای سرکوبگر و یگان ویژه نیز در حال گشت‌زنی و ایجاد رعب و وحشت در شهرها هستند و هلیکوپترهای سپاه پاسداران نیز در ارتفاع پایین بر فراز شهرها در حال پرواز هستند.
سال گذشته نیز، اعتصابات مشابهی در چندین نوبت به نشانه اعتراض به سرکوب اعتراضات عمومی در جریان جبش ژن، ژیان، ئازادی در شهرهای کُردستان برگزار و فعالان صنفی و بازاریان در این مورد وادار به امضای تعهدنامه و همچنین محکوم به پرداخت جزای نقدی شدند و در مواردی مغازه‌ آن‌ها پلمب و مجوز کسبشان باطل شد.  

برگزاری موفقیت‌آمیز این اعتصابات در حالی بود که فضایی مشابه وضعیت جنگی توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بر شهرهای کُردستان حاکم بود و هزاران نیروی مسلح همراه با تجهیزات، خودروهای زرهی، هلیکوپتر و هواپیمای نظامی طی یک هفته گذشته به این شهرها منتقل شده بودند.  

همچنین، طی هفته‌های اخیر بیشتر بازاریان توسط نهادهای حکومتی یا احضار شده و یا از طریق تماس تلفنی به عدم شرکت در اعتصابات تهدید شده بودند و در شهر بوکان نیز پنج نفر از اعضای اتحادیه طلافروشان این شهر بازداشت شده‌اند.