رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شنبه شب گفت: تا زمانی که سوئد و فنلاند همبستگی خود با ترکیه علیه تروریسم را نشان ندهند، آنکارا هرگز موضع مثبتی درقبال عضویت این دو کشور نخواهد گرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های ترکیه‌ای، اردوغان این سخنان را در گفت وگو با ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان ناتو بیان کرده است.

استولتنبرگ در این باره به اردوغان گفت که ترس و هراس امنیتی متحدان باید در نظر گرفته شود.

در همین راستا، اردوغان از ماگدالینا اندرسون نخست وزیر سوئد خواست که انواع حمایت کشورش از «گروهک‌های تروریستی» را متوقف کند.

وی در این گفت وگوی تلفنی بر ضرورت پایان دادن دادن به حمایت سیاسی ومالی سوئد از «گروهک‌های تروریستی» و توقف تجهیز آنان به سلاح تأکید کرد.

وی همچنین بر ضرورت لغو محدودیتی که سوئد بر واردات صنایع دفاعی به دنبال آغاز عملیات “چشمه صلح” ترکیه در سوریه انجام داده است، تأکید کرد.

اردوغان مدعی شده است که آنکارا برای پاسخ به تهدیدات تروریستی نشأت گرفته از سوریه به سوی مرزهای خود مجبور به دست زدن به عملیات نظامی چشمه صلح در سوریه شده است.

رییس جمهوری ترکیه درعین حال در این تماس تلفنی گفته است که کشورش از سیاست درهای باز ناتو حمایت می کند و افزوده است که همبستگی میان اعضای ناتو، اصل کلیدی امنیت اعضا و امنیت مشترک آنها خواهد بود.

اردوغان جمعه شب نیز در تماس تلفنی با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس تاکید کرد که آنکارا خواهان اطمینان از حمایت فنلاند و سوئد از ارزش‌های ناتو و توجه به نگرانی‌های مشروع ترکیه است.

 اردوغان گفت که روابط سوئد و فنلاند با افراد و سازمان‌های وابسته به گروه پ. ک. ک. مشکل اصلی در مقابل عضویت این دو کشور در ناتو است.

او ادامه داد: واکنش موجه افکار عمومی ترکیه به درخواست عضویت کشورهای حامی تروریسم در ناتو را نباید نادیده گرفت.

رئیس‌جمهوری ترکیه پیش از این به اعضای پارلمان کشورش گفت که آنکارا انتظار دارد کشورهای عضو ناتو، مسائل امنیتی ترکیه در مورد درخواست‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو را درک کرده و به آن احترام بگذارند.

اردوغان افزود: ما از متحدانمان انتظار داریم که حساسیت ما را درک کرده و به آن احترام بگذارند و از آن حمایت کنند.

وی تصریح کرد: ما نسبت به محافظت از مرزهای خود در برابر تروریسم حساس هستیم. هیچ یک از متحدان ما در ناتو چنین حساسیتی را نشان نداده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: گسترش ناتو زمانی برای ما معنادار است که به حساسیت‌های ما احترام گذاشته شود. درحالی که از ما خواسته می‌شود از عضویت این کشورها در ناتو حمایت کنیم، از سوی دیگر آن‌ها از سازمان‌های تروریستی پ. ک. ک و ی. گ. ب حمایت می‌کنند و این به معنای تناقض است.

اردوغان با اشاره غیر مستقیم به فنلاند و سوئد گفت: شما اعضای گروه‌های تروریستی را به ما تحویل نمی‌دهید و از ما می‌خواهید از عضویت شما در ناتو حمایت کنیم.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به محروم کردن ناتو از امنیت جواب بله بدهیم.

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است.

سخنان اردوغان در حالی مطرح می شود که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو استقبال کرده و وعده داده است برای مقابله با تهدیدها  با این کشورها همکاری کند.

اظهارات متفاوت از سوی مقام های فنلاندی

رئیس پارلمان فنلاند گفت هلسینکی نمی تواند قوانین خود را مطابق با خواست آنکارا تغییر دهد و “نمی تواند افراد بی گناه را بخ ترکیه برگرداند”.

متی وانانن، نخست‌وزیر سابق فنلاند و رئیس کنونی پارلمان فنلاند، مخالف هرگونه امکان استرداد برای راضی کردن ترکیه جهت رای مثبت ترکیه به عضویت این کشور در ناتو است.

وانانن گفت: “در مورد مسائل مربوط به حاکمیت قانون، ترکیه باید درک کند که ما نمی توانیم [تغییر قانون] را از نظر سیاسی بپذیریم. افراد بی گناه به کشور دیگری تحویل داده نمی شوند، به خصوص اگر خطر زندانی شدن یا محکومیت بدون توجیه آنها وجود داشته باشد.”

در همین حال پکا هااویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، ضمن ارزیابی از روند عضویت فنلاند در ناتو و روابط آن با ترکیه، در اظهاراتی آشتی جویانه گفت نسبت به حل مشکلات پیش آمده در روند عضویت در ناتو خوشبین است، اما روند مورد بحث مدتی طول خواهد کشید.

هااویستو با بیان اینکه می توان به ترکیه اطمینان داد که ارتباطات پ.ک.ک در فنلاند با دقت بیشتری رصد خواهد شد، گفت: “قطعاً می توان چنین تضمین هایی را به ترکیه داد. پ.ک.ک یک سازمان در لیست تروریستی در اروپا است. مهم این است که ما به سهم خود عمل کنیم.”

هاویستو با بیان اینکه در مورد افرادی که ترکیه می خواهد از فنلاند مسترد شوند، طبق قوانین قانونی کشور عمل خواهد شد، گفت: این روند طبق قوانین ما اجرا می شود. قوه قضائیه این یک اصل اساسی برای ما است.»

یک سوم اوکراینی‌ها پناهنده یا آواره شده‌اند

سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کردند که بیش از ۸ میلیون نفر از اوکراینی‌ها در داخل این کشور مجبور به ترک محل سکونت‌شان شده‌اند. این در حالی است که شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از اتباع اوکراین نیز به خارج از این کشور گریخته‌اند. بیش از نیمی از این افراد در لهستان به سر می‌برند. آمار آوارگان و پناهجویان اوکراینی به این معنا است که یک سوم جمعیت این کشور پناهنده یا آواره شده‌اند. 

مشاور زلنسکی : هیچ توافقی با مسکو برای تسلیم اراضی را نمی پذیریم

اوکراین روز شنبه آتش بس با روسیه را رد کرد و گفت کی یف هیچ توافقی با مسکو را که شامل واگذاری سرزمین باشد، نمی پذیرد.

به گزارش رویترز، میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، با اذعان به اینکه موضع کی یف در قبال جنگ،  سازش ناپذیرتر می شود، افزود که اعطای هر نوع امتیاز به روسیه نتیجه معکوس خواهد داشت، زیرا مسکو پس از هر وقفه ای در جنگ، با شدت بیشتری پاسخ خواهد داد.

او در مصاحبه با خبرنگار رویترز در دفتر ریاست جمهوری اوکراین، که این روزها بشدت محافظت می شود و برخی از پنجره ها و راهروهای آن توسط کیسه های شن پوشیده شده، گفت: “جنگ حتی با دادن امتیاز متوقف نخواهد شد. فقط برای مدتی متوقف خواهد شد. پس از مدتی، روس‌ها سلاح‌ها و نیروی انسانی خود را بازسازی می کنند، روی اشتباه های خود کار می‌کنند، کمی مدرن‌سازی می‌کنند، ژنرال‌های چندی را اخراج می‌کنند… و با شدتی بیشتر حمله جدیدی را آغاز می‌کنند، حتی خونین‌تر و گسترده‌تر.»

پودولیاک درخواست‌های غرب برای آتش‌بس فوری را که شامل باقی ماندن نیروهای روسیه در سرزمین‌هایی است که در جنوب و شرق اوکراین اشغال کرده‌اند، «بسیار عجیب» دانست و رد کرد.

وی تاکید کرد: «نیروهای روسی باید کشور را ترک کنند و پس از آن از سرگیری روند صلح امکان پذیر خواهد بود.»

بنا به گزارش رویترز، هر دو طرف می گویند که مذاکرات صلح متوقف و با رکود مواجه شده است و هر کدام دیگری را مقصر می دانند.

روسیه می گوید کنترل کامل شهر جنوبی ماریوپول را در آنچه “عملیات نظامی ویژه” خود در اوکراین می نامد، به دست گرفته است، اما تهاجم این کشور در مناطق دیگر متوقف شده است و اوکراین با افزایش عرضه تسلیحات از سوی متحدانش تقویت شده است.

پودولیاک گفت که آتش بس به نفع کرملین خواهد بود.

او گفت: “آنها می خواهند به نوعی موفقیت نظامی را تثبیت کنند. اما با کمک شرکای غربی ما، قطعا هیچ موفقیت نظامی عاید روس ها نخواهد شد.

اروپایی و آمریکایی ها باید این را بفهمند: روسیه را نمی توان نیمه راه رها کرد، زیرا آنها روحیه “روانشیست” (روانشیستی) را توسعه خواهند داد و حتی ظالم تر خواهند شد… آنها باید شکست بخورند، تحت یک حمله شدید قرار گیرند. و  شکست دردناکی را متحمل شوند.»