گمانه زنی مقامات و رسانه های غربی در مورد نهم مای، روز پیرزی ارتش شوروی بر فاشیم آلمان، همچنان ادامه دارد. مقامات آمریکایی و غربی پیشتر اعلام کرده بودند ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می خواهد در روز ۹ ماه مه «اعلام پیروزی» کرده و رژه ی پیروزمندانه ای را در ماریوپل برگزار کند. اما در گمانه زنی های جدید اعلام می کنند ممکن است پوتین در ۹ ماه مه (۲۰ اردیبهشت) به طور رسمی علیه اوکراین اعلام جنگ کند و با این کار امکان بسیج کامل نیروهای ذخیره خود برای فتح مناطق شرق و جنوب اوکراین را فراهم کند. به گزارش “سی ان ان”، نهم ماه مه هر سال به عنوان «روز پیروزی» روسیه شناخته می‌شود و این روز یادآور شکست نازی‌های آلمان از روس‌ها در سال ۱۹۴۵ است. مقامات غربی مدت‌ها بر این باور بودند که پوتین از اهمیت نمادین و ارزش این روز برای اعلام یک دستاورد نظامی در اوکراین استفاده می‌کند. هم اکنون آن ها می گویند رییس جمهور روسیه در این روز می‌تواند به طور رسمی علیه اوکراین اعلام جنگ کند. مقامات روسیه تا امروز تاکید کرده‌اند که این کشور مشغول انجام یک «عملیات نظامی ویژه» با هدف اصلی «مقابله با افکار نازی» در اوکراین است.  بن والاس وزیر دفاع انگلیس، هفته گذشته به رادیو ال‌بی‌سی گفت: فکر می‌کنم او (ولادیمیر پوتین) تلاش خواهد کرد از «عملیات ویژه» خود عبور کند. به گفته “سی ان ان” اعلام رسمی جنگ در دوشنبه هفته آینده می‌تواند شهروندان روسیه را تحریک کند و افکار عمومی را برای تهاجم افزایش دهد. همچنین، طبق قوانین روسیه، این اقدام به پوتین اجازه می‌دهد تا نیروهای ذخیره و سربازان وظیفه را بسیج کند. مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند که روسیه به دلیل کمبود فزاینده نیروی انسانی به نیروهای ذخیره خود بسیار نیاز دارد. 

گزینه‌های دیگر مقابل روسیه در تاریخ ۹ مه که در رسانه ها مطرح می شود الحاق مناطق جدا شده لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین به خاک روسیه، حمله بزرگ به اودسا در جنوب و یا اعلام کنترل کامل شهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین است.

روسیه در ماریوپل  آتش بس یکجانبه اعلام کرد

در حالی که اوکراین مدعی است که حملات روسیه در ماریوپل ادامه دارد، روسیه از اعلام آتش بس یکجانبه در آن جا خبر داده است.دنیس شلِگا، فرمانده گارد ملی اوکراین گفته است مجتمع فولاد آزوفستال با هر سلاحی که ممکن باشد هدف قرار گرفته است.

شبکه خبری راشاتودی گزارش داد که  روسیه در شهر بندری ماریوپل به منظور خروج باقی مانده غیر نظامیان، آتش بس یکجانبه اعلام کرده است. راشاتودی در حساب توئیتر خود درباره این خبر نوشت: ارتش روسیه در تلاش با سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی به منظور خروج غیرنظامیان از مجتمع صنعتی “آزوفستال” واقع در شهر ماریوپل اوکراین، آتش بس یکجانبه اعلام کرده است. پیشتر سازمان ملل متحد در هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ اعلام کرده بود: روسیه با مشارکت صلیب سرخ در خروج غیرنظامیان از کارخانه آزوفستال ماریوپل اوکراین موافقت کرده است. بر اساس بیانیه ای از دیدار روز شش اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با ولادیمیر پوتین در مسکو، رئیس جمهوری روسیه  با مشارکت سازمان ملل  و کمیته بین المللی صلیب سرخ در تخلیه شهروندان از کارخانه آزوفستال در ماریوپل موافقت کرده است. استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه ای دراین مورد گفته بود: گوترش در این دیدار موضع سازمان ملل  در مورد اوکراین را تکرار کرد و  دو طرف در مورد پیشنهادهای کمک‌های بشردوستانه و تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیری گفتگو کردند. به گفته رسانه های بین المللی روسیه اعلام کرده است که  تمامی افراد داخل مجتمع صنعتی آزوفستال نیروهای نظامی اوکراینی هستند. پیش ازاین مسکو اعلام کرد که شرط تخلیه غیرنظامیان، زمین گذاشتن سلاح و تسلیم نیروهای مسلح است. خبرگزاری آناتولی نیز طی روزهای گذشته گزارش داده بود که گفته می شود حدود یکهزار غیرنظامی و همچنین سربازان اوکراینی در تاسیسات کارخانه متالورژی آزوفستال به سر می برند.سازمان ملل نیز اعلام کرده است که در نخستین دور عملیات تنها به یکصد نفر اجازه خروج ازاین منطقه داده می شود.

پاپ: ویکتور اوربان به من گفت که روسیه روز ۹ مه به جنگ اوکراین خاتمه می‌دهد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان اواخر آوریل به او گفته که روسیه قصد دارد روز ۹ مه «روز پیروزی روسیه» به حمله این کشور به اوکراین پایان دهد. پاپ در گفتگو با روزنامه کوریره دلا سرا ایتالیا در این رابطه گفت: «وقتی با اوربان ملاقات کردم او به من گفت که روس‌ها برنامه دارند جنگ را تا ۹ مه پایان دهند. این مسئله شاید سرعت تشدید تنشها در روزهای اخیر را بهتر توضیح دهد. چرا که دیگر فقط دونباس نیست بلکه در کریمه، در اودسا و در ماریوپل و دریای سیاه همه جا آتش جنگ مشاهده می‌شود.» پاپ در عین حال تاکید کرده که به نظر او اراده کافی برای صلح وجود ندارد. او همچنین جنگ اوکراین را با نسل‌کشی در رواندا مقایسه کرد و بار دیگر اظهار داشت که آماده است برای دیدار با پوتین به مسکو سفر کند. رهبر کاتولیک‌های جهان البته می‌گوید این سفر در صورتی انجام خواهد شد که پوتین در را به روی او باز کند؛ اتفاقی که به گفته او تاکنون رخ نداده است.

پوتین فرمان تحریم‌های تلافی جویانه جدید را امضا کرد

کرملین می‌گوید، رئیس جمهور روسیه تحریم‌های اقتصادی تلافی جویانه جدیدی را در پاسخ به «اقدامات غیردوستانه برخی کشورهای خارجی و سازمان های بین المللی» تصویب کرده است. بر اساس این فرمان، مسکو صادرات محصولات و مواد اولیه را به افراد و نهادهایی که تحریم کرده، ممنوع خواهد کرد. این فرمان همچنین معاملات با افراد و شرکت‌های خارجی را که تحت تحریم های تلافی جویانه روسیه قرار گرفته‌اند ممنوع می‌کند و به طرف‌های روسی اجازه می‌دهد تا به تعهدات خود در قبال آنها عمل نکنند. در فرمان اجرایی پوتین آمده است که رئیس‌جمهور روسیه به کابینه خود دستور داده که ظرف ۱۰ روز، لیستی از افرادی را که قرار است در فهرست این تحریم‌ها قرار گیرند، مشخص کند. 

شهردار ماریوپل: بیش از ۲۰۰ غیرنظامی هنوز در کارخانه فولاد هستند

وادیم بویچنکو، شهردار شهر ماریوپل می‌گوید هنوز بیش از ۲۰۰ غیرنظامی در کارخانه فولاد آزوفستال این شهر محبوس هستند و امکان خروج از این منطقه برای آنها فراهم نشده است.   وادیم بویچنکو همچنین اضافه کرد که در مجموع حدود صد هزار غیرنظامی هنوز در این شهر جنوبی اوکراین که توسط نیروهای روسیه اشغال شده، حضور دارند. 

چرخش ناگهانی آلمان در حمایت از تحریم نفتی روسیه

اتحادیه اروپا در حالی برای اعمال تحریم‌های جدید نفتی علیه روسیه آماده می شود که آلمان که بزرگترین خریدار انرژی روسیه است در چرخشی مهم از این تحریم‌ها حمایت کرده و به آن می پیوندد. اعمال تحریم های نفتی بیشتر علیه روسیه از سوی اتحادیه اروپا که از روز گذشته با چرخش ناگهانی و فوری آلمان و حمایت از این تحریم‌ها اتفاق افتاد می تواند در مدت کوتاهی مسکو را از درآمد بزرگ نفتی محروم کند. کمیسیون اروپا قرار است ششمین بسته پیشنهادی تحریم های اتحادیه اروپا را این هفته علیه روسیه پیشنهاد کند که شامل تحریم خرید نفت از روسیه است. در همین حال «کی یف» می گوید صادرات انرژی روسیه به اروپا سرمایه لازم را برای تلاش های جنگی  «کرملین»  با میلیون ها یورو در روز فراهم می کند. «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته در ویدئویی خطاب به اتحادیه اروپا گفت: «این بسته باید شامل گام ها و قدم های روشنی  برای مسدود کردن درآمدزایی روسیه از منابع انرژی اش باشد.» آلمان روز گذشته اعلام کرد آماده است تا به شکل فوری و اضطراری از تحریم های  اتحادیه اروپا برای خرید نفت از مسکو پشتیبانی کند.  «روبرت هابک» وزیر اقتصاد آلمان نیز در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «ما شرایط را به ترتیبی مدیریت کردیم تا به نقطه ای برسیم که قادر باشیم تحریم نفت را تحمل کنیم.»  از سوی دیگر «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان که محتاط تر از سایر رهبران غربی در حمایت از اوکراین بود نیز تحت فشارهای فزاینده برای تصمیم گیری قاطعانه تری قرار گرفت. وی در مصاحبه تلویزیونی در شبکه «زد دی اف» آلمان وعده داد تا زمانی که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه  توافقنامه صلح با اوکراین را که مورد قبول «کی یف» باشد امضا نکند تحریم ها برداشته نخواهند شد.

سازمان ملل: بیش از ۵.۵ میلیون نفر از اوکراین فرار کرده‌اند

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه، بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار اوکراینی از این کشور گریخته‌اند. بر اساس این گزارش اکثر این افراد به کشور همسایه یعنی لهستان رفته‌اند. بر اساس این آمار بیش از ۳ میلیون اوکراینی در حال حاضر در لهستان به سر می‌برند و امیدوارند با اتمام جنگ بتوانند بار دیگر به کشور خود بازگردند. 

اختلاف نظر اعضای اتحادیه اروپا بر سر تحریم نفت و گاز روسیه

در حالی که قرار است این هفته اتحادیه اروپا درباره تحریم کامل واردات نفت و گاز روسیه تصمیم گیری کند، هنوز اتفاق نظر در میان اعضای این نهاد وجود ندارد و بعضی با آن مخالفند. مجارستان گفته سیاستش تغییر نکرده و این کشور هنوز با تحریم کامل واردات نفت و گاز روسیه مخالف است. اتحادیه اروپا در دور ششم تحریم‌های خود علیه روسیه، ممنوعیت کامل واردات سوخت‌های فسیلی روسیه را مد نظر قرار داده است. مقام‌های اتحادیه اروپا امیدوارند این هفته بتوانند در این زمینه به تصمیم واحدی برسند. رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، تائید کرده که ۲۷ عضو این اتحادیه اتفاق نظر ندارند.

بروکسل مخالف پرداخت بهای گاز روسیه به روبل است

اتحادیه اروپا بار دیگر اعلام کرد که مخالف پرداخت بهای گاز وارداتی روسیه به روبل، واحد پول این کشور است. کمیسر اتحادیه اروپا در زمنیه انرژی روز دوشنبه در این خصوص تاکید کرد که استفاده از سیستم مالی ایجاد شده توسط روسیه برای  پرداخت بهای واردات گاز این کشور به روبل نقض تحریم‌های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا علیه مسکو محسوب می‌شود. کادری سیمسون، کمیسر انرژی اروپا ضمن اعلام این مطلب یادآور شد: وزرای انرژی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه طی نشستی در بروکسل توافق کردند که افتتاح حساب روبلی در بانکِ «گازپروم بانک» که کرملین از مشتریان خود درخواست کرده مغایر با قراردادهای امضا شده به یورو یا دلار است. وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد: پرداخت به روبل از طریق مکانیسم تبدیلی که توسط مقامات دولتی روسیه و از طریق یک حساب اختصاصی در گازپروم بانک انجام می‌شود، نقض تحریم‌ها است و قابل قبول نیست. شرکت گاز پروم روسیه پیش‌تر به دلیل امتناع لهستان و بلغارستان از پرداخت قبض‌های خود به روبل شیر گاز را به روی این دو کشور بسته بود.

لاوروف: قصد تغییر نظام اوکراین را نداریم این در تخصص آمریکاست

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: هدف ما تغییر رژیم اوکراین نیست و این کار، تخصص آمریکایی‌هاست و این کار را در کشورهای مختلف دنیا انجام داده است. سرگئی لاوروف در گفت و گو با شبکه ایتالیایی “مدیا ست” افزود: ما از رئیس جمهوری اوکراین نمی خواهیم تسلیم شود و فقط می خواهیم دستور ازادی همه غیرنظامیان و پایان جنگ را صادر کند. وی بیان کرد: ولودیمیر زلنسکی اگر بخواهد می تواند با این فرمان صلح را برقرار کند. لاوروف گفت: آمریکایی‌ها و همواره به دنبال تغییر رژیم ها است و در سراسر جهان این کار را کرده است. وی افزود: ما خواستار امنیت مردم در شرق اوکراین هستیم و اینکه مورد تهدید قرار نگیرند و امنیت روسیه نیز از داخل خاک اوکراین تهدید نشود. وی درباره نگرانی ایتالیا از قطع گاز روسیه گفت: این اتفاق ساده ای است که درباره کسانی می افتد که از اقدامات ما انتقاد می کنند و ما را محکوم می کنند. وزیر خارجه روسیه  اضافه کرد: آن ها اموال ما را دزدیده اند و برده اند و بخش زیادی از این اموال مربوط به بهای نفط و گاز ما بوده است. لاوروف گفت: به دلیل اینکه شرکت گازپروم مجبور بوده است اموال خود را در حساب هایی در بانک های شما ذخیره کند، این دزدی آسان شده است. وی افزود: آنها خواستند روسیه را مجازات کنند به همین خاطر اموال روسیه را غارت کرده اند. لاوروف اظهار کرد: اکنون آن ها پیشنهاد می کنند که تجارت با روسیه را به شیوه گذشته ادامه دهند و اینگونه اموال روسیه نزد آن ها باقی می ماند و هر وقت بخواهند دوباره اموال ما را در جیبشان می گذارند. وی اضافه کرد: ما در برابر ملت خود مسئولیم و حق نداریم به غرب اجازه دهیم به سرقت ادامه دهد. وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره امکان پایان یافتن جنگ در ۹ ماه می(۱۹ اردیبهشت روز پیروزی روسیه برنازی ها) گفت: ارتش ما به صورت مصنوعی کار نمی کند و تاریخ تعیین نمی کند. لاوروف افزود: ما روز ۹ می را مانند همیشه جشن می گیریم و از کسانی که به خاطر آزادسازی روسیه و جمهوری های شوروی سابق و آزادی اروپا از طاعون نازی جان خود را از دست دادند یاد می کنیم. وی بیان کرد: روند عملیات در اوکراین به میزان کاهش خطر نسبت به غیرنظامیان و نظمیان روس بستگی دارند.

نخست وزیر هند در برلین: گفتگو تنها راه حل مناقشه اوکراین است

نارندرا مودی، نخست وزیر هند بدون محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خواستار «گفتگو» برای پایان یافتن جنگ شد. وی که روز دوشنبه در برلین، نخستین مرحله از سفر اروپایی‌اش و در جریان کنفرانس خبری مشترک با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان سخن می‌گفت ضمن اجتناب از محکومیت روسیه به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین گفت: «از آغاز بحران در اوکراین، ما بلافاصله خواستار آتش‌بس شدیم و تأکید کردیم که گفت‌وگو تنها راه حل مناقشه است». وی افزود: «ما معتقدیم که هیچ طرفی نمی تواند از این جنگ پیروز بیرون بیاید، همه متحمل ضرر خواهند شد و به همین دلیل ما طرفدار صلح هستیم.» هند به دنبال ایجاد توازنی سخت و دشوار بین روابط خود با غرب و روابط با روسیه است؛ این در حالیست که دهلی‌نو بسیاری از خرید‌های تسلیحاتی و نیازهای خود در زمینه انرژی را از روسیه تامین می کند. مودی پیش از شروع این سفر اروپایی که جنگ در اوکراین یکی از محورهای مهم آن است اعلام کرده بود که هدفش «تقویت روحیه همکاری» با شرکای اروپایی، به عنوان «همراهان مهم هند در تلاش برای صلح و رفاه» است. وزیر امور خارجه هند پیش‌تر گفته بود که سفر دوره‌ای مودی به اروپا عمدتاً با هدف تقویت مشارکت دوجانبه به ویژه در زمینه تجارت، انرژی و توسعه پایدار صورت می‌گیرد. صدراعظم آلمان نیز در جریان این کنفرانس خبری مشترک بار دیگر تکرار کرد که روسیه با آغاز حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه، «اصول اساسی حقوق بین الملل را به چالش کشیده است.» اولاف شولتس همچنین در گفتگو با روزنامه ایندین اکسپرس که گفته است که در چارچوب اقدامی برای ایجاد یک اتحاد گسترده ترعلیه روسیه از آقای مودی برای شرکت در اجلاس سران گروه هفت در ماه آینده دعوت به عمل آورده است. نخست وزیر هند قرار است پس از ترک آلمان برای شرکت در نشستی با حضور نخست وزیران دانمارک، ایسلند، فنلاند، سوئد و نروژ به کپنهاگ سفر کند.

مجارستان تحریم های اتحادیه اروپا در بخش انرژی روسیه را وتو می‌کند

گرگی گویلاش وزیر کابینه  مجارستان گفت کشورش هر گونه پیشنهاد اتحادیه اروپا را که باعث محدود شدن واردات انرژی از روسیه می شود، تحریم خواهد کرد. وزیر ارشد کابینه ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان گفت: ما به روشنی گفته ایم که از طرح گسترش تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه به بخش انرژی این کشور حمایت نمی کنیم. قرار است اتحادیه اروپا تا پایان امسال به بهانه جنگ اوکراین واردات نفت از روسیه را منع کند. بلومبرگ روز یکشنبه به نقل از مقامات آگاه از این تصمیم اتحادیه اروپا گزارش داد این محدودیت های وارداتی بتدریج تا منع کامل واردات بخش انرژی روسیه اعمال خواهند شد. مجارستان به شدت به بخش انرژی روسیه متکی است و در بین مخالفان آشکار گسترش تحریم های روسیه بوده است. گویلاش با اشاره به کمیسیون اروپا گفت از آنجایی که چنین تصمیم هایی به اتفاق آرا نیاز دارد این بی معنی است که کمیسیون تحریم هایی را پیشنهاد دهد که نفت خام و گاز طبیعی را هدف قرار می دهد و خرید این محصولات از سوی مجارستان را محدود می کند. از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آمریکا، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و چندین کشور دیگر، مسکو را با تحریم‌های مالی روبرو کرده اند.

لهستان: اتحادیه اروپا باید تاریخی مشخص و دقیق برای تحریم کامل نفت روسیه تعیین کند

آنا مسکوا، وزیر آب و هوای لهستان از کشورهای اتحادیه اروپا خواست که تاریخ مشخصی را تعیین کند که در آن زمان تمام کشورهای عضو واردات نفت روسیه را متوقف نمایند. مسکوا همچنین در ادامه گفت: «ما می‌خواهیم این تحریم‌ها شامل یک تاریخ و الزام قطعی و مشخص باشد و همه کشورها را برای رغایت آن ملزم نماید.» ورشو مکررا از اقدامات سخت‌گیرانه علیه روسیه حمایت کرده اما با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای اتحادیه به شدت به مسکو برای تامین نیازهای انرژی خود متکی هستند، این بلوک برای نحوه اجرای این مسئله با یکدیگر اختلاف نظر دارند.  روسیه هفته گذشته عرصه گاز به بلغارستان و لهستان را متوقف کرده است. 

انتقاد زلنسکی از رویکرد «دوگانه» ترکیه در جنگ اوکراین 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید ترکیه با استقبال از گردشگران روسی رویکردی دوگانه در قبال جنگ اوکراین دارد. زلنسکی در انتقاد از رجب طیب اردوغان گفت: «ترکیه از یک سو تلاش می‌کند به عنوان واسطه بین مسکو و کی‌یف به پایان جنگ کمک کند اما از سوی دیگر از توریست‌های روس استقبال می‌کند. این یک رویکرد دوگانه است.» رئیس جمهوری اوکراین همچنین با ناعادلانه خواندن اقدامات آنکارا، از ترکیه انتقاد کرد که مسیرهای کردشگری به ویژه برای گردشگران روس را توسعه داده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.