ارتش اسرائیل، در نخستین ساعات پنج‌شنبه ۱۸ اوت، با یورش به چندین دفتر سازمان‌های غیردولتی فلسطینی، از جمله هفت سازمان دفاع از حقوق بشر، این دفاتر را پلمب کرد. اسرائیل این نهادهای غیردولتی را از اکتبر ٢٠٢۱  به عنوان سازمان‌های تروریستی معرفی کرده است. فلسطینی‌ها این اتهام را تکذیب می‌کنند.

ارتش اسرائیل، با وجود مخالفت ۹ کشور اروپایی، به دفاتر شماری از سازمان‌های غیردولتی فلسطینی از جمله شش نهاد دفاع از یورش برد و این دفاتر را پلمب کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه در رام‌الله، بر أساس ویدئوهای منتشر شده توسط نهادهای حقوق بشری در فلسطین و شماری از رسانه‌های محلی، سربازان اسرائیلی، در پی یورش به دفاتر این سازمان‌های مدنی، کامپیوترهای و اسناد آنان را توقیف کردند.

اسرائیل این نهادهای حقوق بشری را به انجام فعالیت‌های «تروریستی» متهم می‌کند. فلسطینی‌ها این اتهام را نمی‌پذیرند.

شماری از کشورهای اروپایی حامی مالی این سازمان‌های مدنی غیردولتی نیز ضمن بی‌اساس خواندن ادعاهای اسرائیل، می‌گویند: تا زمانی که اسرائیل، مستنداتی درباره ادعاهای خود ارائه ندهد به کمک‌های مالی برای گروه‌های حقوق بشری فلسطینی ادامه خواهند داد.

مرکز دفاع از کودکان، اتحادیه کمیته‌های زنان فلسطین، کمیته‌های کارکشاورزی و کمیته‌های بهداشت کاری از جمله سازمان‌های مدنی هستند که هدف یورش سربازان اسرائیلی قرار گرفتند و تصاویری از عملیات جستجوی سربازان اسرائیلی در دفاتر خود منتشر کردند.

بر اساس دستورات نظامی که بر روی درهای مهر و موم شده این دفاتر نصب شده است، «هرگونه فعالیت در این دفاتر امنیت نظم عمومی را مورد تهدید قرار می‌دهد».

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سربازان و پلیس مرزی عملیاتی را در طول شب برای تعطیل کردن موسسات جبهه مردمی آزادی فلسطین انجام دادند … سربازان این هفت سازمان را تعطیل کردند و اموال متعلق به این سازمان‌های تروریستی را مصادره کردند».

جبهه مردمی آزادی فلسطین سازمان چپ‌گرای سیاسی و نظامی فلسطینی است که در سال ۱۹۶۷ به رهبری جورج حبش بنیانگذاری شد.

سازمان‌های غیردولتی فلسطینی، اقدام اسرائیل را «تلاش برای ساکت نگهداشتن مدافعان حقوق بشر» ارزیابی کردند، زیرا که این سازمان‌ها برای افشاء نقض حقوق فلسطینی‌ها توسط اسرائیل فعالیت می‌کنند.