یونان ۶۰ کمپ مهاجران را تا پایان سال تعطیل می‌کند

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت و پناهجویان یونان اعلام کرد این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰، دست‌کم ۶۰ اردوگاه پناهجویان را تعطیل خواهد کرد.

به گزارش يورونيوز، به گفت آقای میتاراکیس، کمپ‌های جزایر ساموس و مالاکاسا تا پایان تابستان تعطیل خواهند شد.

میتاراکیس که برای نخستین بار از زمان آغاز سیاست «اخراج» پناهجویان از خانه‌های تضمین شده از سوی برنامه پناهندگان سازمان ملل در پارلمان این کشور صحبت می‌کرد، با انتقاد از شیوه کار دولت چپ‌گرای پیشین یونان از سپردن تمام امور مربوط به مهاجران به سازمان‌های مردم نهاد (ان‌جی‌او) ها گفت: «ما دوباره کنترل مساله را به دست گرفتیم و اعتبار بین‌المللی را به کشورمان باز گردانده‌ایم.»

در دهه اخیر و همزمان با افزایش شمار پناهجویان در یونان، شرایط ناگوار زندگی در کمپ‌های پناهندگان ، به شدت از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.

یونان یکی از گذرگاه‌های اصلی پناهجویان آسیایی و آفریقایی به سوی کشورهای اروپای غربی به شمار می‌رود. همزمانی جنگ در سوریه و ناآرامی در افغانستان با بحران فراگیر اقتصادی در یونان، بخش‌های بزرگی از شهروندان این کشور را به سوی مخالفت با میزبانی هرچند موقت از پناهجویان سوق داده است.

در ماه‌های گذشته ساکنان چند اردوگاه در اعتراض به نبود حداقل‌های معیشتی در کمپ‌ها تظاهرات کردند. راهپیمایی‌های اعتراضی پناهجویان با حمله پلیس یونان به خشونت کشیده شد.

Share: