سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» از کشته شدن ۱۱۶ شهروند کُرد در اعتراضات و اعدام ۵۲ شهروند کُرد در ایران و کشته شدن ۴۶ کولبر در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

این سایت در گزارش جدید خود که روز جمعه،‌ نهم دی، منتشر کرد، درباره نقض حقوق شهروندان کُرد در ایران اعلام کرد که در یک سال گذشته ۱۲۸ «شهروند عادی» با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته‌اند

از این تعداد، ۱۱۶ نفر مربوط به اعتراضات «زن زندگی آزادی» بوده و از میان آن‌ها ۱۹ نفر کودک بوده‌اند و در ارتباط با این اعتراضات، ده زندانی نیز، به نوشته هه‌نگاو، زیر شکنجە جان‌ باختەاند.

همچنین بیش از سه هزار شهروند کُرد در بازه زمانی یک سال اخیر با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی زخمی و بیش از هفت هزار نفر بازداشت شده‌اند. اتهام بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان سیاسی از جمله شرکت در اعتراضات و همکاری با احزاب کُردستانی بوده‌ است.

بر اساس این گزارش از مجموع ۵۲ شهروند کُردی که اعدام شده‌اند، دو نفر زن و یک نفر زندانی سیاسی بوده است.

در گزارش هه‌نگاو همچنین آمده است که در یک سال گذشته، ۴۶ کولبر از جمله چهار کودک به دلیل کولبری جان خود را از دست داده و ۲۴۴ نفر از مجموع آن‌ها زخمی شده‌اند. همچنین از مجموع کولبران قربانی‌شده، ۷۱ درصد هدف شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قرار گرفته‌‌اند.

طی سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۳۷ شهروند که بیشتر آن‌ها کولبر و کاسبکار و کشاورز بودند در مرزهای کُردستان در اثر انفجار مین و مواد منفجره به‌جای‌مانده از جنگ ایران و عراق قربانی شده‌ و از میان آن‌ها شش تن جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود پنهان‌کاری جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه گذشته همواره آمارهای تکان‌دهنده‌ای از نقض حقوق بشر در ایران منتشر شده است، اما این آمار به‌ویژه در ماه‌های اخیر و همزمان با اعتراضات سراسری افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *