فرار سرمایه یکی از معضلات اساسی در اقتصاد کشور می‌باشد. در کشورهای در حال توسعه جذب سرمایه یک موتور محرک رشد اقتصادی ‌می‌باشد. اما در ایران بنا به آمار منتشره در یک دهه گذشته بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده است. برای فهم بزرگی این عدد باید یادآوری کنیم، کشاکش‌های حکومت و دولت کره، تنها برای وصول ۷ میلیارد دلار است. در حال حاضر بدلیل سیاست‌های غارتگرانه حاکمیت و پایین آمدن ارزش پول ملی هیچ سرمایه خارجی جذب نشده است. اما در این سال‌ها اندک سرمایه داخلی نیز در حال خارج شدن از کشور است.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد، تنها در ۹ ماه گذشته بیش از ۱۰.۱ میلیارد دلار از کشور خارج شده است. این آمار نشان می‌دهد، شیب فرار سرمایه از کشور تندتر از سال‌های پیشین شده است. علت اصلی این حجم بالا از فرار سرمایه روی کار آمدن دولت رئیسی می‌باشد.

فرار سرمایه‌ با وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی

با توجه به وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی و نداشتن چشم‌انداز باید انتظار داشت، این روند سرعت بیشتری هم بخود بگیرد. افزایش سرعت رشد نقدینگی در کشور بر روند فرار سرمایه تاثیر زیادی دارد. طبق آمارهای منتشره، میزان نقدینگی در پایان اسفندماه گذشته بیش از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است. این حجم از نقدینگی باعث زمین‌گیر شدن اقتصادکشور شده است. با زمین‌گیر شدن اقتصاد فرار سرمایه از کشور سرعت بیشتری می‌گیرد.

در سال‌های اخیر ترکیه، امارات و گرجستان میزبان سرمایه‌های خارج شده از ایران بوده‌اند. از مدتی پیش، امارات اعلام کرد زمین رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران و کارخانه‌دارهای ایرانی خواهد گذاشت. همچنین امارات تامین اعتبار برای تشکیل و راه‌اندازی کارخانه را نیز تقبل خواهد کرد. این در حالی است که در ایران هیچ سرمایه مستقلی قابلیت ارتقا ندارد و همه چیز در چنگ مافیاهای وابسته به قدرت می‌باشد.

روند فرار سرمایه، به دلیل نابسامانی‌های سیاسی، نبود ثبات و امنیت برای سرمایه‌گذاری و تورم و نقدینگی بالا می‌باشد. با گذشت نزدیک به ۹ ماه از سرکار آمدن دولت رئیسی هیچ گشایشی در وضعیت اقتصادی کشور پیش نیامده است. اما به جرات می‌توان گفت،  فرار سرمایه نشان از بدتر شدن این وضعیت دارد. روندی که در ادامه به گسترش نارضایتی و اعتراضات منجر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.