۱۴ ماه دستمزد پرداخت نشده کارگران «سد شهر بیجار» و بی‌توجهی مسئولان

کارگران سد شهر بیجار با ۱۴ ماه دستمزد معوقه، دچار مشکلات وخیم معیشتی هستند. به گفته کارگران پروژه سد مخزنی شهر بیجار، پیمانکار این پروژه، هنوز بابت ۱۴ ماه دستمزد، مطالبه پرداخت نشده به آنها دارد.

تعدادی از کارگران پروژه سد مخزنی شهر بیجار واقع در استان گیلان، در یک گفتگوی رسانه‌ای، گفتند که به ‌صورت مشخص، حدود ۴۰ تا ۵۰ کارگر در پروژه عمرانی باقی مانده‌اند که در مجموع ۱۴ ماه از مطالبات خود را از کارفرما دریافت نکرده‌اند.

کارگران افزودند: «در آخرین پیگیری‌های خود از اداره آب و فاضلاب و اداره برق منطقه‌ای گیلان هیچ مسئولی در این دو نهاد پاسخگوی مطالباتمان نبود تا پیمانکار را مجاب به پرداخت مطالبات عقب‌افتاده کارگران بکند.»

کارگران سد مخزنی شهر بیجار که هنوز حق سنوات و عیدی و پاداش پایان سال ۹۸ خود را نیز از کارفرما طلبکارند، توضیح دادند:

پیمانکاری که ما در استخدامش هستیم حدود ۶ ماه حقوق سال گذشته را به همراه ۸ ماه حقوق سال جاری به ما بدهکار است. همچنین چند ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه‌های ما فاقد اعتبار شده است.»

کارگران از قول پیمانکار پروژه گفتند که عامل این وقفه ۱۴ماهه کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی از سوی شرکت پیمانکار است. آنها درباره وضعیت شغلی خود تأکید کردند: «به دلیل قراردادی بودن کار در این پروژه عمرانی، همیشه نگران از دست دادن شغل خود هستیم.»

کارگران، پیرامون موضوع بیکاری کارگران گفتند: «هرچند وقت یکبار تعدادی از همکارنمان بدون دریافت مطالبات معوقه خود از کار بیکار می‌شوند.» آنها در ادامه، از کاهش تعداد نیروی کار این پروژه عمرانی سخن گفتند و افزودند: «در مراحل ساخت این پروژه عمرانی، حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ نیروی کار به صورت مستقیم و شبانه‌روزی و تعداد زیادی نیز به صورت غیرمستقیم در مراحل ساخت این پروژه مشغول کار بوده‌اند که هم اکنون چون به مرحله نهایی کار رسیده‌ایم، تعداد کارگران به حداقل رسیده است.»

گفتنی است پروژه سد مخزنی شهر بیجار در گیلان، در منطقه روستایی شهر بیجار، روی رودخانه «زیلکی» و به منظور تامین آب شرب و کشاورزی شهر رشت و سایر شهرهای همجوار در حال ساخت است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *