سازمان حقوق بشر ایران نوشت که این هفده نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده‌اند و هرانا نیز توضیح داد که فرد اعدام شده در پرونده‌ای با اتهام‌های مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شد.

روز شنبه ۲۶ آذر ماه، زندانیان بند ۱، ۳ و ۴ در زندان مرکزی کرج، درپی انتقال یکی از زندانیان محکوم به اعدام این بند به سلول انفرادی جهت اجرای حکم، دست به شورش زدند. طبق آخرین اخبار، درپی این ناآرامی‌ها دست‌کم یک زندانی به‌نام محسن منصوری، ۳۱ ساله جان خود را از دست داد.

منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند: «محسن منصوری از پشت سر و به وسیله گلوله جنگی مورد اصابت قرار گرفته بود.»

از سوی دیگر دست‌کم چهار زندانی به‌نام‌های محسن قلی‌زاده، حسن عبدی، شهریار گنجی و فرزاد قبادی به‌شدت مجروح شده و به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شده‌اند.

درپی این ناآرامی‌ها، زندانیان دوربین‌های مداربسته زندان را شکسته، پتوها را آتش زده، راه‌های ورود به بند را بسته و شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

اسامی این ۱۷ زندانی که به سلول انفرادی منتقل شدند عبارت است از: امید فتح زاده، صمد هاشمی، مصطفی نصیری، مسعود ساسانی، اکبر خلیلی، مهدی دوستداری، حسن گنجی، میلاد یاری، احسان بساطی، مازیار سلطان‌زاده، هادی نظری، رضا زائری، مهدی کامرانی فر، ابوالفضل برقانی نژاد، سابینا اسماعیل زاده، ابراهیم اجلی و علی تیموری.

از ابتدای ماه دسامبر تا امروز، دست‌کم ۴۲ تن در زندان‌های ایران اعدام شدند که ۱۹ تن از آنان از محکومان جرایم مربوط به «مواد مخدر» بودند.

همچنین از ابتدای اعتراضات سراسری در ایران، دست‌کم چهار زندان در تهران رشت، کرج و قائمشهر دست به شورش زدند که درپی سرکوب این شورش‌ها، چندین زندانی جان خود را از دست دادند.

هرانا نیز نوشت سحرگاه روز شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان زابل اعدام شد که هویت این زندانی “عزیز گرگیج، معروف به بیدالله براهویی، ۲۵ ساله و ساکن زهک” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «عزیز در سال ۹۸ با اتهام مرتبط با مواد مخدر در زهک بازداشت و از دادگاه انقلاب زابل توسط قاضی بابایی به اعدام محکوم شده بود که در نهایت اعدام این زندانی بدون اطلاع و ملاقات آخر قبل از اجرای حکم با خانواده اش اجرا شده است و بعد از اجرای حکم به خانواده اش اطلاع داده اند تا جسدش را تحویل بگیرند.»

اعدام این زندانی از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی گزارش نشده است.